Idi na sadržaj

Kosovo

Stranica je zaštićena. Mogu je mijenjati i premještati samo automatski potvrđeni korisnici.
S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Republika Kosovo
Republika e Kosovës(albanski)
Zastava Kosova Grb Kosova
Zastava Grb
Himna:Evropa

Položaj Kosova na karti
Položaj Kosova
Glavni grad Priština
Službeni jezik albanski
srpski
Regionalni službeni jezici:bosanski
turski
romski[1][2]
Državno uređenje unitarna,parlamentarna republika
Vjosa Osmani
Albin Kurti
Glauk Konjufca
Zakonodavstvo
Nezavisnost OdSrbije
17. februar2008.
Vode(%)
1.0
159/km2
BDP(PKM) Procjena 2020.
• Ukupno
$23.524 milijarde
$13,017
Gini(2017) Gubitak29.0[3]
HDI(2016) 0.742 (visok)
Pozivni broj +383[4]
Internetska domena .xk(predloženo)

Kosovo(albanski:KosovailiKosovë), službenoRepublika Kosovo(albanski:Republika e Kosovës), jestde factonezavisnadržavau jugoistočnojEvropi.Nezavisnost je proglašena 17. februara 2008.usvajanjem deklaracijeuSkupštini KosovauPrištini.Srbija,u čijem je sastavu Kosovo ranije bilo, ne priznaje Kosovo kao nezavisnu i suverenu državu[5]iako jeBriselskim sporazumomiz 2013. priznala njegove institucije.

Od proglašenja nezavisnosti, Kosovo je kao suverenu državu priznalo 98 država članicaUjedinjenih nacija[6]kao iTajvan,Suvereni malteški vojni red,Cookova OstrvaiNiue(stanje: juni 2021).Rezolucijom 1244Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda1999 Kosovo dolazi pod upravu misijeUNMIK.Razvoj nezavisnosti i proces osamostaljenja je u saradnji sa misijomEvropske unijepod nazivomEULEXKosovo.

Kosovo je kopnena država u centralnom dijeluBalkanskog poluostrva.FloraKosova predstavlja otprilike 25% balkanske flore i otprilike 18% evropske.[7]Glavnii najveći grad Kosova jePrištinadok su veći gradoviPrizren,PećiĐakovica.Graniči saAlbanijomna jugozapadu,Sjevernom Makedonijomna jugoistoku,Crnom Goromna zapadu iSrbijomna sjeveru i istoku.

Porijeklo imena

Kosovo kao sinegdoha se prema geografskim kriterijima može podijeliti na dvije cjeline: Kosovo iMetohiju.

RiječKosovodolazi od slavenske riječikos.Postoje indicije da je postojalo mjesto sa istim imenom, po kojem je i čitava regija dobila ime. Kosovo je inače uobičajen naziv mnogih mjesta uBosni i Hercegovini,Dalmacijii sjevernojAlbaniji.Albanski nazivKosova(iliKosovë) je albanizirana slavenska riječKosovo.

Metohijapotiče od bizantijsko-grčke riječiμετόχια,izraza koji označava zemlju u vlasništvu pravoslavne crkve. Razlog za ovo je da su se neka od imanjaSrpske pravoslavne crkve(SPC) nalazila upravo na ovom području. Ovo zemljište su crkvi dodijelili srpski srednjovjekovni vladari.

Kosmetje srpska, politički motivirana skraćenica zaKosovo iMetohiju.

Historija

U vjekovima prije nove ere teritorija današnjeg Kosova je bila centarDardanije,historijskog regiona naseljenogDardanima,plemenom mješovitog ilirskog i tračkog porijekla. U28.godini ovaj region su osvojiliRimljani.U sklopuRimskog CarstvaKosovo je bilo sastavni dio rimske provincijeMoesie.Podjelom Rimskog carstva naZapadno Rimsko carstvoiIstočno Rimsko carstvo(Bizantiju) Kosovo dolazi pod bizantskuvlast.

Početkom5. vijekaslavenskaplemena počinju prelazitiDunavi vršiti napade na bogate bizantijske gradove na Kosovu. Prvi veći napadi ove vrste zabilježeni su u547.i548.godini za vrijeme vladavine bizantskog caraJustiniana.Sredinom 7. vijeka Slaveni počinju biti dominirajuća etnička grupa na Kosovu. Postojeće gradsko, romanizirano, stanovništvo se vremenom stapa sa Slavenima. Romanizirano stanovništvo koje živi van gradova uspijeva sačuvati svoju historiju i kulturu, te postaju poznati pod imenomVlasi.PorijekloAlbanacana prostorima Kosova je nepoznato. Neki historičari tvrde da suAlbancinarod tračkog porijekla, dok drugi pak tvrde da su Albanci ilirskog porijekla. Danas među historičarima preovladava mišljenje da su Albanciilirski narod,koji su nastanjivali planine sjeveroistočne Albanije i zapadnog Kosova za vrijeme Rimskog carstva.

U toku 850-ih slavenizirano pleme turskog porijekla -Bugaripočinju širiti svoju državu i ubrzo osvajaju Kosovo, zajedno saSjevernom Makedonijom,gdje uOhridustvaraju sjedište biskupije. Smrću bugarskog cara Samuela u1014.godini bugarska imperija upada u duboku krizu. Bizantijsko carstvo pod vodstvom cara Bazila (poznatog i pod imenom "ubica Bugara" ) uviđa svoju šansu i do kraja1018.preuzima čitavu teritoriju nekadašnjeg bugarskog carstva.

