Interdialekt

jazyková varieta, která vznikla spojením více nářečí a spisovného jazyka do jednoho nadřazeného celku

Interdialekty(nadnářečí,zřídkapolonářečí[1]neboobecná nářečí[2]) jsou posledními vývojovými stadiidialektů.[3][4]Vznikají jednak stíráním největších nářečních rozdílů mezi několika sobě blízkými nářečími a zároveň posilováním jejich (v určitém většímregionu) společných rysů, jednak pronikánímspisovného jazykado tradičních nářečí.[4]Tvořit se začaly přibližně od konce 18. století. Někdy se pro interdialekt používá označeníkoiné,což je původně označení pro helénistickou řečtinu, která se jako řecký interdialekt stalalingvou frankouStředomoří(je jí psán takéNový zákon). Pojmemkoinése rozumí zpravidla interdialekt, který se výrazně šíří mimo svou původní domovskou oblast a získává status obecně přijímaného komunikačního útvaru. V češtině bývá jako koiné označovánaobecná čeština[5].V jiných lingvistických tradicích se na označování takových postdialektálních variet používá také termínregiolekt.[6][3]

VČecháchje takovým interdialektemobecná češtinavzniklá nivelizací původníchnářečízčeské nářeční skupiny.Vychází ze středočeského nářečí a obsahuje hláskoslovné a tvaroslovné prvky společné většině dialektů používaných na území Čech. Jakožto "přirozeně užívaný neformálníjazyk"je užívána většinou obyvatel Čech a okrajových oblastí jižní a západníMoravy.Vlivem především zábavních masovýchmédií,ve kterých její modifikovaná varianta plní funkci primární komunikativní variety jazyka se ale šíří i na Moravu a do českéhoSlezska,kde je však, přes všechna výše uvedená fakta, dodnes velkou částí veřejnosti vnímána jako prvek cizorodý a její užívání ve formálním, veřejném, případně i neveřejném vystupování je pociťováno, v protikladu k situaci v Čechách, jako nevhodné či nepřístojné.

Na území Moravy, českého Slezska a okrajových oblastí jižních a východních Čech existují interdialekty tři, rozdíly mezi nimi se dají ilustrovat např. na větěDej mouku ze mlýna na vozík.

Za interdialekt se někdy považuje téžtěšínské nářečí.

Reference

editovat
  1. Adolf Erhart:Základy jazykovědy.Praha: SPN, 1990, s. 138.
  2. Vývoj českého jazyka a dialektologie.Praha: SPN 1975, s. 163.
  3. abWyderka 2014,s. 110.
  4. abTopolińska 1990,s. 32–34.
  5. Encyklopedický slovník češtiny.Praha: SPN, 2002, s. 81
  6. AUER, Peter.Perspectives on Variation: Sociolinguistic, Historical, Comparative.Redakce Delbecque, Nicole; Van der Auwera, Johan; Geeraerts, Dirk. [s.l.]: Walter de Gruyter, 2011.Dostupné online.ISBN9783110909579.Kapitola Europe's sociolinguistic unity, s. 24. (anglicky)
  7. Masarykova akademie práce.Československá vlastivěda.Praha: Sfinx, 1934. S. 104.

Literatura

editovat
  • WYDERKA, Bogusław. O rozwoju polskich dialektów.Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza.2014, s. 101–113.Dostupné online.ISSN2450-4939.DOI10.14746/pspsj.2014.21.2.6.(polsky)
  • LÖFFLER, Heinrich.Sind Soziolekte neue Dialekte? Zum Aufgabenfeld einer nachsoziolinguistischen Dialektologie.Redakce Polenz, Peter von; Erben, Johannes; Goosens, Jan. [s.l.]: [s.n.], 1986. S. 232–239. (německy)
  • TOPOLIŃSKA, Zuzanna. Charakter i dynamika językowych procesów integracyjnych w powojennej Polsce.Socjolingwistyka.1990, s. 29–35. (polsky)