Plazi

skupina živočišných druhů

Plazi(Reptilia) jsou skupina obratlovců chápaná různým způsobem:

  1. jakoparafyletická(nepřirozená) skupina zahrnující všechnaSauropsidakroměptáků(Aves);
  2. jakoparafyletická(nepřirozená) skupina zahrnující všechnaSauropsidakroměptáků(Aves) a všechnaSynapsidakroměsavců(Mammalia);
  3. jakomonofyletická(přirozená) skupina zahrnující všechnaSauropsida.
Jak číst taxoboxPlazi
Stavtaxonu:nepřirozený (parafyletický)
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové(Animalia)
Kmenstrunatci(Chordata)
Podkmenobratlovci(Vertebrata)
Třídaplazi(Reptilia)
Laurenti,1768
Řády
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Na tento článek jepřesměrovánohesloplaz.O horizontální smykově pojížděcí částirádlanebopluhupojednává článekplaz (součástka).

V tomto článku se o plazech píše v tradičnímparafyletickémsmyslu (první způsob výše). Více informací viz článekSauropsida,který pojednává o plazech v moderním fylogenetickém smyslu, tedy včetněptáků(třetí způsob výše).

Charakteristika

editovat

Plazi jsouobratlovci,jejichž tělo je pokryté tuhými šupinami nebo rohovitými štítky. Patří kestudenokrevným(poikilotermním) živočichům (přebírají teplotu od okolního prostředí). Mláďata se líhnou plně vyvinutá. Lebka plazů je s páteří spojena kloubně. Jsou to živočichové s plně vyvinutýmamnionem.Většina klade vejce. Tradičně jsou děleni do čtyř řádů:

Leguán galapážský(Conolophus subcristatus)

Plazy lze najít na všechkontinentechkroměAntarktidy,nicméně jejich oblíbeným prostředím jsoutropyasubtropy.Plazi nemají stálou tělesnou teplotu. Současné druhy plazů nevytvářejí takové množství energie, aby si jedinci udrželi stálou tělesnou teplotu, místo toho se spoléhají na řízenou výměnu tepla s okolním prostředím, například se přesouvají ze slunce do stínu a naopak. Mnoho druhů dokáže tímto způsobem udržet svoji tělesnou teplotu po velkou část dne v úzkém rozmezí. Nestálá tělesná teplota s sebou přináší významné problémy, ale na druhé straně poskytuje velkou výhodu: umožňuje plazům vystačit si s daleko menším množstvím potravy, než jaké potřebuje srovnatelně velkýsavec,který většinu energie z potravy použije k udržení tělesné teploty. Převážná většina druhů plazů jemasožraváavejcorodá.V malé míře se pak vyskytují takévejcoživorodéaživorodédruhy. Mnohé druhy vykazují dlouhověkost, navozenou zřejmě ekologickými i fyziologickými faktory (nižší aktivitou a absencí predátorů).[5]

Největšími známými zástupci této skupiny byly druhohornísauropodní dinosauři,dorůstající hmotnosti přes 75 tun a délky přes 35 metrů.[6]

Fylogeneze

editovat

Plazi (Reptilia čiSauropsida) jsou sesterskou skupinousavcův širším smyslu slova (Synapsida).[7]Nejprimitivnějšími žijícími plazy jsou s velkou pravděpodobnostíželvy[8],i když některé nové molekulární studie přiřazují želvy jako sesterskou skupinu k archosaurům, tedy dovnitř Diapsida v širším smyslu.[9]Rozdělení želv podle způsobu skrývání hlavy naskrytohrdlé(Cryptodira) askrytohlavé(Pleurodira) je z hlediska požadavku namonofyliisnad v pořádku[zdroj?].

Zbylí plazi (Diapsidav užším smyslu; zařazení želv mezi Diapsida je nejisté[zdroj?]) se dělí na dvě velké větve:ArchosauriazahrnujícíkrokodýlyadinosauryvčetněptákůaLepidosauria,kam patříhaterieašupinatíplazi. Šupinatí se dělí na dvě linie, jedna (Iguania) obsahujeagamy,leguányachameleóny,druhá zbývajícíještěry(kteří tedy nejsou přirozenou skupinou),dvouplazyahady.Nejbližší příbuzní hadů jsouvarania jim příbuzné skupiny. Nejvíce evolučních změn na molekulární úrovni nastalo při vzniku hadů.[10]

Navzdory rozšířenému názoru laické veřejnosti nebyli populární dinosauři zástupci skupinyšupinatých,nepatřili tedy mezi ještěry ani jejich blízké příbuzné (ačkoliv jsou běžně označováni za „pravěké ještěry “či „veleještěry “). Dinosauři byli zástupci kladuArchosauria,nikolivLepidosauria.[11]

Systém

editovat
Prestosuchus.

