Idi na sadržaj

Hrvati

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Hrvati
Ukupna populacija
6,2[1]- 9 miliona[2](procjena)
Značajno stanovništvo u
HrvatskaHrvatska3,874,321
Bosna i HercegovinaBosna i Hercegovina544,780
Sjedinjene Američke DržaveSAD414,714 – 1.2 millijuna
NjemačkaNjemačka441,000
ČileČile200,000 – 380,000
ArgentinaArgentina250,000
AustrijaAustrija150,719
KanadaKanada133,965
AustralijaAustralija57,900
SrbijaSrbija40,848
ŠvicarskaŠvicarska57,900
FrancuskaFrancuska40,000
SlovenijaSlovenija35,642
ŠvedskaŠvedska35,000
Jezik
hrvatski
Vjera
pretežnorimokatolička
Vezane etničke grupe
Slaveni
Južni Slaveni

Hrvatisunarodu grupiJužnih Slavena,koji uglavnom nastanjuje područjeHrvatske,a žive i uBosni i Hercegovini,kao jedan od trikonstitutivna naroda.Znatne hrvatske manjine žive uVojvodiniiaustrijskojpokrajiniGradišće,Italijiu područjuMolise,uMoravskoj,SlovačkojiČeškojte u pograničnim područjima zapadneMađarske,Slovenije,Rusije,[nedostaje referenca]Rumunije.Hrvati se često određuju kroz vezanost uzkatoličanstvoihrvatski jeziki vojničko zanimanje.Hrvatskinajamnici u svim carskim vojskama odKarla VdoNapoleonaiHabzburgaslovili su kao odani i hrabri vojnici. Najčuvenije konjičke jedinice su svakako La Cavalerie Cravate (La Kavaleri Kravat), mornarica i laka husarska konjica, te Trenkovi panduri. Po crvenom rubcu, koji su supruge, vjerenice, sestre ili majke svojim najmilijima vezivale oko vrata dobila je imekravata,dok nekoliko termina u konjaništvu podsjeća na hrvatske konjanike, kao Korbač (od Korbat) ili Kravaš od (le Cravate) ili poseban hrvački zahvat - kravata.

Hrvata ima oko 4,5 miliona u Hrvatskoj i oko 500.000 uBosni i Hercegovini.[nedostaje referenca] Njihov broj u inostranstvu se može samo procijeniti, ali pretpostavlja se[nedostaje referenca]da udijasporiživi barem jednako mnogo Hrvata kao i uHrvatskoj.Najveće emigrantske grupe žive uzapadnoj Evropi,prvenstveno uNjemačkoj,a zatim uŠvicarskoj,ŠvedskojiVelikoj Britaniji.Od drugih kontinenata,Amerikaima najbrojniju hrvatsku imigraciju, i to uSjedinjenim Državama(Ohio,California) iKanadi(Mississauga), kao i uArgentini,Čileu,Brazilu.U obje Amerike brojnost se procjenjuje na oko tri miliona Hrvata[nedostaje referenca].Postoje i važne hrvatske manjine uAustraliji(Perth,Sydney) iNovom Zelandu,kao i uJužnoj Africi.Samo u periodu od 1900-14 iselilo se uSADevidentiranih 600.000 Hrvata, koji su otišli u ekonomsku emigraciju.[nedostaje referenca]

Porijeklo Hrvata prijevelike seobe narodanije sigurno.[nedostaje referenca]Jedna teorija(koja?)kaže da Hrvati potječu iz starePerzije,današnjegIrana,te da se radi o sarmatskom plemenu, koje se izmiješalo saSlavenima.Poznato je da riječ Hrvat nije slavenskog porijekla.[nedostaje referenca]Prvi navod njihova imena,Horovathos,nalazi se na dva kamena ispisanagrčkimpismom iz200godine, nađenima u luciTanaisna poluotokuKrim.Oba kamena se čuvaju u arheološkom muzeju ruskog gradaSankt Petersburga,a otkrio ih jeHido Bišćević,hrvatski ambasador uRusiji.[nedostaje referenca]

Početkom7. vijeka,Hrvati su napustili područje sjeverno odKarpatai istočno od rijekeVislegdje su osnovali jedno od dva svoja kraljevstvaBijelu Hrvatsku) i na Istok doDnjepragdje su imali svoje drugo kraljevstvo pod imenomCrvena Hrvatskai naselili se uzdužDinarida.Davnašnja povezanost s tim pradomovinama[nedostaje referenca]naročito se ogleda u ikavici kojom govore samoUkrajinci,Hrvati iBošnjaci.[nedostaje referenca]Nove države zapremale su prostor uzjadransku obaluizmeđu današnjeAlbanijena jugoistoku i današnjeVenecijena sjeverozapadu, te doMačveiPodravinena sjeveru. Kasnije su ta dva imena nestala, a pojavile su se dvije nove kneževine: Panonska i Dalmatinska, čiji su kneževi Ljudevit i Tomislav otjerali Franke iBugares područja svojih država. (Pogledati Historiju Hrvata Ferde Šišića. Bijela Hrvatska je okupirana odPoljske,a grupa od stotinjak hiljada Bijelih Hrvata u Poljskoj postojala je do staljinskog režima.[nedostaje referenca]Majka nedavno preminulog Pape Ivana Pavla Drugog bila je Bijela Hrvatica.[nedostaje referenca]Najveći dio Bijelih Hrvata iselio se u USA.[nedostaje referenca]

