Kosmova kronika
Kosmova kronika(latinskyChronica Boemorum,v přesném překladuKronika Čechů) je nejstarší českákronika,tj. kronika týkající se dějinČechů.Původní text byl napsán latinsky a jeho autorem bylKosmas,děkanpražské svatovítské kapituly.Kroniku sepsal pravděpodobně v letech1119až1125.
Kosmova kronika | |
---|---|
Budyšínský rukopisChronica Boemorum, 1. třetina 13. století. | |
Autor | Kosmas |
Původní název | Chronica Boemorum |
Překladatel | Karel HrdinaaMarie Bláhová |
Země | České knížectví |
Jazyk | latina |
Žánr | kronika, historie |
Datum vydání | 1119–1125 |
multimediální obsahnaCommons | |
Některá data mohou pocházet zdatové položky. |
Kronika stojí na úplném počátku českéhistoriografiea je obecně považována za jedno z nejvýznamnějších literárních děl, které v českých zemích vestředověkuvzniklo. Zároveň je to jeden z nejdůležitějších historických pramenů pro poznání českéhoraného středověku.Vliv Kosmovy kroniky na poznání českého raného středověku je natolik zásadní, že se někteří historikové pokoušejí vytvořit i tzv.nekosmovské pojetí českých dějin,tj. na základě jiných pramenů zjistit, co se do historiografie dostalo jako Kosmova invence či jeho specifický náhled na svou současnost.
Kontext soudobého evropského písemnictví a ideologický záměr
editovatKosmova kronika patří do okruhu středověkých kronik, které ve svém pojetí reflektovaly vznikstředověkých národůa států (obvykle označované jakonárodní kroniky). Tyto kroniky obvykle obsahovaly nejen popis dějin těchto stabilizujících seetnikvytvářejících institucionalizované státní útvary, ale také i jakýsi politický program s nimi spojený. Většina těchto děl se snaží v dějinách najít počátky a také i ospravedlnění současného politického stavu, který je rozhodující měrou formován postavou knížete (krále) a velmožskou politickou reprezentací. Proto se nejedná o dílo jen zaznamenávající faktografickým způsobem dějiny, ale podstatnou složku práce tvoří i ideologický záměr, v Kosmově případě především snaha ospravedlnit nárok Čechů na české území, vysvětlit vznik instituce knížete a vymezit důležitou roli, jakou v politice hraje velmožská vrstva. Kosmas tak formuloval v podstatě patriotickou představu fungování státu. Vedle postavy knížete jsou to češtívelmožové,českáraná šlechta,která má být oporou české státnosti v době Kosmovy současnosti, kdy se na knížecím trůně v rychlém sledu střídalapřemyslovskáknížata a tohoto vnitropolitického oslabení využívaliřímští císaři,k zásahům do českých záležitostí.
Čtenářská obec kroniky
editovatS tím souvisí i poměrně omezená čtenářská obec, které je kronika určena. Vedle vzdělaného kléru se jedná především o velmožskou elitu, která spolutvořila politické dějinypřemyslovskéhostátu. Nedá se předpokládat, že by tito Čechové uměli číst, spíše se v literatuře naznačuje, že měli patřit k posluchačům Kosmovy kroniky. Jako důkaz vlivu Kosmova díla na soudobé politické myšlení se uvádí výzdobaznojemskérotundy sv. Kateřiny,která vznikla z podnětu údělného knížeteKonráda II.jen krátce po vzniku kroniky a kde je zobrazena přemyslovská pověst přesně v intencích Kosmova vyprávění.
Literární styl
editovatKosmovo dílo nelze čistě stylově považovat za kroniku. Jedná se spíše o hybrid mezi kronikou ahistorií.Autor zachoval chronologické řazení podle let, nicméně u určitých událostí spíše mladšího data se rozepisuje do dlouhých vyprávění, která rozsahem i stylem přesahují styl kroniky.
Literární a stylistické vzory
editovatKosmas dosáhl především vLutychuvysokého stupně vzdělání a byl obeznámen s předními literárními díly své doby.
Jako hlavní stylistický vzor mu posloužilo díloReginona z Prümu,z kterého přebíral (jak bylo ve středověku obecným zvykem) celé obraty, resp. i věty. Vedle Reginona použil pro některé pasáže jako předlohuVita Lambertiz 10. století, který napsal lutyšský biskup Štěpán. Vedle toho je z díla zřejmé, že Kosmas znal i antické autory (Horatius,Ovidius,Vergilius,Sallustius) i když není jisté, jestli je opravdu četl či spíše užíval vestředověkém písemnictvíkolující citáty, komentáře nebo obraty z děl těchto autorů.