U ovom periodu dvije nove slavenske države počinju dobijati svoju formu.Raška,sjeverno od Kosova, na teritoriji današnjegSandžakai njen prvobitno moćniji susjedDukljana teritoriji današnjeCrne Gore.Vladari Raške koji su prvobitno bili u vazalskom odnosu prema Duklji počinju agresivno širiti svoje posjede i sredinom11. vijekaRaška postaje dominirajuća slavenska državna tvorevina u ovom dijeluBalkana.Kao i svaka država u regionu Raška ima uzor u bogatim bizantinsko-grčkim gradovima na jugu. Tokom 1180-ih godina, za vrijeme rata izmeđuMađarskeiBizantijskog carstva,Raška napada Bizantiju i uspjeva pod svoju vlast staviti istočno Kosovo.

1204.godina označava početak kraja Bizantijskog carstva. Te godine križari osvajajuCarigradi uspostavljajuLatinsko Carstvo.Vladar RaškeStefan Prvovjenčaniuviđa pometnju i krajem1216.čitava teritorija današnjeg Kosova dolazi pod srpsku vlast. 3 godine kasnije Stefanov brat,Savaiskorištava konflikt između pravoslavnog patrijarha u Carigradu i Ohridskog biskopa i uspijeva izdejstovati autonomiju (autocefalnost)Srpske Pravoslavne Crkve.

Srpsko kraljevstvo doživljava svoj zenit sredinom14. vijekapod kraljemDušanom(krunisan 1331. godine) koji širi kraljevstvo južno i prebacuje centar srpske države u današnju Sjevernu Makedoniju (Glavni grad Skoplje). On također uzima titulucarai ojačava status SPC u odnosu na grčku pravoslavnu crkvu. Smrću Dušana u1355.godini srpsko carstvo se počinje raspadati. Grčke, albanske i makedonske teritorije dolaze u ruke lokalnih feudalaca. Smrću zadnjeg Nemanjića u1371.godini Kosovo dolazi pod vlast tri različita gospodara. Gradovima Prizren i Peć i ostatkom jugo-zapadnog Kosova upravlja porodicaBalšić,Lazar Hrebeljanovićistočnim Kosovom dok Vuk Branković drži krajnji jug. S vremenom Branković preuzima cijelo Kosovo.

Osmanlije u 1396. godini preuzimaju teritorije pod kontrolom Vuk Brankovića i prenose ih u vlasništvo lojalnogvazalaStefana Lazarevića(sin Lazara Hrebljanovića). Malo zatim iste vraćaju u posjed Brankovićevih sinova Đurađa i Grgura koji obećavaju lojalnost osmanskom sultanu. U1455.godiniOsmanlijepod ličnom komandomsultanaMehmeda Osvajačapreuzimaju čitavu teritoriju današnjeg Kosova.

Savremeno doba

Proglašenje nezavisnosti 2008.

17. februara 2008. godine u 16 sati skupina ljudi koja je sebe nazvalaVođe našega naroda, demokratski izabrani,djelujući izvan UNMIK-ovog okvira privremene samouprave (ne zastupajući Skupštinu Kosova ili bilo koju drugu od ovih institucija), izdali su deklaraciju o neovisnosti kojom je uspostavljena Republika Kosovo.[8][9],jamčeći zaštitu svim nacionalnim zajednicama na Kosovu. Istog su dana donijeli odluku i o novoj kosovskoj zastavi i grbu. Već sljedećeg dana, 18. februara, pristigla su i prva međunarodna priznanja. Kosovo je kao nezavisnu državu prvi priznaoAfganistan,a najveće zemlje Evropske unije (Francuska, Velika Britanija, Njemačka) izjavile su da su donijele odluku o brzom priznanju Kosova. Kosovo su istog dana priznale i Sjedinjene Američke Države. Sama Evropska unija ostala je podijeljena po pitanju priznanja neovisnosti Kosova, budući da se tom činu oštro protivila Španija, a onda i Rumunija, Slovačka i Kipar. Istovremeno, u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji došlo je do nasilnih prosvjeda.

19. marta 2008., hrvatska je vlada, u dogovoru s vladama Republike Mađarske i Bugarske, usvojila Zajedničku izjavu, kojom su te tri države najavile priznanje neovisnosti Kosova. Vlada Republike Hrvatske istog je dana na zatvorenom dijelu svoje sjednice donijela odluku o priznanju neovisnosti Republike Kosova. Prvi predsjednik samostalnoga Kosova bio je Fatmir Sejdiu

Međunarodne integracije

Evropske integracije

Pristupanje KosovaEvropskoj uniji(EU) na trenutnom je dnevnom redu za buduće proširenje EU. EU je Kosovo priznala kao potencijalnog kandidata za pristupanje. Kosovsko proglašenje neovisnosti odSrbijedoneseno je 17. februara 2008. godine. Nezavisnost nisu priznaleSrbija,te sljedećih pet zemalja članica EU-a:Slovačka,Španija,Rumunija,GrčkaiKipar.Da bi se osigurala stabilnost na teritoriju i neutralnu vladavinu policije, EU radi na Kosovu pod pokroviteljstvom privremene upraveUjedinjenih nacijana Kosovu (UNMIK), uvođenje policijske i civilne resurse u okviru Evropske unije za pravosudne misije (EULEX).Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju(SSP) između EU i Kosova donese je 26. februara 2016, a stupio je na snagu 1. aprila 2016.