Genetika,kaže da je većina Hrvata miješani genotip, ali glavna grupa gena specifična je za jednu "dinarsku" podgrupu, koja je vjerovatno naslijeđena od predslavenskih stanovnikadinarskeHrvatske i to u gotovo 50% populacije.

Oton Iveković: Dolazak Hrvata na Jadran.

Iako malobrojna nacionalna grupa, Hrvati kroz svoju dvadeset vijekova dugu historiju[nedostaje referenca]učestvuju u gotovo svim područjima ljudske civilizacije s priličnim doprinosom. Iako je prvi pisani dokument iz početka 12. vijeka, jedno hrvatsko ime (knez Trpimir) zapisano je već 850. godine, što znači da njihova pismenost datira mnogo prije nego prvi sačuvani pisani dokument. Prvi univerzitet u Hrvata postojao je već u 13. vijeku,[nedostaje referenca]a razorili su ga Križari u svom pljačkaškom pohodu na Palestinu. Pet naučnika i umjetnika hrvatskog porijekla su dobitnici Nobelove nagrade, a hrvatski jezik je u Srednjem vijeku bio jedan od pet jezika na kojima se po evropskim univerzitetima odvijala nastava: italijanski, latinski, njemački, hrvatski i poljski.[nedostaje referenca]Car Karlo Veliki, prvi ujedinitelj Evrope govorio je hrvatski.[nedostaje referenca]Od južnoslavenskih naroda stanovnici današnje Dalmacije medju prvima dolaze u dodir sArapimai prvi prihvaćajuIslam.[nedostaje referenca]Još dvije afričke metropole duguju svoju historiju Hrvatima, braća Seljan su izradili plan za urbanizacijuAdis Abebea Dragutin Lerman je utemeljioLeopoldville[nedostaje referenca].U sportovima su brojne hrvatske ekipe i pojedinci dosegli najviši svjetski nivo odrukometa,vaterpola,nogometa,odbojke,doboksa,hrvanja, borilačkih azijskih sportova,tenisaiskijanja.Brojne naučne discipline su obogaćene doprinosom naučnika hrvatskog porijekla:Julije Klović,Faust Vrančić,Marin Getaldić,Ruđer Bošković,Lavoslav Ružička,Vladimir Prelog,Miroslav Radmani drugi, koje se može u svjetskim enciklopedijama naći pod nadimkom Dalmata, dok je u muzičkoj umjetnosti značajano mjesto zauzelo nekoliko operskih pjevačica Maja Strozzi, Milka Trnina, Zinka Kunc, Ruža Pospiš i brojne druge. Popularnost Mike Trnine u ono doba nadilazi slavu najvećih operskih diva, a Zinka Kunc dugo godina bila je neprikosnovena primadona njujorškog Metropolitena. Jednu od najvrijednijih svjetskih kolekcija umjetnina, procijenjenu na više od 10 milijardi eura, svojem narodu poklonio jeAnte Topić Mimara.

Slika Ferde Quiquereza (Kikereca)"Dolazak Hrvata k moru"

Od Hrvata također potječe i ideja ujedninjenja svihSlavenau jedan narod.[nedostaje referenca]Prvi,panslavist,je bio, u 17. vijeku,Juraj Križanićporijeklom izBihaća,koji je sanjao o slavenskom carstvu odRusijedoJadrana,a drugi, idejni otac južnoslavenstva bio je osječki nadbiskupJosip Juraj Strossmayer.Obje ideje su neslavno propale.

