Idi na sadržaj

Tatari

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Tatari
tatarlar / татарлар
Ukupna populacija
blizu 7 miliona[1];[2]
...
Jezik
tatarski,ruski
Vjera
islam,pravoslavlje,ateizam

Tatarisu narod danas pretežno nastanjen uTatarstanu(oko 2 miliona) i poRuskoj Federaciji(ukupno oko 5,6 miliona), s manjim skupinama i u drugim zemljama kao su (Bugarska,Rumunija;stara naselja uPoljskoj,oko 3.000), te na širem području odKrima,prekoKavkazaiSibira,doKine(gdje su poznatanacionalna manjina). Po vjeri su većinommuslimanisuniti,uz manje skupinepravoslavaca.

Naziv i historija

[uredi|uredi izvor]
Tatarski ples– Krimski Tatar (lijevo) u bici s vojnikomPoljsko-Litvanskog saveza(desno).

Sam naziv „Tatarlar “izvorno se odnosio namongolsko pleme„Ta-ta “, koje je živjelo sjeverno od pustinjeGobiu 5. stoljeću te se pokrenulo prema Zapadu i zavladaloturkijskim plemenomPrabugarana Volgi, s kojim se danas izmiješalo (današnji kazanjski Tatari). Tako se Tatari najčešće smatraju turkijsko-mongolskim narodom koji govoriturkijskim jezikom.

Nakon prodoraDžingis-kanovihMongolauEvropu,naziviTatariiMongolijavljaju se istovremeno. Do 13. vijeka izmiješali su se i s drugim turkijskim narodima u Evropi (Hazari,Kumani,Pečenezii dr.).

Tatari su vladajući sloj uZlatnoj Hordi,državi koja se prostirala odObradoDnjepra,ugrožavajući iMoskvu,a nakon slabljenja Zlatne Horde vladaju još uvijek moćnim Kazanjskim i Krimskim kanatima, sve do kraja 15. vijeka, kada ih potiskujuRusi.

UII. svjetskom ratukrimski Tatari su raseljeni. Kazanjski Tatari su imali autonomiju u Tatarstanu uSSSR-u, danasRepublika TatarstanuRuskoj Federaciji.

Također pogledajte

[uredi|uredi izvor]

Reference

[uredi|uredi izvor]

Literatura

[uredi|uredi izvor]
  • Opća i nacionalna Enciklopedija, 19. knjiga, PRO LEKSIS d. o. o. VEČERNJI LIST d. d., Zagreb 2007.,ISBN978-953-7224-19-6