Idi na sadržaj

Mutant (genetika)

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
(Preusmjereno saMutant)
Divlji tipi mutantiD. melanogaster:
U smjeru kazaljke na satu: smeđe oči sa crnim tijelom, cinober oči, sepija oči, vermilion oči, bijele oči idivlji tipsa žutim tijelom
Divlji tipmahovinnePhyscomitrella patensiknockouttransformirana mahovina': Odstupanja fenotipova su posljedica genskih transformacija.
Gornji red: odgovara skali od 1 mm.
Donji red: skala iznosi 0,5 mm.
A– haploidni divlji tip mahovine, u potpunosti prekriven lisnatim gametoforama.
B-D– različiti mutanti

Mutant,ubiologiji,a specijalnogenetici,je nova genetičkaosobinaorganizmaili nekoliko novih genetičkih karaktera koji su rezultatmutacija.Za pojavu mutanta ponekad je dovoljna promjena samo jednog paranukleotidau sekvenciDNKnekoggena,hromosoma,ali se dešavaju i promjene cijeloggenoma.[1][2][3]

Prirodna pojava genetičke mutacije je sastavni dio procesaevolucije.Studija mutanata je sastavni dio biologije i razumijevanje da mutacija u genu može uspostaviti njegovu normalnu ali novu varijantu funkcije za održavanjehomeostaze.[4]

Etimologija

[uredi|uredi izvor]

Iako nisu sve mutacije imaju uočljivefenotipskeefekte, zajednički korištenje riječi "mutant" je općenito pežorativni termin koji se koristi samo za primjetne mutacije. Naučna upotreba je šira, a odnosi se na svaki organizam razlikuje oddivljeg tipa.

Mutante ne treba miješati sa organizmima koji su rođeni sa razvojnim abnormalnostima, koje su uzrokovane greškama umorfogenezi.U razvojnim abnormalnostimaDNKorganizma je nepromijenjena, a abnormalnosti ne se ne mogu prenijeti na potomstvo.Sijamski blizancisu rezultat razvojnih abnormalnosti.

Hemikalijeifizičkiagensi koji uzrokuju razvojne anomalije nazivaju seteratogeni.Oni mogu izazvati mutacije, ali njihov utjecaj na razvoj se na njih ne odno. Agensi koji izazivaju mutacije se zovumutageni. Većina mutagena se također smatrakancerogenima.

Reference

[uredi|uredi izvor]
  1. ^Ibrulj S., Haverić S., Haverić A. (2008): Citogenetičke metode – Primjena u medicini. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo,ISBN978-9958-9344-5-2.
  2. ^Hadžiselimović R. (2005): Bioantropologija – Biodiverzitet recentnog čovjeka. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo,ISBN9958-9344-2-6.
  3. ^Bajrović K, Jevrić-Čaušević A., Hadžiselimović R., Ed. (2005): Uvod u genetičko inženjerstvo i biotehnologiju. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo,ISBN9958-9344-1-8.
  4. ^http:// pnas.org/content/68/9/2112.abstractClock Mutants ofDrosophila melanogaster

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]