RaspadomAustro-Ugarske1918. godine formirana je kratkotrajnaDržava Slovenaca, Hrvata i Srbakoja se potomKraljevinom Srbijomspojila u novoKraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca,kasnije nazvanoJugoslavija.U novom kraljevstvu prvotno je zadržana teritorijalna podjela na povijesne pokrajine, uključujućiHrvatsku,SlavonijuiDalmaciju,ali je kasnija podjela zemlje na područja i banove smanjila nacionalni i historijski karakter administrativne podjele. Nakon formiranja banovine 1929. godine, Hrvati su se uglavnom nastanili na područjimaSaveiPrimorja., ali u manjoj mjeri je bilo i područja u susjednim banovima. U pokušaju da se riješi hrvatsko pitanje u Jugoslaviji, 1939. nastala jeBanovina Hrvatskakoja je obuhvaćala područja nekadašnjeSaveiPrimorske Banovine,kao i dijeloveZetske,Drinske,VrbaskeiPodunavske banovine.U Banovini jeHrvatskapronašla najveći broj kriški(?)Jugoslavijeu kojima su Hrvati činili većinu stanovništva, ali i jedan broj kriški(?)u kojima su većinu činiliSrbi.

Okupacija i podjelaJugoslavije1941. formirala je, pod pokroviteljstvomNjemačkeiItalije,marionetskuNezavisnu Državu Hrvatskuu kojoj je uspostavljenustaški režim.Pored većine bivšeBanovine Hrvatskeobuhvaćala je i cijeluBosnu i Hercegovinui cijeliSrem,odnosno područja nastanjena uglavnomSrbimaiMuslimanima.VlastiNDHproglasile sumuslimaneHrvatimaislamske vjeroispovijesti,dok suSrbiu ovoj zemlji podvrgnutiprogonuigenocidu.NDHnije obuhvaćala neka obalna područja bivšehrvatske Banovine,koju jeItalijaokupirala i pripojila, niti to područje.Međimurjeje okupirala i pripojilaMađarska.Iako je većina Hrvata u početku surađivala s ustaškim režimom, jedan se dio pridružio i jugoslavenskimpartizanima.

Nakon vojnog poraza Sila Osovine,Jugoslavijaje obnovljena kao socijalistička federacija, u kojoj je jednu od šest republika činila iHrvatska.U odnosu naNDH,novasocijalistička Hrvatskanije obuhvaćalaBosnu i Hercegovinui istočniSrem,ali su joj pripaleBaranjaiIstrai obuhvaćale suMeđimurje,kao i obalna područja bivšeBanovine.Znatan broj Hrvata ostao je i uBosni i Hercegovini,gdje je imao jednak status saSrbimaimuslimanima.Dugogodišnji predsjednik socijalističkeJugoslavijebio jeJosip Broz Tito,hrvatski državljanin.

U trenutku raspada Jugoslavije, 1990-ih,HrvatskaiBosna i Hercegovinaproglasile su nezavisnost. Do 1995. godine u tim je zemljama vodiograđanski ratu kojem su sudjelovali Hrvati. Srbi u Hrvatskoj, nasuprot novom hrvatskom režimu na čelu sFranjom Tuđmanom,formirali suRepubliku Srpsku Krajinu,koju je 1995. godine porazilavojska Hrvatske,nakon čega je veliki dioSrbapobjegao izHrvatske.Hrvati iz Bosne i Hercegovinenaselili su se na područjima koja suSrbiostavili u Hrvatskoj. Tokomrata u Bosni i Hercegovini,Hrvati su se formirali s ovih prostora -Hrvatska Republika Herceg-Bosna.Kasnije je ukinut i uključen u novoformiranufederaciju(današnjaFederacija Bosne i Hercegovine). NakonDaytonskog sporazuma1995. godine, kojim je okončan rat uBosni i Hercegovini,Hrvati imaju status jednog od tri konstitutivna narodaBosne i Hercegovine,kao i stupanj teritorijalne autonomije na kantonalnoj razini.

Broj Hrvata i njihov udio u republikama bivše SFRJ od 1948. – 1991

[uredi|uredi izvor]
Bivše republike 1948. 1953. 1961. 1971. 1981. 1991.
SR Bosna i Hercegovina 614,123 23,9 % 654,229 23,0 % 711,665 21,7 % 772,491 20,6 % 758,140 18,4 % 755,895 17,3 %
25x25piksel[mrtav link]SR Crna Gora 6,808 1,8 % 9,814 2,3 % 10,664 2,3 % 9,192 1,7 % 6,904 1,2 % 6,249 1 %
SR Hrvatska 2,975,399 78,7 % 3,128,661 79,5 % 3,339,890 80,3 % 3,513,647 79,4 % 3,454,356 75,1 % 3,736,356 78,1 %
SR Makedonija 2,060 0,2 % 2,710 0,2 % 3,750 0,3 % 3,882 0,2 % 3,307 0,2 % 2,450 0,1 %
SR Slovenija 16,069 1,1 % 17,978 1,2 % 31,429 2,0 % 42,657 2,5 % 55,625 2,9 % 54,212 2,8 %
24x24piksel[mrtav link]SR Srbija 169,894 2,6 % 162,158 2,3 % 196,411 2,6 % 184,913 2,2 % 149,368 1,6 % 105,406 1,1 %
Jugoslavija 3,784,353 24,0 % 3,975,550 23,5 % 4,293,809 23,1 % 4,526,782 22,1 % 4,428,005 19,7 % 4,660,568 19,8 %