Klasické třídění plazů

editovat

Fylogenetické třídění plazů

editovat

Evoluce plazů

editovat
Mladý aligátor
Georgetown, South Carolina

Několik tisíc fosilních druhů ukazuje jasný přechod od předchůdců plazů až k dnešním plazům.

První skutečný „plaz “je kategorizován jakoAnapsida,maje pevnou lebku s otvory pouze pro nos, oči, míchu apod. Věřilo se, že želvy jsou poslední přežívajícíAnapsida,jelikož mají také tuto strukturu lebky, ale tento argument je velmi sporný, jelikož lze tvrdit, že želvy si vyvinuly tuto jednoduchou lebku, aby zlepšily své brnění. Obě strany sporu mají výrazné důkazy, proto je tento konflikt zatím nevyřešený.

Krátce po objevení prvních plazů se oddělily dvě větve. Jedna skupinaSynapsidaměla pár otvorů v lebce hned u spánků, které sloužily jak pro odlehčení lebky, tak pro zvětšení místa pro čelistní svaly. Druhá skupinaDiapsidamá stejné díry spolu s druhým párem, který byl na lebce o něco výš. TřídaSynapsidase vyvinula vsavce,zatímcoDiapsidase znovu rozdělila na dva rody, lepidosaury (obsahují hady, ještěrky, haterie, stejně jako vyhynulé mořské plazy z éryMezozoikum) a archosaury (v současnosti reprezentovánokrokodýlyaptáky,ale patří sem i vyhynulí pterosauři a neptačídinosauři).

Tělní soustava

editovat

Oběhová

editovat

Plazi mají uzavřený krevní oběh přes čtyřkomorové srdce, dvě srdeční předsíně a dvě komory oddělené prodiravěnou blánou (krev se minimálně mísí). Běžně mají aortální chlopeň a zcela postrádají, oprotiobojživelníkům,žilní splav a srdeční nástavec. Navzdory tomu – kvůli dynamice tekutin – se plazům při průtoku krve srdcem do určité míry mísí okysličená krev s neokysličenou.

Dýchací

editovat

Všichni plazi dýchají výhradně plícemi a žádný druh nedýchá pokožkou ani žábrami. Mají dvě externí nozdry s interními nozdrami, které ústí do orální dutiny. Plíce jsou typicky provětrávány kombinací rozpínání a stahování žeber pomocí osových svalů.Krokodýlise také spoléhají na jaterní pístovou metodu, při které jsoujátratažena zpět asvalyjsou svázané sestydkou kostí(součástpánve), která naopak zatáhne spodek plic zpět a tím je roztáhne. Také mají hrtan, průdušnici a průdušky. Plazi na rozdíl od savců nemají bránici (krokodýli mají).

V ústní dutině již mají tvrdé patro, mohou tedy polykat a dýchat zároveň. Mezi ústní a nosní dutinou je uložen tzv.Jacobsonův orgánk velmi citlivé chemické analýze okolí. Jeho prostřednictvím dokážou plazi zachytit i velmi malé množstvímolekul.Látky jsou na místo analýzy dopraveny pomocí jazyka (známe vyplazování jazyka u hadů). Touto metodou jsou schopni najít potravu nebo svého nepřítele i na velkou vzdálenost. Zajímavé je, že tento orgán je zachován i u některýchsavců.Konkrétně u koně a zebry, kteří poznají říji klisen i na velké vzdálenosti.

Vylučovací

editovat

Vyměšování pomocí pravých párových ledvin, kyselina močová je silný dusíkový odpad. Vodu již umějí velmi efektivněresorbovat,takže nedochází k velkým ztrátám. Obvykle vylučují bílou kašovitou moč, která zahrnuje i výkaly.

Nervová

editovat

V porovnání s obojživelníky mají pokročilý nervový systém. Poprvé se zde u vývojově dokonalejších plazů objevuje druhotná kůrakoncového mozku.Mají dvanáct párů kraniálních nervů.

Díky závislosti na teplotě okolí mají vysoce vyvinutétermoreceptivnífunkce. Dokáží rozeznat změny teploty řádově v tisícinách stupňů (0,00X °C).

Okoplazů je dokonale vyvinuto. Některé druhy mají barevné vidění, některé dokážou rozeznávat okem i tepelné rozdíly (termovize).

Pohlavní

editovat

Plazi mají oddělené pohlaví s vnitřnífertilizací.Zárodečná vajíčka jsou chráněna koženou nebo vápníkovou skořápkou.

