Louvre

muzeum v Paříži

Louvrejemuzeum uměnívPaříži.Na ploše 72 tisíc m2vystavuje přes 35 tisíc exponátů (z celkové sbírky asi 554 tisíc) odpravěkupo 19. století. V roce 2012 Louvre navštívilo deset milionů lidí, v roce 2017 jejich počet klesl na 8,1 milionu[2],v roce 2018 však opět stoupl na rekordních 10,2 milionu; muzeum tak bylo nejnavštěvovanějším muzeem na světě. Co do výstavní plochy je třetím největším na světě, poMetropolitní muzeum uměnívNew YorkuapetrohradskéErmitáži.

Musée du Louvre
Pavillon Sully
Pavillon Sully
Údaje o muzeu
StátFrancieFrancieFrancie
MěstoPaříž
Adresa99,rue de Rivoli,75001 Paris
Pojmenováno poPalais du Louvre
Založeno10. srpna1793
Zaměřenínárodní muzeum
Původní účel budovySídlofrancouzských králů
Objekty35 000 v expozici
(554 000 celkem)
Vyhledávané exponátyMona Lisa
Madona ve skalách
Svoboda vede lid na barikády
Cyklus Marie Medicejské
Svatba v Káni galilejské
Venuše Mélská
Níké Samothrácká
Návštěvníci10,2 milionu (v roce 2018[1])
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Tento článek je o muzeu. O královském paláci pojednává článekPalais du Louvre.
Leonardo da Vinci,Mona Lisa(1503–1519)
Chamurappiho zákoník(kolem 1750 př. n. l.)
Níké Samothrácká,asi 120 př. n. l.
Venuše Miloská,asi 130 př. n. l.

Sídlí v palácovém komplexuPalais du Louvre,bývalém sídlefrancouzských králů.Leží v1. obvodunapravém břehuřekySeinyobklopen ulicíRue de Rivolize severu,Tuilerijskými zahradamize západu akostelem Saint-Germain-l'Auxerroisz východu. Hlavní vchod je zRue de Rivoli,nejbližší stanice metra jsouLouvre – Rivolina lince číslo1a7aPalais Royal – Musée du Louvrena lince 1. Ve sbírkách lze volně filmovat a fotografovat (bez blesku).

Od roku 2012 má galerie také pobočkuLouvre-Lensv severní Francii a od roku 2017 pobočkuLouvre Abu DhabiveSpojených arabských emirátech.

Historie

editovat

Královská historie

editovat

Název snad pochází od lesa zvaného Louparie či Louverie, odlupara,vlk. Druhá možnost je ale také, že vznikl ze slovaleovarneboleawer,což znamená opevněné místo. Ve12. stoletízde postavilFilip II.tvrz,která se za vládyKarla V.stala jeho rezidencí.František I.pak založil roku1541palác nový, v jehož stavbě postupně pokračovali další panovníci a stavitelé. NejdřívePierre Lescotza vládyJindřicha II.Po jeho smrti jeho ženaKateřina Medicejskározšířila palác o křídlo, na jehož místě dnes stojí Galerie Apollon. ZaJindřicha IV.(1589–1610), pracovali na dalších částech stavitelé Thibauld a Louis Métézeau, pak Baptiste a Jacques Androuet DuCerceau.

Ludvík XIII.roku1623uložil staviteliLemercierovi,aby dokončil některé části, které začal budovat Lescot, čímž byl původní plán stavby značně rozšířen. Počínaje rokem1660za vládyLudvíka XIV.se v dostavbách pokračovalo pod vedením B. Levaua. Byla zbudována východní fasáda. Roku1682přenesl Ludvík XIV. rezidenci doVersailles,a část paláce se uvolnila pro sbírky a občasné výstavy. Bydlila v něm řada dvořanů i umělců a sídlily zde také královské akademie. Stavba byla mnohokrát přerušována, od vládyLudvíka XVI.až poFrancouzskou revoluci.ZaNapoleonaarchitektiCharles Perciera L. Fontaine vystavěli novou galerii, která je rovnoběžná s protější galerií z dobJindřicha IV.a konečně po poslední přestávce zaNapoleona III.mezi lety18521857byl palác dokončen staviteli H. Lefuelem aL. Viscontim.

Napoleonův dvůr od západu se skleněnou pyramidou (vstup); vlevo křídloRichelieu,vpravoDenon.

Republikánská historie

editovat

Od dob, kdy po 300 letechPařížpřestala být sídlem francouzských králů, se usídlili v Louvru mnozí dvořané, úředníci, poté umělci a učenci. V čase, kdy při požáru roku1871shořela západní část Louvru –Tuilerijský palác,zůstal obrovský komplex o velikosti 195 000 m², byl Louvre také používán jako královské přijímací komnaty, dvorní byty, ministerstva, jízdárny, konírny atd. Celý palác se dělil na Starý (východní část) a Nový (křídla do Tuillerijské zahrady) a přes patrný nedostatek jednotného plánu budovy Louvru tvoří velmi harmonický celek, skvost světové architektury. U Staré části je velkásloupová fasádaz roku1674odCh. Perraultaa Nová část s vyčnívajícími pavilony Turgot, Richelieu, Colbert, Daru, Denon a Mollieu s vnitřním bohatým sadem s 86 sochami francouzských osobností a 63 alegorických sousoší. NaPlace du Carrousel,v ose mezi budovami z dob Jindřicha IV. aNapoleona III.stojíVítězný oblouk Carrousel,vybudovaný za Napoleona I. roku1806podle vzoru bránySeptimia Severana vrcholu s velkým čtyřspřežím.

