Hlavní strana

Uváznutí kytovců na mělčiněje událost, při které zástupcekytovcůuvázne v mělkých vodách, ze kterých se nemůže dostat. Dochází k tomu z přirozených důvodů, jako je „porucha “echolokace,dezorientace, extrémní počasí, nemoc nebo zranění, přičemž konkrétní uváznutí může způsobit hned několik faktorů najednou. Příčinou mohou být i lidské aktivity, například důsledky srážek kytovce s lodí nebo zamotání do rybářského náčiní. Hlavně uvorvaňovců zobatýchdochází k masivním uváznutím po vojenských cvičeních, při kterých byly použity vysoce výkonné sonary na hledání ponorek. U řady druhů kytovců existují v rámci stáda velmi silná sociální pouta, která někdy způsobí, že s jedním kytovcem uvázne celé stádo, které nechce uvázlého jedince opustit. Tato masivní uváznutí mohou zahrnovat desítky a výjimečně až stovky jedinců. Nejčastějšími druhy, u nichž dochází k uváznutím, patřívorvaňovci,kulohlavci,sviňuchyavorvani.

Na záchranu a vědecký výzkum uvázlých kytovců existují v řadě zemí programy sdružující vědce, veterináře, ochránce přírody a místní dobrovolníky. Zejména u menších druhů, jako jsou menší druhydelfínovitých,je při včasném zásahu člověka poměrně dobrá šance na záchranu, avšak u větších kytovců, jako jsou vorvani neboplejtváci,kteří váží desítky tun, bývají vyhlídky na záchranu jen minimální. I když k uváznutím může dojít po celém světě, nejčastěji k němu dochází vTasmániia na Novém Zélandu, dále i vSeverním moři,Spojeném království, ve Spojených státech amerických, na Islandu, v Austrálii či Japonsku. Za uvázlého se považuje i mrtvý kytovec vyplavený na břeh.
Wikipedii provozuje neziskovánadace Wikimedia,která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčnýchwikiprojektů:
logo Wikimedia Commons
Commons– úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata– databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník– výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje– původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty– sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy– knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy– zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita– vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy– biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty– cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki– koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki– wiki software
logo Wikifunctions
Wikifunkce– repozitář kódu

27. června– čtvrtek
SlovenskoNaSlovenskuuNových Zámkůdošloke střetu autobusu s mezinárodním expresem.Srážka si vyžádala 7 mrtvých a nejméně 5 zraněných.
BolívieVBolíviiproběhlpokus o státní převrat.
26. června– středa
ČeskoSlovenskoBěhem své první zahraniční cesty v rolislovenského prezidentanavštívil ČeskoPeter Pellegrini.
25. června– úterý
USAAustrálieSpojené královstvíJulian Assange,zakladatel serveruWikiLeaks,uzavřeldohodu o vině a trestu,čímž jeho trestní stíhání po více jak 20 letech skončilo a byl propuštěn z britského vězení.
IzraelNejvyšší soud Státu Izraelzrušil výjimku zbranné povinnostiproultraortodoxní židovské studenty.
ČínaČínská sondaČchang-e 6dopravila na Zemi vzorky odebrané naodvrácené straněMěsíce.
24. června– pondělí
ČeskoArgentinaČesko navštívil nový argentinský prezidentJavier Milei.U příležitosti převzetí výroční cenyLiberálního institutupřednesl projev na konferenci vpaláci Žofín.Setkal se také s prezidentemPetrem Pavlema předsedou vládyPetrem Fialou.
14. června– pátek
ČeskoKazachstánArmáda České republikynavrátila po 200 letech osmkoní PřevalskéhozeZoo PrahadostepivKazachstánu.


Jazyk