Rozmnožování

editovat

U plazů se vyskytují všechny tři typy rozmnožování.

  • vejcorodost
  • vejcoživorodost
  • vzácněživorodost

Vejcorodíplazi kladou svá vajíčka vždy na souš a ve většině případů se o ně již nestarají. Částečná péče o potomky je dokumentována pouze u některých pokročilých druhů. Napříkladkrokodýlísamice chrání hnízdo s vajíčky a po vylíhnutí pomáhá mláďatům do vody. Pak je opouští.

Vejcoživorodíjedincivajíčkaneukládají mimo tělo. Vývoj jedince tedy probíhá přímo v tělesamice.Tím snižují možnost útoku predátorů. Nový jedinec se z vajíčka vylíhne buď bezprostředně po nakladení, nebo již při vlastním snášení.

Živorodíjsou velmi vzácní.Zárodekse v jejich případě vyvíjí přímo v těle a je vyživován z primitivníplacenty(nepravá placentace zárodků). Mezi živorodé patří napříkladscinkz roduTiliqua.

U mnoha druhů plazů se vyskytuje jev zvaný „teplotní vývojová plasticita “. Pohlaví mláďat je totiž do jisté míry ovlivňováno i okolní teplotou. Tento jev je v současné době intenzivně zkoumán.[13]

Ohrožení

editovat

Výzkum z roku2022ukázal, že v ohrožení vyhynutím je asi 21 % žijících druhů plazů.[14]

Reference

editovat
  1. MILMAN, Oliver. Human activity 'driving half of world's crocodile species to extinction'.The Guardian.2015-09-08.Dostupné online[cit. 2019-11-04].ISSN0261-3077.(anglicky)
  2. Species Statistics (2018).reptile-database.org[online]. [cit. 2019-11-04].Dostupné online.
  3. What If There Were No More Turtles?.Animals[online]. 2018-09-28 [cit. 2019-11-04].Dostupné online.(anglicky)
  4. Tortoise and Freshwater Turtle Specialist Group[online]. [cit. 2019-11-04].Dostupné online.
  5. Gavin Stark, Karin Tamar, Yuval Itescu, Anat Feldman & Shai Meiri (2018). Cold and isolated ectotherms: drivers of reptilian longevity.Biological Journal of the Linnean Society:bly153. doi:https://doi.org/10.1093/biolinnean/bly153
  6. SOCHA, Vladimír.Nejdelší obratlovec všech dob?.OSEL.cz[online]. 15. listopadu 2018.Dostupné online.(česky)
  7. Adán Pérez-García (2022).Palaeoecological Analysis and Diversity of Turtles and Other Reptiles.Diversity.14(2): 88. doi:https://doi.org/10.3390/d14020088
  8. Gaisler, J., Zima, J.2007:Zoologie obratlovců.Academia,Praha,2. vydání: s. 397
  9. CHIARI, Ylenia; CAHAIS, Vincent; GALTIER, Nicolas, DELSUC, Frédéric. Phylogenomic analyses support the position of turtles as the sister group of birds and crocodiles (Archosauria). S. 1–44.BMC Biology[online]. 27. červenec 2012. Svazek 10, čís. 65, s. 1–44.Dostupné online.PDF[1].ISSN1741-7007.DOI10.1186/1741-7007-10-65.PMID22839781.(anglicky)
  10. Tiago R. Simões, Oksana Vernygora, Michael W. Caldwell & Stephanie E. Pierce (2020).Megaevolutionary dynamics and the timing of evolutionary innovation in reptiles.Nature Communications,11,Article number: 3322. doi:https://doi.org/10.1038/s41467-020-17190-9
  11. SOCHA, Vladimír.Proč dinosauři nejsou ještěři.OSEL.cz[online]. 19. října 2021.Dostupné online.(česky)
  12. Juan Carlos Cisneros, Christian F. Kammerer, Kenneth D. Angielczyk, Jörg Fröbisch, Claudia Marsicano, Roger M. H. Smith & Martha Richter (2021).A new reptile from the Lower Permian of Brazil (Karutia fortunata gen. et sp. nov.) and the interrelationships of Parareptilia.Journal of Systematic Palaeontology.doi:10.1080/14772019.2020.1863487
  13. Daniel W. A. Noble, Vaughn Stenhouse, Julia L. Riley, Daniel A. Warner, Geoffrey M. While, Wei-Guo Du, Tobias Uller & Lisa E. Schwanz (2018).A comprehensive database of thermal developmental plasticity in reptiles.Scientific Data5,Article number: 180138
  14. https://phys.org/news/2022-04-reptile-species-extinction.html

Literatura

editovat

Externí odkazy

editovat