NATO integracije

Kosovo je zemlja koja teži priključenju kapartnerstvu za mir.Stav Kosova za pridruživanjeNATO-u je nepoznat

Države koje su priznale Kosovo
Države koje nisu priznale Kosovo

Geografija

Karta Kosova

Kosovo je država koja se nalazi u centralnom dijeluBalkanskog poluostrva.Sa površinom od 10.908 km2,Kosovo je jedna od najmanjih državaEvrope.S obzirom na njegovu relativno malu površinu, Kosovo se odlikuje raznolikimtopografskimkarakteristikama. Okruženo je planinama:Šar-planinomna jugu i jugoistoku, na granici saSjevernom Makedonijom,dok se na sjeveru države uzdiže Kopaonik. Granice na zapadu (saCrnom Goromi jugozapadu (saAlbanijom) su takođe planinske gdje se nalazi i najviši vrh Kosova, Đeravica, visine 2.656 m. Centralni dio države je uglavnom brdovit dok se dvije velike ravnice prostiru u zapadnom i istočnom dijelu.

Uhidrografskomsmislu, Kosovo ima ograničene vodne resurse. Glavne rijeke su Bijeli Drim, koji teče premaJadranskom moru,Južna Moravana području planine Goljak iIbarna sjeveru. Sitnica, pritoka Ibra, najduža je rijeka koja u potpunosti protiče teritorijom Kosova. Postoji nekoliko manjih prirodnih jezera, ali najvažnija jezera u državi su vještačka. Najveća jezera suGazivode,Radonjić, Batlava i Badovac. Na Kosovu takođe postoji veliki broj kraških, termalnih i mineralnih izvora. Kosovo je država uJugoistočnoj Evropia graniči sa Albanijom na jugozapadu, Sjevernom Makedonijom na jugoistoku, Crnom gorom na zapadu i Srbijom na istoku i sjeveroistoku. Prostire se između 42. i 43. paralele i između 20. i 22. meridijana.

Ukupne je površine od 10.908 km2što je svrstava kao 169. državu po velečini na svijetu.

Dužina državnih granica iznosi:

Dužina granica Kosova
Država Dužina u km
Albanija 113,551
Sjeverna

Makedonija

170,772
Crna Gora 79,165
Srbija 380,068
Ukupno 743,556

Simboli

Kosovo kao nezavisna i suverena država posjeduje obilježja po kojima je poznata širom svijeta a koji reflektuju multietnički karakter ove države. Državni simboli Kosova su zastava, grb i himna.[2]

Zastava

Za vrijemeSFRJautonomne pokrajineVojvodinai Kosovo nisu imale zvaničnuzastavu.Između1945.godine i raspadaSFRJ1991.na Kosovu je često korištena zastava sa žutom zvijezdom i crnim orlom na crvenoj podlozi. Ova zastava je bila zastava albanskog naroda u SFRJ. Zbog činjenica da je većina Albanaca u SFRJ živjela na Kosovu, ova se zastava na Kosovu mogla i najčešće vidjeti, te je često pogrešno tumačena kao zastava Kosova. Tokom uprave UN-a Kosovo nije imalo svoju zvaničnu zastavu. Najčešće se koristi zastava sa crnim orlom na crvenoj podlozi, koja je identična sa zastavomAlbanije.Stranka bivšeg predsjednika Kosova,Ibrahima Rugove,zvanično je predložila uvođenje nove zastave sa tekstomDardania.Dardanijaje historijski naziv Kosova. Nakon proglašenja nezavisnosti17. februara,Kosovo je dobilo svoju zastavu.

Grb

GrbKosova je usvojen17. februara2008.godine, nakonproglašenja nezavisnostiod Srbije. Sastoji se od geografske mape Kosova predstavljene žutom bojom na plavoj podlozi uokvirenoj rubom zlatne boje. Iznad mape Kosova nalazi se šest petokrakih zvijezda bijele boje. Centralni dijelovi grba, geografska mapa koja predstavlja Kosovo i zvijezde također čine centralne dijelove novezastave Kosova,usvojene u isto vrijeme kada i grb.Šablon:Nedostaje izvor

Himna

Himna Kosova predstavlja državni simbol Kosova i izvodi se u svečanim i službenim prilikama. Nosi simboličan nazivEvropai usvojena je 2008. godine, u vrijeme sticanjanezavisnosti države.Himnu je komponirao Mendi Mengjiqi, a baš kao i himneBosne i Hercegovine,ŠpanijeiSan Marina,himna Kosova nema službeni tekst. Usvojena je 11. juna 2008. godine. Tekst himne ne referira ni na jednu etničku zajednicu države. Za izbor himne glasalo je 72 zastupnika, 15 ih je bilo protiv dok se 5 zastupnika Skupštine suzdržalo od glasanja.

Politika

UNMIK

Kosovo je17. februaraproglasilo nezavisnost, te je prestala kontrola UNMIK-aŠablon:Nedostaje izvor.Administrativne poslove više ne obavljaju Ujedinjeni narodi, već kosovska vlada.Šablon:Nedostaje izvorKosovo ima sopstvenu policiju, carinsku službu, a Zaštitni korpus Kosova čini vrstu državne garde i ima vojno-policijske atributeŠablon:Nedostaje izvor.

UNMIK je tokom svoje vlade napravio privremenu skupštinu, privremenu vladu i kancelariju privremenog predsjednika, koje su činile zakonodavno i izvršno tijelo pod kontrolom UNMIK-a. Trenutna predsjednica Kosova jeVjosa Osmani,a predsjednik vlade jeAlbin Kurti.Sjedišta vlade, skupštine i predsjednika su uPrištini.

