Přeskočit na obsah

Tengwar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
První článek Všeobecné deklarace lidských práv psaný v tengwaru
První článek Všeobecné deklarace lidských práv psaný v tengwaru

Tengwarje písmo vytvořenéJ. R. R. Tolkienem.Ten kolem všech písem a jazyků vystavěl literární svět. Budeme-li se držet příběhů, jsou tengwar starobylé znaky, které vynalezl moudrýnoldorskýelfjménemFëanor.Předchůdcem tohoto písma bylyRúmilovysarati.

Znaky Tengwaru nejsou uspořádány jen tak, ale existuje mezi nimi řada vztahů, podobně jako mezi prvky v Mendělejevovětabulce chemických prvků.Vše se podrobněji píše v dodatku knihyNávratu krále.

Rozdělujeme jej naTengwar,jež zastupujísouhlásky,aTehtar,zastupujícísamohlásky,přídech,sykavkya podobně. Samotné slovotengwarznamená vquenijštině„písmena “(jedná se o množné číslo, jednotné číslo jetengwa).

Základní písmena

[editovat|editovat zdroj]

Základní písmena tengwaru Každou tengwu (základní) tvořítelco(„nožička “, pl.telcor) a jeden nebo dvalúvar(„obloučky “, sg.lúva)

Přidaná písmena

[editovat|editovat zdroj]

Přidatná písmena

Tehtar jsou znaky, které se píší nad nebo pod Tengwar (a někdy dovnitř). Nejčastěji znázorňují samohlásky, ale některé mají i jiný význam. V jazycích jakoquenijština,v nichž většina slov končí samohláskou, se tehta kladla nad předcházející souhlásku, v jazycích jako sindarština, v nichž většina slov končila souhláskou, se kladla nad následující souhlásku. Chceme-li, nebo není-li to jinak možné, můžeme psát samohlásky jednotlivě. V tom případě píšeme krátké samohlásky nad krátké nosiče. Dlouhé samohlásky byly obvykle znázorněny položením tehty naddlouhý nosič.Stejnému účelu však sloužila i zdvojená tehta. To však bylo časté jen u kudrlinek a někdy uakutu.

Tehtar

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]