Idi na sadržaj

Togo

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Republika Togo
République Togolaise
Zastava {{{ime_genitiv}}} Grb {{{ime_genitiv}}}
Zastava Grb
Himna:"Salut à toi, pays de nos aïeux"
Položaj na karti
Glavni grad Lomé
Službeni jezik francuski
Državno uređenje
• Predsjednik
Faure Gnassingbé
• Predsjednik vlade
Victoire T Omega h Dogbé
Zakonodavstvo
Nezavisnost OdFrancuske27. aprila1960.
Površina
• Ukupno
56.785 km2(122.)
Vode(%)
5
Stanovništvo
• Ukupno
5.556.812 (124.)
98/km2
Valuta CFA franak(100 centima)
Vremenska zona UTC
Pozivni broj 228
Internetska domena .tg

Togo,službenoTogoanska republika(francuski:République togolaise) je država uzapadnoj Africikoja graniči saGanomna zapadu,Beninomna istoku iBurkinom Fasona sjeveru. Zemlja se proteže južno doGvinejskog zalivagdje se nalazi glavni gradLomé.Togo obuhvata 57.000 km², što ga čini jednom od najmanjih zemalja u Africi sa otprilike 7,9 miliona stanovnika kao i jednom od najužih zemalja na svijetu sa širinom manjom od 115 km između Gane i Benina.

Etimologija[uredi|uredi izvor]

Zemlja je svoje ime dobila po graduTogoville,kada jeGustav Nachtigal5. jula 1884. godine sa šefom gradaMlapom IIIpotpisao ugovor od kojeg jeNjemačko carstvopreuzelo vlasništvo nad onim zemljom. Tada je nastala njemačka kolonijaTogoland.[1]Ime Togo prevedeno je sevejskog jezikašto znači "iza rijeke".

Od 16. do 18. vijeka, priobalno područje bilo je glavno trgovačko središte zaEvropljanekoji su kupovali robove, čime su Togo i okolne regije stekli naziv "Obala robova".

Historija[uredi|uredi izvor]

Ne zna se tačno historija Toga prije dolaskaPortugalacakrajem15. vijeka.Danskaje tražila pravo nad Togom u 18. vijeku, ali jeNjemačka1884.potpisala dogovor sa lokalnim kraljem Mlapom III. i tako je Togo postao njemačka kolonija. Kolonija je nazvana po gradu Togo (sada Togoville) gdje je sporazum potpisan. Nijemci su doprinijeli unaprijeđivanju kultiviranja glavnih izvoznih sirovina (kakao,kahvaipamuk), i razvitku infrastrukture.1914.godine je Togo okupiran i podijeljen od straneFrancuskeiVelike Britanije,da bi nakonPrvog svjetskog ratapostao engleska kolonija. Togo je stekao nezavisnost27. aprila1960.godine.

Vlada[uredi|uredi izvor]

Predsjednik od 2005.Faure Gnassingbé
Gnassingbé Eyadémaje vladao od 1967. do svoje smrti 2005. godine.

Predsjednik od 2005. jeFaure Gnassingbé.

Političke podjele[uredi|uredi izvor]

Togo je podijeljen na 5 regija koje su podijeljene na 30prefektura.Od sjevera prema jugu regije suSavanes,Kara,Centrale,PlateauxiMaritime.

A clickable map of Togo exhibiting its five regions.Savanes Region, TogoPlateaux Region, TogoKara RegionCentrale Region, TogoMaritime Region
A clickable map of Togo exhibiting its five regions.

Geografija[uredi|uredi izvor]

Nalazi se na zapadu Afrike i izlazi naGvinejski zaliv.Reljef zemlje je nizijski u primorju, a na drugim djelovima visoravni. Klima spada pod ekvatorijalnu. Biljna bogatstva su drvo, savane te polupustinje. Kolebanja temperature od 20 do 26 stepeni. Najviši vrh je 985 metara.

Privreda[uredi|uredi izvor]

Togo je slabo razvijena zemlja. Veliki učesnici kapitala u zemlji su Francuska i Njemačka. Za vrijeme 1981-1985 najveće investicije su bile uložene u industriju i poljoprivredu. Najviše je zaposleno u poljoprivredi, te u industriji i rudarstvu. Poljoprivreda je uglavnom primitivna obrada. Uzgaja se kukuruz, maniok, pamuk, uljna palma,krompir,banane i agrumi. Rude: fosfat, željezo, boksit.

Togo jetropska,subsaharskadržava[2]čija ekonomija najviše zavisi od poljoprivrede.[3]Službeni jezik je francuski,[3]ali se govore i drugi jezici, posebno oni izporodice Gbe.47,8% stanovništva se pridržava kršćanstva, što ga čini najvećom religijom u zemlji.[4]Togo je članUjedinjenih nacija,Afričke unije,Organizacije islamske saradnje,Južnoatlantske zone mira i saradnje,Frankofonije,CommonwealthaiEkonomske zajednice zapadnoafričkih država.

Zemlja posjeduje nalazištafosfata[3]i izvozni sektor zasnovan na poljoprivrednim proizvodima kao što sukafa,kakao zrnoikikiriki,koji zajedno ostvaruju otprilike 30% prihoda od izvoza.[3]Pamuk je profitabilna kultura.[5]Plodna zemlja zauzima 11,3% zemlje, od čega je većina razvijena. Neki usjevi sumanioka,jasmin pirinač,kukuruziproso.Neki drugi sektori supivarstvoitekstilnaindustrija. "Niske tržišne cijene" za "glavne izvozne robe" Togoa zajedno sa "nestabilnom političkom situacijom" iz 1990-ih i 2000-ih imale su "negativan efekat" na ekonomiju.[6]

Stanovništvo[uredi|uredi izvor]

Ima oko 4,3 miliona stanovnika. Grupe: Eve, Kabre, Gurma i Volti. Jezici: francuski, kabra i dr.

Kultura[uredi|uredi izvor]

Kultura odražava uticaje etničkih grupa, od kojih su najvećeEwe,Mina,Tem, Tchamba iKabre.Neki ljudi slijede domaćeanimističkeobičaje i vjerovanja.

Također pogledajte[uredi|uredi izvor]

Reference[uredi|uredi izvor]

  1. ^Y, Dr (17. 4. 2019)."Why the Name: Togo?".African Heritage(jezik: engleski).Pristupljeno 26. 6. 2021.
  2. ^"Republic of Togo".Islamic Development Bank(jezik: engleski).Pristupljeno 26. 1. 2021.
  3. ^abcd"Togo (Partner) – International Cultural Youth Exchange".International cultural youth exchange.Pristupljeno 27. 1. 2021.
  4. ^"Togo",The World Factbook(jezik: engleski), Central Intelligence Agency, 11. 1. 2023,pristupljeno 13. 1. 2023
  5. ^"The Fact File".factfile.org.19. 1. 2017.Pristupljeno 6. 8. 2018.
  6. ^"Britannica".Britannica.org.Pristupljeno 26. 8. 2017.

Vanjski linkovi[uredi|uredi izvor]