Idi na sadržaj

Koralno more

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Mapa sa ucrtanim Koralnim morem

Koralno moreje rubno morePacifikaa nalazi se izvanVelikog koralnog grebenasjeveroistočno odAustralijei sjeverno odTasmanskog mora. Omeđeno je na zapadu istočnom obalom australijskogQueenslanda,na istokuVanuatuomiNovom Kaledonijom,na sjeveroistokuSolomonskim Ostrvimadok na sjeverozapadu more doseže do južne obale istočnog dijelaNove Gvinejeuključujući i Papuanski zaliv.

More je povezano saTasmanskim moremna jugu, saSolomonskim moremna sjeveru i sa Pacifikom na istoku.

Na sjeverozapadu Koralno more je povezano saArafurskim moremprekoTorresovog prolaza.[1]

More je karakteristično po svojoj toploj i stabilnoj klimi, sa čestim kišama i tropskih ciklonima. More sadrži brojna ostrva i grebene, kao i najveći svjetski sistem grebena, Veliki koralni greben, koji je od strane UNESCO-a 1981. godine proglašen dijelom svjetske baštine.

Sva prethodna istraživanja nalazišta nafte prekinuta su u području ovih grebena 1975. godine a i ribolov je ograničen u mnogim područjima. Grebeni i ostrva ovog mora su posebno bogata pticama i bogatim vodenim svijetom te predstavljaju popularna turistička odredišta kako za domaće tako i za strane turiste.

Na oko 4.791.000 km2površine mora raspoređeno je preko 25 koralnih grebenova i atola koji su djelimično stalno pod vodom i vidljivi samo za vrijemeoseke.

Teritorija od1969.pripada Australiji.

More je bilo poprištebitketokom2. svjetskog rataizmeđu Japanskog carstva iSAD-a i Australije na drugoj strani.

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]

Reference

[uredi|uredi izvor]


Nedovršeni članakKoralno morekoji govori ogeografijitreba dopuniti.Dopunite gapremapravilimaWikipedije.