Králík říční

druh savce
(přesměrováno zBunolagus monticularis)

Králík říční(Bunolagus monticularis) je jedinýdruhroduBunolagus,jeden z nejvíce ohroženýchsavcůna světě. JeendemitemJižní Afriky,vyskytuje se výhradně v křovinaté pobřežní vegetaci okolo sezónních vodních toků vpolopouštníchekoregionech střední a jižníKaroona jihuJihoafrické republiky.

Jak číst taxoboxKrálík říční
popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové(Animalia)
Kmenstrunatci(Chordata)
Podkmenobratlovci(Vertebrata)
Třídasavci(Mammalia)
Řádzajícovci(Lagomorpha)
Čeleďzajícovití(Leporidae)
RodBunolagus
Thomas,1929
Binomické jméno
Bunolagus monticularis
(Thomas,1903)
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Je středně velký, na délku měří 34 až 47 cm a váží od 1,5 do 1,8 kg, samice bývá větší a těžší. Hlavními poznávacími znaky jsou černé proužky od krajeústpřestvářkušíma bílé okrouženíočí.Má měkkou, jemnou hnědousrstkterá je na břiše a krku zbarvená krémově, hnědý zkadeřenýocasje dlouhý 7 až 11 cm. Má poměrně krátké, hustě osrstěnénohya dlouhé uši až 12 cm.

Chování

editovat

Jednotlivá zvířata žijí osaměle na svýchteritoriích,území samce se ale prolíná s více samičími. Tento stanovištní specialista žije v pásech husté pobřežnívegetace,širokých 100 až 200 metrů, která je tvořena převážně hustýmikřovinamirostoucími na výživnénaplavenépůdě přinášené sezónně se rozvodňujícími a vysychajícími řekami.

Je nočním tvorem, den tráví ve skrytu předdravcive vyhrabané noře pod keři a teprve s nástupem noci vychází za potravou. Dokáže rychle běhat a při útěku skáče přes keře i metr vysoko.

Stravování

editovat

Jebýložravecakoprofág.Žere trávu, květiny, listy i kůru keřů v závislosti na ročním období; krátké deštivé je následováno dlouhým obdobím sucha. Jeho strava je velmi skromná, pro recyklaci minerálu jakovápníkafosfora pro získánívitamínu Bprodukovanéhobakteriemivtlustém střevěpožírá měkkou část (vylučována ve dne) svéhotrusu;tvrdá část (v noci) tvoří přirozený nestrávený odpad.

Rozmnožování

editovat

Jsoupolygamnízvířata, kpářenídochází jednou ročně. Samec se páří s více samicemi, po spáření je opouští. Samice asi po 35 dnechbřezostivrhnev době od srpna do května nejčastěji jedno, výjimečně dvěmláďata.Rodí se vnořevystlané trávou a chlupy, jsou holá, slepá a zcela odkázána na matčinou péči akojení.Ve volné přírodě jen zřídka žijí déle než tři roky, v zajetí se dožívají i pěti let.

Ohrožení

editovat

Žijí na územích která jsou soukromým majetkem a v dané oblasti jsou jedny z mála vhodných na přeměnu vzemědělsky využívanou půdu.Populacekrálíků říčních je i přes zákaz pod tlakem nelegálního lovu a odchytu, včetně ohrožování divokými psy a kočkami. Vhodnébiotopyjsou neustále zmenšovány intenzivním spásáním dobytkem i sběrem dřeva na topení.

Přes postupně zaváděnou ochranu je pro velice pomalé rozmnožování velmi nesnadné docílit navýšení početního stavu druhu a zachránit jej před vyhynutím. Celá populace, asi 500 dospělých zvířat, žije v deseti subpopulacích oddělených od sebeantropogennímibariérami. Králík říční je podleČerveného seznamu IUCNřazen mezikriticky ohrožené druhy(CR).

Reference

editovat
  • AWAAD, Rania.Animal Diversity Web: Bunolagus monticularis[online]. University of Michigan Museum of Zoology, MI, USA, rev. 2007 [cit. 2010-11-30].Dostupné online.(anglicky)
  • Evolutionarily Distinct and Globally Endangered species: Bunolagus monticularis[online]. Zoological Society of London, London, GB [cit. 2010-11-30].Dostupné online.(anglicky)
  • IUCN Red List of Threatened Species: Bunolagus monticularis[online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2013 [cit. 2010-11-30].Dostupné online.(anglicky)
  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2.9. prosince 2022.Dostupné online.[cit. 2023-01-02].

Externí odkazy

editovat