Idi na sadržaj

Nürnberg

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Nürnberg
Grad
Pogled na Nürnberg sa Alten Veste Zirndorf
Pogled na Nürnberg sa Alten Veste Zirndorf
Službeni grb Nürnberg
Grb
DržavaNjemačka
PokrajinaBavarska
Vlada
• NačelnikUlrich Maly (SPD)
Površina
• Ukupno186,38 km2
Nadmorska visina309 m
• GustoćaGreška izraza: Neočekivani / operator/km2
Vremenska zonaCET(UTC+1)
• Ljeti (DST)CEST(UTC+2)
Poštanski broj90001-90491
Pozivni broj911, 9122, 9129
Registracija vozilaN
Veb-sajtnuernberg.de

Nürnberg(fonol:Nirnberg) je grad unjemačkojpokrajiniBavarskoju regionuMittelfranken.PoslijeMünchenaje drugi po broju stanovnika u Bavarskoj sa 503.088 stanovnika (procjena:31. oktobar2007). Zajedno s okolnim gradovimaFürth,ErlangeniSchwabachpredstavlja ekonomsko i kulturno središte sjeverne Bavarske.

Geografija

[uredi|uredi izvor]

Grad leži na obje obalerijekePegnitzkoja izvire oko 80 km sjeveroistočno od grada i protjeće kroz gradsko područje u smjeruistok- zapad u dužini od oko 14 km. U području starog grada ova rječica je uglavnom kanalizirana. U susjednom Fürthu Pegnitz i rječicaRednitzse spajaju i formiraju rijekuRegnitz.Naročito na sjeveru i sjeverozapadu grada zemljište je često plavljeno zbog ove rijeke. Zemljište na kojem se Nürnberg nalazi je uglavnom pjeskovito-stjenovitog karaktera nastalo u starijemtrijasu.Sjeverno od grada je relativno brdovito područje, poznato kaoFränkische Schweizsa vrhovima od oko 600 m nadmorske visine.

Grad se uglavnom širi ka zapadu i jugozapadu te se gotovo spojio s Fürthom. Sjeverni dio Nürnberga čini relativno plodna ravnica poznata po uzgojubijelog luka(Knoblauchland)

Dana18. oktobra1995.izvršena je nova podjela gradskih zona. Od ranijih 85 okruga načinjeno je 7 novih gradskih okruga. Međutim, ova podjela grada ne utiče na svakodnevni život građana, pošto su se zadržali tradicionalni nazivi dijelova grada, koji su nekad bila posebna naselja, na primjer Erlenstegen, Gostenhof ili St. Johannis.

Okolina Nürnberga ima tipičnu južnonjemačku umjereno hladnu, prelaznuklimu,koja nije niti kontinentalna niti ima dovoljno uticajamora.Vlada pojačana vlažnost zraka tokom cijele godine, mada ima u prosjeku manje padavina od prosjeka Njemačke. Prosječnejanuarsketemperature iznose oko -1,4 °C, dok je prosjek uaugustuoko 18 °C, mada se ljetitemperaturaponekad popne i do 35 °C. Često se javljaju i snažni vjetrovi i oluje, tako da je nedavno,28. augusta2006. tokom oluje u nekim dijelovima grada teško oštećene mnoge kuće.

Historija

[uredi|uredi izvor]
Datoteka:Stamps of Germany (BRD) 1971, MiNr 678.jpg
Historijski centar grada, poštanska marka iz 1973.

Počeci grada sežu u11. vijek,između1000i1040.gdje su se ukrštali mnogi putevi na granicama izmeđuSaksonije,Bavarske,Bohemijei istočneFranačke.Grad je zasigurno utemeljen na mjestu gdje su se tradicionalno okupljale trgovinske karavane. Godine1050spominje se PoveljicaraHeinricha IIIpod nazivomnourenberc(stjenovito brdo) od čega i potjeće današnje ime. SvojimVelikim pismom slobodecarFriedrich IIje1219.proglasio grad slobodnim gradom. Mnogi vladari su birali Nürnberg za svoj kraljevski grad, između ostalihKarlo IVkoji je u Nürnbergu1356izdao Zlatnu bulu. Tokom 15. i16. vijekagrad se naglo razvija zbog svog specifičnog geografskog položaja i velikog razvitka trgovine. U to vijeme Nürnberg se mogao porediti sPragomiKölnom,kao jedan od većih gradovaSvetog Rimskog Carstva.

Kongresna hala

TokomDrugog svjetskog ratagrad je teško bombardiran od strane Saveznika, tokom1945,kada mu je gotovo uništeno staro gradsko jezgro. Nakonratau njemu se održao poznatiNürnberški procesgdje je suđeno glavnimnacističkimratnim vođama.

Politika

[uredi|uredi izvor]

Gradsko vijeće broji 70 članova. Posljednji izbori su se održali 2002. godine, na kojima su izabrani vijećnici i to:

Trenutnigradonačelnikgrada jeUlrich Malyiz SPD-a, izabran2002.godine.

Gradovi partneri

[uredi|uredi izvor]
Gradovi partneri

Najpoznatiji sportski klub u Nürnbergu je svakakonogometniklub1. FC Nürnberg,kao jedan od najtrofejnijih njemačkih klubova uopće.[nedostaje referenca]

Vanjski linkovi

[uredi|uredi izvor]