Přeskočit na obsah

Luminiscence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Příkladbioluminiscenceu mořských korýšů

Luminiscenceje spontánní (samovolné) záření (obvykle)pevnýchnebokapalných látek,které vzniká jako přebytek záření tělesa nad úrovní jehotepelného zářenív danéspektrálníoblasti při danéteplotě,přitom toto záření má určitou dobu doznívání, tedy trvá i po skončení budícího účinku. Při luminiscenci vyzařuje těleso přesně definovanou barvu světla, která závisí pouze na materiálu, nikoliv na jeho teplotě jak je tomu uinkandescence.

Lze také říci, že luminiscence je děj, při němžzářenío kratšívlnové délce(většífrekvenci) vyvolává vlátceurčitého složení vznikzářenío delší vlnové délce (nižší frekvenci) – jakýsi „rudý posuv“.

Luminiscence u zvířat – např. usvětlušeknebomedúz– se nazývábioluminiscence.[1]

Princip jevu

[editovat|editovat zdroj]
Ukázkafluorescenceminerálů v ultrafialovém záření (Sál luminiscence v Národním muzeu v Praze)

Luminiscence vznikáexcitacíatomupůsobením jinéhozáření,elektronůapod., a následným návratem atomu do základního stavu, čímž dojde k vyzářenífotonu.Luminiscencilátkylze tedy pozorovat po jejím ozáření jinýmzdrojem záření.

Pokud po odstranění zdroje ozařování látky luminiscence vymizí (v řádu nanosekund), hovoříme o fluorescenci. Pokud luminiscence přetrvává i po odstranění zdroje ozařování, jedná se o fosforescenci.

  • Fluorescenceje přechod mezi tzv. povolenými stavy atomu a tudíž jí nic nebrání ve vypouštěnífotonůjiž za pár nanosekund.
  • Fosforescenceproti tomu je přechod tzv. zakázaný. Vzhledem k duálnímu charakteru částic a principu neurčitosti existuje jistá pravděpodobnost, že elektron překoná potenciálovou bariéru zakázaného stavu, přesune se do energeticky nižší hladiny a vyzáří foton. Tato pravděpodobnost je velice nízká a roste se zvyšujícím se časem stráveným v excitovaném stavu, proto se fosforescence projevuje i po dobu několika minut.

Vezdrojích světlase neuplatňuje jentepelné záření,ale i děj, který označujeme jako luminiscence. Setkáváme se s ním např. uzářivek,které vyzařujísvětlo,ale jejich povrch je chladný. Zářivka je tvořena trubicí, v níž probíhávýbojvplynu.Zdrojem světla zářivky však není samotný výboj, jehožultrafialové zářeníje prookoneviditelné. Ultrafialové záření dopadá na vrstvu látky, kterou je pokryta vnitřní plocha trubice, a způsobuje její luminiscenci, tj. látka vyzařuje viditelné záření.

Látky, u nichž nastává luminiscence, se označují jakoluminofory.Jsou to převážněpevné látkys příměsmi vytvářejícími tzv.luminiscenční centra(např.ZnS,CdSs příměsíAg,Cu,Mgaj.), nebohlinitan strontnatýobsahujícíeuropiuma popřípadě idysprosium

Druhy luminiscence

[editovat|editovat zdroj]

Podle druhu excitace existuje více druhů luminiscence, např.

Luminiscence nalezla široké využití zejména voptoelektronice(luminiscenční diody, stínítka obrazovek apod.), vlékařství(luminiscenční značky, luminiscenční sondy), vchemii(ke kvantitativnímu a kvalitativnímu určení látek).

  1. Co způsobuje barvu ohně a hvězd? A jak jejich barva souvisí s teplotou?.www.prirodovedci.cz[online]. [cit. 2019-02-22].Dostupné online.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]