Ustav

UstavKosova(albanski:Kushtetuta e Kosovës) predstavlja najviši pravno-politički dokument ovebalkanskedržave. Ustav je potpisan7. aprila2008.godine u 13 sati po lokalnom vremenu u Nacionalnoj biblioteci uPrištini.Ratifikovan je 9. aprila i stupio na snagu 15. juna 2008.

Četvrtim članom ovog ustava definisana su i utvrđena pravila i zasebna ovlaštenja za sve tri vlasti Kosova.Jednodomnoj nacionalnoj skupštini Kosovapovjereno je obnašanje zakonodavne vlasti, izvršnu vlast predvode predsjednik i premijer dok je za primjenu zakona i pravosudni sistem zadužen Vrhovni sud.

Ustav Republike Kosovo se može mijenjati kroz proces usvajanja amandmana na ustav i to je regulisano njegovim 144. članom.

Predsjednik Kosova

Predsjednik Kosova(albanski: Presidenti i Kosovës), zvanično Predsjednik Republike Kosovo (alb: Presidenti i Republikës së Kosovës), je šef države i predstavlja Kosovo u zemlji i inostranstvu.

Predsjednik se bira indirektnim putem, od strane Skupštine Kosova i to tajnim glasanjem. Za izbor predsjednika je potrebna dvotrećinska većina poslanika Skupštine. Ako nijedan od kandidata prilikom glasanja ne dobije potrebnu većinu, na trećem glasanju bira se kandidat koji dobije prostu većinu.

Glasanje za izbor novog predsjednika u Skupštini bi trebalo da se održi najkasnije mjesec dana prije isteka mandata trenutnog predsjednika. Mandat predsjednika Kosova traje 5 godinu, uz mogućnost još jednog obnavljanja mandata.

Premijer

Premijer Republike Kosovo(albanski:Kryeministri Republikës së Kosovës) jest značajna politička funkcija a predstavlja prvog čovjeka najvišeg izvršnog tijela Kosova tj. predsjednika Vlade Kosova.

Premijer Kosova, zajedno sa Vladom Kosova na čijem je čelu, odgovorni su za svoje postupke zakonodavnom tijelu tj.Skupštini Kosovaiz čijih redova se i biraju. Trenutni premijer Vlade Kosova jeAlbin Kurti.Na tu funkciju je izabran 22. marta 2021. godine kao čelni čovjek Samopredjeljenja.

Skupština

Skupština Republike Kosovo(alb.Kuvendi i Republikës së Kosovës) jest jednodomna skupština i najviši zakonodavni organ Kosova. Prvobitno ga je osnovao UNMIK2001.godine da bi se obezbijedila "privremena, demokratska samouprava".17. februara2008.predstavnici Kosovaproglašavaju nezavisnosti Kosovai usvajajuUstavkoji stupa na snagu 15. juna iste godine.

Skupština Republike Kosovo regulirana je Ustavom Kosova i sastoji se od 120 članova od čega se njih 100 bira direktno, putem izbora, dok je preostalih 20 mjesta u Skupštini rezervirano za nacionalne manjine kako slijedi:

  • 10 mjesta za predstavnike Srba
  • 4 mjesta za predstavnike Roma i Aškalija
  • 3 mjesta za predstavnike Bošnjaka
  • 2 mjesta za predstavnike Turaka i
  • 1 predstavničko mjesto za Gorance.

Albanski jezikje službeni jezik većine ali se u Skupštini koriste i svi jezici manjina kao što susrpski,turskiibosanski,uz simultano tumačenje.

Predsjednik trenutnog saziva Skupštine je Glauk Konjufca iz Samopredjeljenja (LV).

Skupština se nalazi uglavnom graduKosovaPrištini.

Vlada

Kosovo je višestranački parlamentarni zastupnik demokratske republike. Njime upravljaju zakonodavstvo, izvršne i pravosudne institucije koje proizilaze iz ustava, iako je do Briselskog sporazuma u praksi Sjeverno Kosovo u velikoj mjeri bilo pod nadzorom institucija Srbije ili paralelnih institucija koje financiraju Srbija. Zakonodavne funkcije imaju i Parlament i ministri u okviru svojih nadležnosti. Vlada vrši izvršnu vlast i sastoji se od premijera kao šefa vlade, potpredsjednika Vlade i ministara različitih ministarstava.

Administrativna podjela

Kosovo se sastoji od 7okruga(albanski:rajon). Okruzi se sastoje od 30 općina (albanski:komunë)

Općine
01.Dečani
(al.Deçan,sr.Дечани)
11.Leposavić
(al.Leposaviq,sr.Лепосавић)
21.Prizren
(sr.Призрен)
02.Dragaš
(al.Dragash,sr.Драгаш)
12.Lipljan
(al.Lipjan,sr.Липљан)
22.Srbica
(al.Skenderaj,sr.Србица)
03.Đakovica
(al.Gjakovë,sr.Ђаковица)
13.Mališevo
(al.Malishevë,sr.Малишево)
23.Štrpce
(al.Shtërpce,sr.Штрпце)
04.Glogovac
(al.Gllogovc,sr.Глоговац)
14.Kosovska Mitrovica
(al.Mitrovicë,sr.Косовска Митровица)
24.Štimlje
(al.Shtime,sr.Штимље)
05.Gnjilane
(al.Gjilan,sr.Гњилан)
15.Novo Brdo
(al.Novobërdë,sr.Ново Брдо)
25.Suva Reka
(al.Suharekë,sr.Сува Река)
06.Istok
(al.Istog,sr.Исток)
16.Obilić
(al.Obiliq,sr.Обилић)
26.Uroševac
(al.Ferizaj,sr.Урошевац)
07.Kačanik
(al.Kaçanik,sr.Качаник)
17.Orahovac
(al.Rahovec,sr.Ораховац)
27.Vitina
(al.Viti,sr.Витина)
08.Kosovska Kamenica
(al.Kamenicë,sr.Косовска Каменица)
18.Peć
(al.Pejë,sr.Пећ)
28.Vučitrn
(al.Vushtrri,sr.Вучитрн)
09.Klina
(al.Klinë,sr.Клина)
19.Podujevo
(al.Podujevë,sr.Подујево)
29.Zubin Potok
(sr.Зубин Поток)
10.Kosovo Polje
(alFushë Kosovë,sr.Косово Поље)
20.Priština
(al.Prishtinë,sr.Приштина)
30.Zvečan
(al.Zveçan,sr.Звечан)