Broj Hrvata današnjim republikama bivše SFRJ

[uredi|uredi izvor]
Današnj republike
Bosna i Hercegovina 544.780[3](2013) 15%
Crna Gora 6811 -
Hrvatska 3.874.321[4](2011) 90,42%
Sjeverna Makedonija 2.686[5](2003) -
Slovenija 35.642[6](2002) 1,81%
Srbija 70 602 (2002) -

Hrvati na Balkanu

[uredi|uredi izvor]
UdioHrvata u Bosni i Hercegoviniprema popisu iz 2013.

Danas etnički prostor Hrvata obuhvaća cjelokupan prostorRepublike Hrvatske,od rijeke Dragonje na zapadu u Istri do Prevlake i Boke Kotorske na jugoistoku, te od rijeke Sutle na sjeverozapadu do rijeke Dunava na istoku.

Hrvati u Bosni i Hercegovini

Katedrala sv. Terezije Avilske u Subotici

Hrvati u Srbiji,Hrvati u Vojvodini,

  • Hrvati u Srbijisu tek od 2005. priznati kao nacionalna manjina.Prema popisu iz 2011. ukupan broj Hrvata je iznosio 57.900 i čine 0,81% stanovništva Srbije.
  • Hrvati u Vojvodinisu jedna od nacionalnih manjina u toj autonomnoj pokrajini Republike Srbije. Prema popisu iz 2002. godine, Hrvata je uVojvodinibilo 56.546 i činili su 2,78% stanovništva ove pokrajine. Po vjeroispovijesti, Hrvati u Vojvodini su uglavnom katolici, ali ima i drugih vjeroispovijesti, dok je hrvatski jezik jedan od šest službenih jezika Vojvodine.Mnogo Hrvata u Vojvodini živi uSubotici,SomboruiNovom Sadu.

Bunjevci,Šokci,Janjevci,Karaševski Hrvati

Hrvati u inozemstvu

[uredi|uredi izvor]
  • Broj Hrvata u inozemstvu može se procijeniti samo otprilike. Najveće emigrantske skupine žive u zapadnoj Evropi, ponajprije uNjemačkoj,zatimŠvicarskoj,ŠvedskojiVelikoj Britaniji.Od ostalih kontinenata, u Sjevernoj Americi je najveća hrvatska imigracija koja je pretežno koncentrirana u SAD ( Ohio, Kalifornija ), kao i Kanadu ( Misisaga ). Ima i Hrvata u Argentini, Čileu, Peru, Brazilu i Boliviji. Postoje također značajne skupine Hrvata u Australiji ( Perth, Sydney ) i Novom Zelandu, kao i u Južnoj Africi.
Mapa lokacije dijalekata u Hrvatskoj i područjima u BiH

Hrvati govorehrvatskim jezikom,koji pripada slavenskoj grupi indoeuropske obitelji jezika.Hrvatskije službeni jezikHrvatskei jedan od tri službena jezikaBosne i Hercegovine(sbosanskimisrpskim;sva su tri jezika gotovo identična). Također je jedan od šest službenih regionalnih jezika u Autonomnoj pokrajini Vojvodini u Srbiji.

Standardni hrvatski jezik temelji se naštokavskimgovorima. Pored štokavskih, u govornom hrvatskom su zastupljeni i čakavski i kajkavski govori. Od štokavskih narječja Hrvate uglavnom predstavljaju mlađi ikavski, slavonski, istočnohercegovački i istočnobosanski jezik.Mali dioSrijemskihHrvata govori dijalektom šumadija-vojvođanski, dok u rumunjskomBanatui Kosovu i Metohiji govore prizren-timočki dijalekt.

Religija

[uredi|uredi izvor]

Hrvati su pretežnokatolici,ali među njima imaateistaiprotestanata.

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^Hrvatski jezik na Ethnologue
  2. ^"Hrvatski Svjetski Kongres".Arhivirano soriginala,23. 6. 2003.Pristupljeno 16. 2. 2009.
  3. ^"Popis 2013 BiH".popis2013.ba.Arhivirano soriginala,1. 2. 2018.Pristupljeno 1. 12. 2019.
  4. ^"Stanovništvo Hrvatske".Wikipedija(jezik: hrvatski). 17. 9. 2019.
  5. ^"HRVATI U MAKEDONIJI".Hrvatski Glas Berlin.23. 2. 2011.Pristupljeno 1. 12. 2019.
  6. ^"Statistični urad RS - Popis 2002".stat.si.Arhivirano soriginala,23. 1. 2023.Pristupljeno 1. 12. 2019.