Národní muzeum Louvre

editovat

Původ sbírky sahá do16. století,kdy ji založilFrantišek I.,Ludvík XIV.koupil sbírky bankéře Jabacha. Až za Francouzské revoluce roku1793bylo v Louvru oficiálně otevřeno veřejnémuzeum,v němž byla zpřístupněna umělecká díla, zabavená králi a různým církevním institucím. Význam muzea pochopil Napoleon, který za svých tažení dal shromažďovat umělecky a historicky cenné předměty, které odvážel do Paříže. I když se řada z nich později vrátila, Louvre se stal významnýmevropskými světovým muzeem.

V roce 1871, když francouzská armádadobývala Paříž,založil oddílkomunardův sousedním Tuilerijském paláci požár, který se rozšířil i na Louvre. Shořela část budov a knihovna, většinu sbírek zaměstnanci zachránili.

Patrně nejbohatší literární informace o historii založení muzea vydal v roce 1900 Paul Gaultier ve 3 svazcích.

Oddělení

editovat

Jeho sbírky jsou stále rozšiřovány a obsahují asi 554 tisíc předmětů, z nichž asi 35 tisíc je vystaveno. Zákonem ze dne5. září1888má Muzeum Louvre 7 oddělení:

  1. Egyptské starožitnosti
  2. Stará Antická a Orientální keramika
  3. Řecké a Římské starožitnosti
  4. Malby, kresby, mědirytiny – XIII.–XIX. století
  5. Skulptury středověku, renesance a Moderní doby
  6. Malé umělecké předměty světové historie
  7. Námořnictví a etnografie

Každé oddělení má svého správce, který řídí tým znalců, konzervátorů a historiků umění.

Muzeum patří francouzskému státu, který platí asi 2000 zaměstnanců a provoz (asi 62 % z rozpočtu asi 350 milionů USD ročně), kdežto údržbu, restaurování a nákupy hradí muzeum z jiných příjmů. Mezi ně patří vstupné, ale také poplatky za zapůjčení exponátů, licence a prodej přebytečných předmětů. Nejméně 20 % příjmu ze vstupného je vyhrazeno pro nové nákupy.

Rozvoj a pobočky

editovat

V roce 1983 vyhlásil president Francois Mitterrand projekt „Velkého Louvru “, rekonstrukce a rozšíření muzea. Podle návrhu čínsko-amerického architektaI. M. Peivzniklo rozsáhlé nové podzemí s parkovišti a nákupním střediskem a uprostřed dvora naPlace du Carrouselvzniklaskleněná pyramida,která se v Paříži vedle jiných známých staveb stala novou dominantou (1989), roku 1993 vzniklaObrácená pyramidaa roku 2012 byly otevřeny nové prostory s expozicí islámského umění.

Roku 2004 se francouzská vláda rozhodla vybudovat pobočku Louvru v opuštěném dole v severofrancouzském městěLens,blízko belgických hranic, a deponovat v ní část pařížských sbírek. Muzeum Louvre-Lens bylo otevřeno v roce 2012, kdy je navštívilo půl milionu osob. V roce 2017 byla na základě dlouhodobé smlouvy otevřena pobočka Louvre –Abu Dhabive Spojených arabských emirátech. Budova podle návrhu architektaJeana Nouvelas plochou 24 tisíc m2stojí na ostrově a kryje ji plochá kovová kopule. Exponáty poskytují kromě Louvru i další francouzská muzea. 5. března 2018 otevřel Louvre stálou výstavu vTeheránu,na níž se také podílejí i další francouzská muzea. Od roku 2015 buduje Louvre rozsáhlý depozitář pro 250 tisíc předmětů v severní Francii, protože současné depozitáře by mohla ohrozit povodeň.

Od roku 2003 slouží zájemcům volně přístupná internetováDatabáze Atlas(od roku 2009 také v angličtině), která obsahuje odborný popis asi 30 tisíc exponátů, jejich původ, stáří, umístění v expozici a většinou i jejich fotografie.

Galerie

editovat

Plastiky

editovat

Užité umění

editovat

Reference

editovat

V tomto článku byly použitypřekladytextů z článkůLouvrena anglické Wikipedii aLouvrena francouzské Wikipedii.

  1. (francouzsky)Louvre presse3.1.2019
  2. 8,1 millions de visiteurs au Louvre en 2017[online]. Louvre, 8 January 2018.Dostupné online.(francouzsky)

Literatura

editovat

Související články

editovat

Externí odkazy

editovat