Privreda

Ekonomija Kosova tranzicijska je ekonomija. Stradala je od kombiniranih rezultata političkih previranja, sljedećih jugoslavenskih ratova, srbijanskog otpuštanja kosovskih zaposlenika i međunarodnih sankcija Srbiji čiji je dio tada bio. Unatoč smanjenju strane pomoći, BDP je uglavnom rastao od proglašenja neovisnosti. To je bilo unatoč financijskoj krizi 2007. - 2008. i kasnijoj europskoj dužničkoj krizi. Uz to, stopa inflacije bila je niska. Većina ekonomskog razvoja odvijala se u trgovini, trgovini na malo i građevinarstvu. Kosovo je visoko ovisno o doznakama dijaspore, izravnim inozemnim investicijama i drugim priljevima kapitala.Najveći trgovinski partneri na Kosovu suAlbanija,Italija,Švicarska,Kina,Njemačkai Turska. Euro je službena valuta.Vlada Kosova potpisala je sporazume o slobodnoj trgovini s Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom, Albanijom i Sjevernom Makedonijom. Kosovo je članicaCEFTA-e, dogovorena s UNMIK-om i uživa u slobodnoj trgovini s većinom zemalja izvan Evropske unije. Sekundarni sektor imao je 22,60% BDP-a, a ukupna radna snaga od 800 000 zaposlenih u 2009. Postoji nekoliko razloga za ovu stagnaciju, u rasponu od uzastopnih zanimanja, političkih previranja i rata na Kosovu 1999. godine. [222] Sektor električne energije smatra se jednim od sektora s najvećim potencijalom razvoja. Kosovo ima velike rezerveolova,cinka,srebra,nikla,kobalta,bakra,željezaiboksita.Država ima petu najveću rezervatulignitau svijetu i treću u Evropi.Direkcija za rudnike i minerale i Svjetska banka procijenili su da je Kosovo 2005. godine imalo minerale u vrijednosti od 13,5 milijardi eura

Centralna banka

Centralna banka Kosova(albanski:Banka Qendrore e Republikës së Kosovës) jest centralna banka Republike Kosovo. Sjedište banke se nalazi uglavnom graduKosova, uPrištini.Osnovana je 27. jula 2010. godine, na osnovu Zakona br. 03/L-074 o Centralnoj banci Republike Kosovo, usvojenim u Skupštini Kosova. Prije nego što je osnovana kao Centralna banka Kosova, djelovala je kaoCentralno bankarstvo Kosova(albanski: Autoriteti Qendror Bankar i Kosovës). Na osnovu Ustava Kosova i odredbi zakona usvojenog u skupštini Kosova, centralna banka Kosova je javno pravni subjekat i ima administrativnu, finansijsku i menadjersku autonomiju.

Službena valuta Kosova jeeuro,koji je jednostrano usvojen 2002. godine iako Kosovo nije članicaeurozone

Stanovništvo

PoPopisu stanovništva na Kosovu 2011. godineKosovo ima 1.739.825 stanovnika.[10],od čega je 1.616.869 (92,93%)Albanaca,27.533 (1,58%)Bošnjaka,25.532 (1,47%)Srba,18.738 (1,08%)Turaka.U Popisu nedostaju podaci o općinama sa većinskim srpskim stanovništvom u kojima nije vršen popis (Leposavić,Zubin PotokiZvečan). PoPopisu stanovništva u Jugoslaviji 1991. godine[11]u tim općinama živjelo je 34.904 stanovnika.

Populacija Kosova

Popis 2011.

Podaci o sastavu stanovništva Kosova prema podacima Popisa stanovništva iz 2011. godine dati su u sljedećoj tabeli.

Popis stanovništva na Kosovu 2011.[10]
Narod Broj
stanovnika
%
Albanci 1.616.869 92,93
Aškalije 15.436 0,89
Bošnjaci 27.533 1,58
Egipćani 11.524 0,66
Goranci 10.265 0,59
Romi 8.824 0,51
Srbi 25.532 1,47
Turci 18.738 1,08
Ostali 2.352 0,14
Bez podataka 912 0,05
Nepoznato 1.840 0,11
Ukupno 1.739.825 100
Podaci oPopisu stanovništvasu nepotpuni zbog neizvođenja popisa u općinama sa srpskom većinom:Leposavić,Zubin PotokiZvečan.

