Přeskočit na obsah

ARPANET

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Advanced Research Projects Agency NETwork(ARPANET) bylapočítačová síťprovozovaná v letech1969až 1990. Původně americký vojenský projekt zaváděl nové technologie:decentralizaci,síť neměla žádnéústředny,které by bylo možné zničit a tím síť vyřadit z provozu, rozdělení dat napakety,menší bloky umožňující spolehlivější komunikaci, a základyprotokolů TCP/IP,standardů, které počítače používají při komunikaci v síti. Proto je považována za jednoho z nejdůležitějšíchpředchůdcůcelosvětové sítěInternet.

Základní myšlenky

[editovat|editovat zdroj]

Vznik ARPANETu byl financován grantovou agenturouARPA(později přejmenovanou na DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency) ministerstva obranyUSA.Původně pouze experimentální síť měla ověřit fungování systému při využitípřepojování paketů,což přinášelo maximální robustnost. Síť neměla mít žádnou centrální složku, aby fungovala i v momentě, kdy by některé její části byly zničeny. Cílem bylo mimo jiné umožnit vzdálený přístup k nejvýkonnějším počítačům té doby.

Základem ARPANETu se během podzimu 1969 staly postupně počítače na čtyřech univerzitách:

  • UCLA (University of California Los Angeles)
  • SCRI (Stanford Central Research Institute)
  • UCSB (University of California Santa Barbara)
  • University of Utah

První datové pakety byly přeneseny29. října1969,kdy byl učiněn pokus o přihlášení se na počítač umístěný v SCRI z UCLA. Pro vzájemnou komunikaci mezi uzly postupně se rozrůstající sítě byl používán protokol NCP (Network Control Protocol,neplést sNetWare Core Protocol). Uzly přibývaly postupně po celém území USA (13 v roce1970,29 v roce1972,40 v roce1973).

Rozšiřování a další vývoj

[editovat|editovat zdroj]

V roce 1973 pronikl ARPANET doEvropy,když se připojiloNorskoa záhy iSpojené království.Tehdy se již ukazovaly nové možnosti využití v rámci elektronické poštovní komunikace, kterou o tři roky později poprvé využila i britská královna.

V roce1983se od ARPANETu oddělila vojenská síť MILNET. Významným mezníkem je ovšem tento rok proto, že od jeho začátku byl definitivně NCP nahrazen protokolyTCP/IP.S nástupemlokálních sítíse ARPANET stále častěji stával pouze páteřní sítí pro přenos. I tuto jeho funkci však postupně přebralaNSFNET(National Science Foundation Network) a v březnu 1990 přišel konec ARPANETu.

V této síti se také objevil první virus zvanýCreeper.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]