V přibližně stejné době (konkrétně v letech 1112–1116) vznikla také prvníPolská kronikaCronicae et gesta ducum sive principum Polonorum,nazývaná polskyKronika polska,a také psaná latinou, od neznámého autora z dvora mazovských Piastů, zvanéhoGallus Anonymus.
Obsah kroniky
editovatKronika je rozdělena do tří knih; začíná stavboubabylonské věžea původem Čechů a chronologicky postupuje až do Kosmovy současnosti.
Kniha první
editovatPrvní kniha je faktograficky značně vágní a nepřesná, přesto z ideologického hlediska zásadní. Obsahuje vysvětlení původu českéhonárodapři stavbě babylónské věže a jeho příchod do Čech. Je zde zdůrazněno, že se jednalo o krajinu neosídlenou a z tohoto hlediska vychází nároky Čechů na její nezpochybnitelné vlastnictví. Nevědomý lid žijící v těchto zlatých starých časech začal hromadit majetek a pro rozsouzení sporů, které kvůli majetku vznikly, potřeboval soudce. Soudcem se stal jeden z předákůKroka později i jeho dceraLibuše.Ovšem s jejím postavením nebyli spokojeni a proto si vyžádali o určení knížete, který by je pevněji spoutal pod svou mocí. Jednou byl-li kníže nastolen, nemohli jej znovu sesadit a Češi se tak dobrovolně připravili o vlastní svobodu a zároveň odtud pramenilo právo přemyslovských knížat na věčnou a nezpochybnitelnou vládu nad Čechy. Vedle tohoto popisu vzniku knížecí vlády je zde popsáno, jak došlo k vytvoření poddaného postavení ženy vůči muži.
První kniha končí smrtí knížeteJaromírav roce 1035 a obsahuje tak i přijetíkřesťanstvíza knížeteBořivoje,stručné nastínění života dvou předních světcůsv. Václavaasv. Vojtěcha,a především vlády jednoho z Kosmových panovnických vzorůBoleslava II.,jemuž mylně přisuzuje zásadní podíl na vytvoření přemyslovského státu.
Kniha druhá
editovatKniha druhá líčí vývoj českého státu od roku 1038 do smrti králeVratislava II.v roce 1092, respektive tedy od nástupuBřetislava I.na knížecí trůn. Břetislav I. patří v Kosmově kronice k ideálním panovníkům. Po období rychlých změn na knížecím stolci a politické nestabilitě, znamená pro Kosmu období Břetislavovy vlády další vzepětí české státnosti, jejíž vrchol spatřuje v Břetislavově polské výpravě, kde byl vHnězdněvyhlášen nad hrobemsv. VojtěchaBřetislavův christianizační program, který systémově měnil situaci v českém státě. Ve vztahu ke králiVratislavovi II.hrál rozhodující úlohu spor mezi knížetem a jeho bratrem,pražským biskupemJaromírem,na jehož straně i přes některé výhrady vůči jeho osobě, Kosmas stál.
Kniha třetí
editovatI v této knize představuje Kosmas ideál panovníka, tentokrát je jím syn VratislavaBřetislav II.Tato kniha je nejpřesnější, protože obsahuje dobu, kdy Kosmas žil. Poslední kniha končí smrtí knížeteVladislava I.v roce 1125. Tato kniha není dokončena kvůli Kosmově smrti. Kosmas měl i své pokračovatele např.Kanovník vyšehradskýneboMnich sázavský.Ti ovšem nedosáhli takových uměleckých kvalit jako Kosmas.
Nejvýznamnější rukopisy
editovatPůvodní rukopis Kosmovy kroniky se nedochoval a dnes je známo celkem 15 rukopisů. Dlouho byl nejstarším známým rukopisem tzv.Lipský(A2a) z konce 12. století, který byl po druhé světové válce dlouho nezvěstný. Jen o něco mladší z přelomu 12. a 13. století jerukopis Budyšínský(A1), dnes uložený vNárodním muzeu v Praze.V této době vznikly ještěrukopisy Drážďanský(A3a) aŠtrasburský(A4, dnes zničený). Ostatní jsou buď z 13. století (Vídeňský,A3b),Ďáblova biblenebo podstatně mladší.
Vydání a překlady
editovatPoprvé byla Kosmova kronika vydána tiskem roku 1602. Další vydání připravili ažF. M. PelclaJ. Dobrovskýv prvním svazkuScriptores rerum bohemicarumroku 1783. Další vydání následovala roku 1851 vMonumenta Germaniae Historica(MGH) odR. Köpkehoa 1874 vPramenech dějin českýchodJ. Emlera.A konečně vydání vycházející ze srovnání všech známých rukopisů připravilB. Bretholza vydal v MGH roku 1923.