Rezultati prethodnih popisa

Jezik

Službeni jezici na teritoriji Republike Kosovo su albanski i srpski jezik.Turski,bosanskiiromskijezik imaju status službenog jezika na nivou općina ili se mogu koristiti kao službeni jezici na svim nivoima kako je predviđeno zakonom.[2]

Narod Broj

stanovnika

%
Albanski 1.644.865 94,54
Bosanski 28.989 1,67
Srpski 27.983 1,61
Turski 19.568 1,12
Romani 5.860 0,34
Ostali 10.308 0,59
Nepoznato 2.252 0,13
Ukupno 1.739.825 100

Religija

Religije na Kosovu 2014
%
Islam
95.6
Kršćanstvo
3.7
Ostali
0.2

Kosovo je država bez državne religije; sloboda vjerovanja, savjesti i vjere izričito jamči u Ustavu Kosova. Društvo Kosova je snažno zauzelo prvo mjesto ujužnoj Evropii deveti u

svijetu kao slobodni i jednaki za toleranciju premareligijiiateizmu.Prema popisu iz 2011. godine, 95,6% stanovništva Kosova se izjasnilo kao muslimani i 3,7% kaokršćani,uključujući 2,2% kaorimokatolicii 1,5% kaopravoslavci.Preostalih 0,20% stanovništva izjasnilo se da nema religiju.Protestanti, iako priznati kao vjerska skupina na Kosovu od strane vlade, nisu bili zastupljeni u popisu

Policija

Policija Kosova(albanski:Policia e Kosovës) jepolicijskaagencija nadležna za sprovođenje zakona na teritoriji Kosova.

Policija Kosova je osnovana 1999. godine nakonrata na Kosovui kasnijeg povlačenje jugoslavenskih snaga sa Kosova. Uspostavljanje Privremene administrativne misijeUjedinjenih nacijana Kosovu UNMIK-a uključivalo je i postojanje komponente međunarodne policijsku relativno velikog brojčanog stanja. RezolucijomVijeća sigurnosti UN-abroj 1244UNMIK je ovlašten za realizaciju dva glavna zadatka: uspostavljanje nove policije i u međuvremenu održavanje poštivanje zakona i reda. Naziv za novu policijuKosovska policijska službauveo je prvi međunarodni policijski komesar Sven Frederiksen

Sigurnosne snage

Sigurnosne snage Kosova(alb.Forca e Sigurisë së Kosovës,KSF) su zvanične snage sigurnosti Kosova i prethodnica buduće vojske Kosova. Nalaze se pod kontrolom i komandom KFOR-a. Glavna zadaća sigurnosnih snaga su zaštita civilnog stanovništva tj. traganje i spašavanje, uklanjanje eksplozivnih naprava, gašenje požara i sl. Sigurnosne snage su osnovane 21. januara2009.godine i proizašle su iz snaga Kosovskog zaštitnog korpusa.

Kosovo prema planuMarttija Ahtisaarijaima pravo na oružane snage koje su naoružane samo lahkim naoružanjem i broje 2500 vojnika u aktivnom sastavu i 800 vojnika rezervnog sastava.

NakonRata na Kosovu1999.,UN-ovom rezolucijom broj 1244 na Kosovu je uspostavljena Privremena administrativna misija Ujedinjenih nacija na Kosovu uz sigurnosnu potporuNATO-a tj. KFOR-a. KFOR je stigao na Kosovo 12. juna1999.pod mandatomUN.

Historija

Kosovo je proglasilo nezavisnost u februaru2008.godine. Dana 21. januara2009.su osnovane KSF iz ljudstva nekadašnjeg zaštitnog korpusa Kosova koje je prethodno provjereno. KSF nije nasljednik zaštitnog korpusa koji je prethodno raspušten. Osnivanje KSF su pomogle zemlje NATO-a, npr.SADje donirao vojne uniforme,Njemačkavojna vozila. Po osnivanjuSlovenijaje donirala 30.000 eura. KSF ima u cilju djelovanje poNATOstandardima

Pasoš

Pasoš Kosova(albanski:Pasaporta e Kosovës) putni je dokument koji se izdaje državljanima Kosova. Ovaj dokument olakšava međunarodna putovanja i služi kao dokaz o državljanstvu. Izdavanje pasoša je u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova, izuzev diplomatskih pasoša koje izdaje Ministarstvo vanjskih poslova Kosova. Kosovski pasoši su u skladu sa svim preporučenim standardima koje je postavilaOrganizacija međunarodne civilne avijacije(ICAO) kako bi se isti mogli očitavati uređajima za tu namjenu ali s obzirom da pasošu nije dodijeljen kod, oznaka pasoša nije navedena unutar standarda ISO 3166 i stoga ga ICAO ne podržava.

Dizajn pasoša objavljen je 14. marta2008.Prvi pasoši izdati su 30. jula 2008. i od 20. maja 2009. godine, građanima Kosova izdato je oko 300.000 pasoša

Obrazovanje

Akademija nauka i umjetnosti u Prištini

Obrazovanje za osnovnu, srednju i tercijarnu razinu pretežno je javno i podržava država, a upravlja Ministarstvo obrazovanja. Obrazovanje se odvija u dvije glavne faze: osnovno i srednje obrazovanje i visoko obrazovanje.

Osnovno i srednje obrazovanje dijeli se na četiri stupnja: predškolski odgoj, osnovno i nisko srednjoškolsko obrazovanje, visoko srednjoškolsko i specijalno obrazovanje. Predškolski odgoj namijenjen je djeci u dobi od jedne do pet godina. Osnovno i srednje obrazovanje obvezno je za sve. Omogućuju ga gimnazije i strukovne škole, a dostupan je i na jezicima priznatih manjina na Kosovu, gdje se nastava odvija naalbanskom,srpskom,bosanskom,turskomihrvatskom.Prva faza (osnovno obrazovanje) obuhvata razrede od jedan do pet, a druga faza (niže srednje obrazovanje) od šest do devet razreda. Treća faza (visoko srednjoškolsko obrazovanje) sastoji se od općeg obrazovanja, ali i stručnog obrazovanja koji je usmjeren na različita područja. Traje četiri godine. No studentima se nude mogućnosti prijavljivanja za viši ili sveučilišni studij. Prema Ministarstvu obrazovanja, djeca koja nisu u mogućnosti dobiti opće obrazovanje mogu dobiti posebno obrazovanje (peta faza).Visoko obrazovanje može se primati na sveučilištima i u drugim visokoškolskim ustanovama. Ove obrazovne ustanove nude studije za preddiplomske, magistarske i doktorske studije. Studenti mogu birati redovne ili izvanredne studije.

