Gustav Regler

německý spisovatel

Gustav Regler(25. května1898,Merzig,Sársko14. ledna1963,Nové Dillí,Indie) byl německý spisovatel a novinář.

Gustav Regler
Gustav Regler, Mexiko, kolem r. 1944
Gustav Regler, Mexiko, kolem r. 1944
Narození25. května1898
Merzig
Úmrtí14. ledna1963(ve věku 64 let)
Nové Dillí
Místo pohřbeníSársko
Povoláníspisovatelanovinář
OceněníKulturní cena Sárska (1960)
Politická příslušnostKomunistická strana Německa
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Narodil se v rodině knihkupce v sárském městě Merzig. Běhemprvní světové válkybyl těžce zraněn během plynového útoku na německo-francouzské frontě. Po válce studoval na mnichovské univerzitě filosofii, dějiny a francouzštinu. Rovněž se připojil kBavorské republice rad.V roce 1922 byl promován na doktora filosofie na základě obhajoby práceIronie v Goethově díle(Ironie im Werk Goethes). Téhož roku se oženil s Charlotte Dietze, dcerou textilního podnikatele. Pracoval jako redaktor novinNürnberg-Fürther Morgenpresse.V roce 1928 se seznámil s Marií Louise (Mieke) Vogeler, dcerou malířeHeinricha Vogelera.Následujícího roku přesídlil do umělecké kolonie v Berlíně-Wilmsdorfu. Pod vlivem Vogelerovým vstoupil dokomunistické strany.V roce 1932 vydal úspěšný románVoda, chléb a modré fazole[p 1](Wasser, Brot und blaue Bohnen).

Popožáru Říšského sněmuv roce 1933 uprchl předgestapemdoPaříže.Zde přispěl mimo jiné do sborníkuHnědá kniha o požáru Říšského sněmu a Hitlerově teroru(Braunbuch über Reichstagsbrand und Hitler-Terror). Uplatnil tu své znalosti stavby z doby obrany sněmu proti levicovým radikálům v roce 1919. Byl občanemSárska,kde mělo rozhodnout referendum, zda má být tato země připojena k Německé říši, k Francii či zůstat samostatným státem. Aby ovlivnil toto referendum, vydal v roce 1934 románV křížové palbě(Im Kreuzfeuer). Většina obyvatel Sárska ale rozhodla o připojení země k Říši. Ještě téže noci uprchl Regler do Francie. Zde se seznámil sEgonem Ervínem Kischemči sLenkou Reinerovou.

Zúčastnil se sjezdů levicových spisovatelů v Moskvě v letech 1934 a 1936. Zde se seznámil sAndré Malrauxem,Iljou ErenburgemčiKlausem Mannem.Během druhého sjezdu si ale také povšiml, že někteří ruští spisovatelé byli v mezidobí odstraněni nebo popraveni. To vzbudilo jeho pochybnosti o správnosti stalinského režimu.

Po vypuknutíšpanělské občanské válkyse zapojil do organizaceinterbrigád.Byl těžce zraněn aErnest Hemingwayjej pozval do Spojených států amerických. Zde napsal románVelký příklad(Das große Beispiel). Kniha vyšla v roce 1940 v anglickém překladuThe Great Crusades předmluvou Ernsta Hemingwaye, byla ale zastíněna Hemingwayovou knihouKomu zvoní hrana.Regler se v roce 1938 vrátil do Francie, kde byl na počátkudruhé světové válkyv roce 1939 jako cizinec internován v táboře Le Vernet. V internaci se znovu setkal s Lenkou Reinerovou, která na to vzpomíná ve své knizeHranice uzavřeny(Grenze geschlossen). Tvrzení o tom, že Regler zradil německého antifašistuGerharda Eislerase ale nezakládají na pravdě. Na přímluvu řady osobností světové kultury byl po půl roce propuštěn a spolu s Marií Louise Vogeler emigroval do Spojených států amerických. Zde se znovu setkal s Kischem a podobně jako on odešel do Mexika, kde se oženil s Marií Louise Vogeler.

Přátelství s Kischem bylo nalomeno v roce 1939, kdy Stalin uzavřeldohodus Hitlerem. Zatímco Kisch zastával oficiální stanoviska sovětské komunistické strany, Regler kritizoval cynismus její politiky. Poté, co Regler otiskl v německém komunistickém časopisuAnálisis,vydávaném v Mexiku, kritiku spisovateleOtto Katze,došlo k definitivní roztržce. Tím ale ztratil možnost publikovat v komunistických nakladatelstvích. Zřekl se komunismu a po zbytek války se živil jako farmář. V roce 1945 zemřela jeho manželka. O rok později se oženil znovu s Američankou Peggy Paul.

Po válce se krátce vrátil do rodného Sárska. Psal romány, knihy o Mexiku, historické publikace a rozhlasové eseje. V roce 1963 mu André Malraux zprostředkoval schůzku sDžaváharlálem Néhrúem.Během návštěvy vNovém DíllíRegler zemřel na mozkovou mrtvici.

Ocenění díla

editovat

Dne 7. října 2013 mu bylo uděleno čestné členství vPEN klubuněmecky píšících autorů.

  • 1923Die Ironie im Werk Goethes(Ironie v Goethově díle) – doktorská práce
  • 1928Zug der Hirten
  • 1929Die Söhne aber gehen zu den Knechten
  • 1931Hahnenkampf. Abenteuer eines französischen Mädchens
  • 1932Wasser, Brot und blaue Bohnen(Voda, chléb a modré fazole)
  • 1933Der verlorene Sohn(Marnotratný syn)
  • 1934Im Kreuzfeuer(Velký příklad – saarský román)
  • 1936Die SaatRomán
  • 1940Das große Beispiel(vyšlo anglicky pod názvemThe Great Crusades předmluvou odErnesta Hemingwaye)
  • 1943The Bottomless Pit. Der Brunnen des Abgrunds
  • 1944Wolfgang Paalen.monografie o rakousko-mexickém malíři a teoretiku umění
  • 1947Amimitl oder Die Geburt eines Schrecklichen
  • 1947Vulkanisches Land. Ein Buch von vielen Festen und mehr Widersprüchen
  • 1954Verwunschenes Land Mexiko
  • 1955Aretino. Freund der Frauen, Feind der Fürsten
  • 1958Das Ohr des Malchus(Ucho Malchuse) – autobiografický román

Externí odkazy

editovat

Poznámky

editovat
  1. Modré fazole je slangový výraz pro kulky z pušky

Literatura

editovat