Český překlad kroniky připojil k Emlerovu vydání (1874)V. V. Tomek.Svůj překlad Kosmovy kroniky vydalKarel Hrdinapůvodně roku 1929 vMelantrichuvbibliofilskémtisku, přepracované vydání pak kvůli cenzuře mohlo vyjít až po válce roku 1947 ve stejném nakladatelství. Později Hrdinův překlad pro další vydání upravovala a modernizovalaMarie Bláhová.
Názvy českých vydání
editovat- V 19. století byla kronika vydávána v překladu V. V. Tomka pod názvemKosmův letopis český,[1]případně dle staršího pravopisuKosmůw letopis český(nadání Františka Palackého, 1882)
- Překlad Karla Hrdiny s názvemKosmova kronika českávychází od roku 1929 (MelantrichPraha), později s úpravami Marie Bláhové; naposledy (stav k roku 2021) vČeskoslovenském spisovateliroku 2012.
V běžné češtině je často užíván i zkrácený názevKosmova kronika.[2]
Pokračovatelé Kosmovi a další vliv kroniky
editovatKosmova kronika se stala známou již brzy po svém vzniku, byla často opisována a stala se předlohou pro další pokusy zpracovat české dějiny po roce 1125. Těmto kronikářům, kteří na Kosmovu kroniku navázali, se říkápokračovatelé Kosmovia patří semKanovník vyšehradský,Mnich sázavskýneboVincentiusaJarloch.Vedle toho jako svůj zdroj kroniku používala většina pozdějších středověkých kronikářů (výrazně např.Dalimil,Přibík Pulkava z Radenína) nebo ikronika Václava Hájka z Libočan.
Odkazy
editovatReference
editovat- ↑KOSMAS.Kosmův letopis český[online]. Museum Království českého, 1874.Dostupné online.
- ↑HORÁK, Jan. Senzace v Národním muzeu: K vidění je Kosmova kronika Zdroj:https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/senzace-v-narodnim-muzeu-vystavuj20110217.html.Český deník.cz[online]. 2011-02-18 [cit. 2021-12-27].Dostupné online.
Literatura
editovat- KOSMAS.Kosmův letopis český s pokračovateli.Příprava vydáníJosef Emler;překladVáclav Vladivoj Tomek.Praha: Museum království Českého, 1874. 570 s.Dostupné online.
- KOSMAS.Kronika Čechů.Překlad Přeložili Karel Hrdina, Marie Bláhová, Magdalena Moravová. 8. vyd. Praha: Argo, 2011. 285 s.ISBN978-80-257-0465-3.Předmluvu napsal Martin Wihoda,dostupné online.
- BLÁHOVÁ, Marie;HRDINA, Karel.Kosmova kronika česká.Praha: Paseka, 2005. 301 s.ISBN80-7185-515-4.
- KRÁLÍK, Oldřich.Kosmova kronika a předchozí tradice.Praha: Vyšehrad, 1976. 269 s.
- SLÁMA, Jiří.Kosmovy záměrné omyly. In: Jan Klápště; Eva Plešková; Josef Žemlička.Dějiny ve věku nejistot. Sborník k příležitosti 70. narozenin Dušana Třeštíka.Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2003.ISBN80-7106-647-8.S. 261–267.
- TŘEŠTÍK, Dušan.Kosmas.Praha: Svobodné slovo, 1966. 210 s.
- TŘEŠTÍK, Dušan.Kosmova kronika. Studie k počátkům českého dějepisectví a politického myšlení.Praha: Academia, 1968. 251 s.
Externí odkazy
editovat- Obrázky, zvuky či videa k tématuKosmova kronikanaWikimedia Commons
- Digitalizovaná vydání dílaKosmova kronika českáv Národní digitální knihovně.
- Budyšínský rukopis Kosmovy Kroniky Čechů na Manuscriptorium
- Kritická edice Kosmovy kroniky z r. 1923, ed. Bertold Bretholz(latinský text kroniky s německým komentářem v MGH NS) –jiná verse
- Kosmova kronika česká - úvod k proboštu Šebířovi a osm kapitol z první knihyArchivováno2. 9. 2008 naWayback Machine.
- Kosmůw Letopis český s pokračowáními kanowníka Wyšehradského a mnicha Sázawského
- http://www.rozhlas.cz/ctenarskydenik/dila/_zprava/kronika-ceska-kosmas--943183