Kultura

Kultura Kosova obuhvatabaštinu,arhitekturu,književnost,likovnu umjetnost,muziku,pozorište,sportikuhinja Kosova.Zbog svoje historije i geografije, predstavlja mješavinu različitih kulturnih sfera posebno zapadne i istočne kulture.

Gastronomija

Flija

Kosovska kuhinja pomiješana je s utjecajima albanskog i srpskog porijekla većinskog stanovništva. Smješteno na razmeđu albanske, osmanske, romanske i slavenske kulture, Kosovo je obogatilo vlastitu kuhinju usvajajući i održavajući neke od svojih tradicija i tehnika kuhanja.

Hrana je važna komponenta u društvenom životu naroda Kosova, posebno za vrijeme vjerskih praznika, poput Božića, Uskrsa i Ramazana. Za svečane prilike,Baklava,LokumiHalvatradicionalno se pripremaju u gotovo svakom domaćinstvu na cijelom Kosovu i Balkanu bez obzira na etničku ili kulturnu pripadnost. Možda najistaknutiji i tradicionalni primjeri kosovske hrane uključuju muhu i muhu koji se poslužuju uzpovrće,voće,medijogurt.Fliase sastoji od višeslojnog crijepa i pretežno je premazan kremom dok su Pite punjene mješavinom slanog sira, mesa, krompira ili poriluka. Kosovska kuhinja sadrži širok spektar svježeg voća, povrća i ljekovitog bilja, poput soli, crvenog i crnog papra i vegete. Kosovski ljudi uživaju širok izbor mesnih i ribljih proizvoda među ostalim piletinom, govedinom, kebab,sudžuki janjetina koja se zbog svojih vjerskih veza smatra tradicionalnim mesom za vjerske prilike. Čaj kao albanski planinski čaj ili crni čaj u ruskom i turskom stilu široko je konzumirano piće na cijelom Kosovu, a posebno se servira u kafićima, restoranima ili kod kuće.Kahvaje još jedno popularno piće, iako je Kosovo oduzet kulturom i njihova kultura kave veliki je dio modernog društva

Muzika

Muzika Kosova dio je evropske kulture i odnosi se na muziku kosovskog naroda, kojom dominira glazba kosovskih Albanaca koji čine većinu stanovništva, a u manjoj mjeri i neaktivna muzika malih manjinskih skupina unutar Republike Kosovo, Kroz svoju historiju, kosovska muzika igrala je važnu kulturnu ulogu, a također i značajan dio kosovskog nacionalnog identiteta, crtajući svoju umjetničku osnovu iz drevne i tradicionalne narodne muzike (s prepoznatljivim instrumentacijom Albanije), rapsodije, klasične muzike i zapadne kulture,Iako popularna muzika dominira na kosovskom muzičkom tržištu, klasična muzika i narodna muzika i dalje su živopisni, a mnogi moderni kosovski muzičari često su rekonstruirali tradicije koje su potisnute dok je zemlja bila pod jugoslavenskom okupacijom.

Filatelija

Prve poštanske marke Kosova, 2000. godine

Nakon sukoba na Kosovu i vojne intervencijeNATO-a, 2000. godine dolazi do izdavanja poštanskih markica za područje Kosova. Marke izdaje misija Ujedinjenih nacija inominalna vrijednostim je unjemačkim markama,koje su i službena valuta na Kosovu. Vrijedosti prve serije, koja prikazuje historiju Kosova su 0.20, 0.30, 0.50, 1 i 2 DEM. Natpisi na markama su u engleskom "United Nations interim administration mission in Kosovo ",albanskomMissioni i përkohshëm administrativ i kombeve të bashkuara në Kosovëi srpskom jezikuPrivremena administrativna misija Ujedinjenih nacija na Kosovu,kao i natpisiPeace,PaqeiMirna svakoj marki.

Uvođenjemeurakao platežnog sredstva u Evropi, UNMIK izdaje marke sa nominalnom vrijednošću u eurima, koje zamjenjuju do data korištene marke.

Sport

Nogomet

Nogometni savez Kosova(alb.:Federata e Futbollit e Kosovës,sr.:Фудбалски савез Косова / Fudbalski savez Kosova) je krovnanogometnaorganizacija na Kosovu, sa sjedištem u glavnom gradu Kosova,Priština.Osnovana je 1946. godine kao dioNogometnog saveza Jugoslavije,a zvanično formirana je 2008. godine i (od nezavisnosti Kosova) trenutni predsjednik je Agim Ademi.

3. maja 2016. godine, na 40. kongresuUEFA-e održanom uBudimpešti,ovaj savez je primljen u članstvoUEFA-ekao njena 55. članica. Na kongresuFIFA-ekoji je održan 13. maja 2016. uMexico Cityju,Kosovo je postalo 210-ti član svjetske nogometne organizacije. Pod kontrolom nogometnog saveza Kosova se nalaze sve nogometne reprezentativne selekcije na teritoriji Kosova

Košarka

Košarkaški savez Kosova(albanski:Federata e Basketbollit e Kosovës– FBK) krovna jekošarkaškaorganizacija na Kosovu. Savez organizuje i nadležan je za sprovođenje takmičenja unutar Kosovske košarkaške superlige i Košarkaškog kupa Kosova kao i učešće kosovskih klubova i reprezentacija na međunarodnom takmičenju.

