Idi na sadržaj

Levant

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Levant

Levant(Levanat;franc.levant,ital.levanteistok), u općem značenjuIstok,istočne zemlje. U užem smislu grupni naziv za zemlje koje leže uz obale istočnogMediterana:Grčku,Tursku,Siriju,Libanon,Izrael,JordaniEgipat;Grčka se ponekad izuzima iz pojma Levanta. On se uglavnom podudara s pojmomBliski istok.Uantičkom Rimuse za Levant upotrebljavao nazivOriens(istok; od toga je naša riječOrijent).

Levant je nepreciznigeografski terminkoji se historijski odnosio na veliko područjeBliskog istokajužno od planineTaurus.Levant je omeđen na zapaduSredozemnim morem,a na istoku sjevernomArapskom pustinjomi GornjomMezopotamijom.Levant ne obuhvata planinuKavkaz,dijeloveArapskog poluotokailiAnadolije— iako povremeno uključujeCiliciju.Sinajse također može ubrojiti, ali se najčešće isključuje kao marginalno područje koje tvori kopneni most između Levanta i sjevernogEgipta.Levantinski narodi i kulture povremeno su dominirali regijom između Sinaja i rijekeNil,ali ta se regija obično isključuje iz geografske definicije Levanta. Za područje koje su domaći i ostali stanovnici nazivali Levant, viditeImena Levanta.

TerminLevantizvorno je u širem smislu označavao "mediteranske zemlje istočno od Italije." Sama riječ potiče iz srednjofrancuskoglevant,particip odlever"podignuti" — kao usoleil levant"izlazeće sunce" — odlatinskoglevare.Riječ Levant se stoga odnosi na smjer izlazećegsuncaiz perspektive onih kojih su ga prvi koristili. Po tom značenju jednak jearapskomterminuMašrekkoji označava "zemlju gdje sunce izlazi."

Alternativna etimologija riječi pokazuje da termin potiče odLibanona- španski prevodioci s arapskog koristili subivnaizmjenično kao posljedicu svog španskog izgovora. Stoga Levant označava područja koja okružuju Libanon, koji sâm potiče od arapske riječi zabijeloprema snijegom prekrivenim libanonskim planinama.

NazivLevantinacje označavao ljude koji su živjeli uMaloj Azijitokom periodaOsmanlijskog carstva,a bili suitalijanskog(posebnoMlečaniiĐenovljani),francuskogili nekog drugog mediteranskog porijekla. Većina njih su bili potomci trgovaca ili stanovnikakrstaških država.

Levantinska (levantska) trgovina je ona koju suEvropljaniusrednjem vijekuvodili sa zemljama Levanta; uglavnom je bila u rukama mediteranskih gradova:Venecije,Genove,Pise,Marseillea,BarceloneiDubrovnika.Razvila se za vrijemekrstaških ratova,a evropske zemlje su posredovanjem Levanta dolazile domirođija,pamuka,svile,bojei drugih sirovina. Levantinska trgovina gubi na značenju potkraj15.i u početku16. vijeka.

Kada suBritancizauzeliPalestinupri završetkuPrvog svjetskog rata,neki novi vladari pejorativno su prilagodili termin za označavanje stanovnika miješanogarapskogievropskogporijekla ili evropljana (običnoFrancuza,ItalijanailiGrka) koji su se "udomaćili" i prihvatili lokalne običaje i odjeću.

Francuski mandatiSirijaiLibanonnazivali su se od1920.do1946.levantskim državama. Termin je u to vrijeme postao uobičajen uarheologijipošto su mnoga važna iskopavanja izvršena upravo tamo (Ebla,MariiUgarit). Budući da se te države nisu mogle klasificirati kao mezopotamske,sjevernoafričkeiliarapske,one su se počele označavati kao "levantinske".

Danas "Levant" najčešće koriste arheolozi i historičari kada govore oprahistorijiili oantičkojisrednjovjekovnoj historijiregije (npr.krstaški ratovi). Termin se još uvijek povremeno koristi za označavanje modernih ili savremenih događaja, naroda, država ili dijelova država u istoj regiji koja obuhvataIzrael,Jordan,Libanon,PalestinuiliSiriju.

Također pogledajte[uredi|uredi izvor]