Košarkaški savez Kosova je punopravni članMeđunarodne košarkaške federacije(FIBE) od 13. marta 2015. godine.

Olimpijski komitet

Olimpijski komitet Kosova (albanski:Komiteti Olimpik i Kosovës) je nacionalni olimpijski komitet koji predstavlja Kosovo. Komitet je zvanično osnovan1992.godine, ali je punopravni članMeđunarodnog olimpijskog komitetapostao 9. decembra 2014. Olimpijski komitet Kosova je odgovoran je za učešće Kosova naOlimpijskim igrama.

Prvo učešće na nekom međunarodnom takmičenju sportisti Kosova ostvarili su na Evropskim igrama u Bakuu u Azerbejdžanu, a učestvovali su i naLjetnim olimpijskim igrama 2016. godineubrazilskomRio de Janeiru.KosovskadžudistkinjaMajlinda Kelmendipostala je prvi kosovski sportista sa osvojenom medaljom kada je u kategoriji do 52 kg osvojila zlatnu medalju.

Trenutno ne postoji ali se planira i osnivanje paraolimpijskog komiteta.

Sjedište Olimpijskog komiteta Kosova nalazi se uglavnom graduove državePrištini.Trenutni predsjednik je Besim Hasani dok funkciju generalnog sekretara obavlja Mehmet Bogujevci.

Praznici

datum odmor Lokalni naziv
1. januara Nova godina Viti i Ri
7. januara PravoslavniBožić Krishtlindjet Ortodokse (Pravoslavni Božić)
17. februara Dan neovisnosti Dita e Pavarësisë
9. aprila Dan ustava Dita e Kushtetutës
promjenjivo KatoličkiUskrs Pashkët Katolike (Katolički Uskrs)
promjenjivo PravoslavniUskrs Pashkët Ortodokse (Pravoslani Uskrs)
1. maja Praznik rada Dita Ndërkombëtare e Punës
9. maja Dan Evrope Dita e Evropës
25. juna Ramazanski bajram Bajrami i madh
1. septembra Kurban-bajram Bajrami i vogël
25. decembra Božić Krishtlindjet Katolike (Katolicki Božić)

Također pogledajte

Reference

  1. ^"Arhivirana kopija"(PDF).Arhivirano soriginala(PDF),18. 1. 2012.Pristupljeno 23. 2. 2008.CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
  2. ^abc"Ustav Kosova"(PDF).Pristupljeno 6. 12. 2017.
  3. ^"Distribution of family income – Gini index".The World Factbook.CIA. Arhivirano soriginala,13. 6. 2007.Pristupljeno 1. 9. 2009.
  4. ^Qeveria: Kosova bëhet me kod telefonik +383Arhivirano14. 11. 2016. naWayback Machine,pristupljeno 14. 11. 2016.
  5. ^"7 Years of Kosovo » Howard Smith of Geelong".Arhivirano soriginala,13. 4. 2015.Pristupljeno 13. 4. 2015.
  6. ^http:// mfa-ks.net/?page=2,33Stranica Vlade Kosova(sq)(sr)(en)
  7. ^"Qenan Maxhuni: Biodiversiteti i Kosoves"(PDF)(jezik: albanski). AKMM/IKMN. str. 8. Arhivirano soriginala(PDF),3. 3. 2016.Pristupljeno 23. 2. 2013.
  8. ^"Savjetodavno mišljenje Međunarodnoga suda o proglašenju neovisnosti Kosova [[:Šablon:Eng oznaka]]"(PDF).Arhivirano soriginala(PDF),21. 8. 2010.Pristupljeno 26. 12. 2021.Sukob URL-a i wikilinka (pomoć)
  9. ^Nigdje se u izvornom tekstu na albanskom jeziku ne spominje da je deklaracija djelo Skupštine Kosova. Jezik deklaracije razlikuje se od jezika koji se koristi u usvajanju zakona od strane Skupštine Kosova utoliko što prvi odlomak glasi: "Mi, vođe našega naroda, demokratski izabrani", dok akti Skupštine koriste treću osobu jednina. Postupak koji se koristi u vezi s deklaracijom razlikuje se od postupka koji je primjenjivala Skupština Kosova pri usvajanju propisa. Izjava nije predana posebnom predstavniku glavnog tajnika za objavu u službenom listu. Neobjava posebnog predstavnika glavnog tajnika u vezi s deklaracijom navodi na zaključak da deklaraciju nije smatrao radom institucija privremene samouprave, donesene kako bi zakonski stupila na snagu poredak za koji je odgovoran. Imao bi obvezu reagirati na postupke Skupštine Kosova, za koju smatra da je ultra vires (prekoračenje ovlasti organa). Uzimajući u obzir sve čimbenike, autori Deklaracije o neovisnosti 17. veljače 2008. nisu djelovali kao jedna od privremenih institucija samouprave, već kao osobe koje su djelovale zajedno izvan okvira privremene uprave.
  10. ^ab"Popis stanovništva na Kosovu 2011. godine".Arhivirano soriginala,5. 3. 2016.Pristupljeno 11. 5. 2013.
  11. ^Popis stanovništva u Jugoslaviji 1991. godine

Vanjski linkovi