Přeskočit na obsah

1,2-diacylglycerol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
1,2-diacylglycerol, konkrétně 1-palmitoyl-2-oleoylglycerol
Rozklad fosfolipiduPIP2na IP3 a DAG; tento proces je popsán v textu

1,2-diacylglycerol(DAG) jeesterglycerolua určité (obvykle vyšší)mastné kyseliny.Obvykle se tím myslídiglyceridnabuněčné membráněvznikající odstraněníminositoltrifosfátu(IP3) zfosfolipidovémolekuly.Tatoenzymatickáreakce probíhá v těle činnostífosfolipázy C.Z rozloženého fosfolipidu vznikne IP3a DAG, obě molekuly mohou sloužit jakodruzí poslovévbuněčné signalizaci.

Diacylglycerol však, jako málokterý jinýdruhý posel,zůstává ukotven na membráně. Zde může plnit několik funkcí. Někdy může sloužit jako zdrojarachidonové kyseliny,která z DAG může být enzymaticky vyrobena a použita na výrobueikosanoidů.Důležitější je to, že DAG je spolu s IP3(který zvyšujeCa2+vcytosolu) aktivátoremproteinkinázy C.Tatoproteinkinázadále přenáší signál tím, žefosforylujecílové proteiny.[1]DAG tak nepřímo spouští takové zásadní jevy, jako jebuněčný růst,apoptózanebo regulacemetabolismu.

DAG je často součástí signalizačních drah, které začínají nareceptoru spřaženém s G proteinema pokračují přesG proteinafosfolipázu C.Konkrétně se signál přes DAG dostává například zacetylcholinového receptorunebo z α1-adrenergního receptoru.[2]

  1. ALBERTS, Bruce, et al.The Molecular Biology of the Cell.[s.l.]: Garland Science, 2002. (4th. ed).Dostupné online.ISBN0-8153-3218-1.
  2. LODISH, Harvey,et al..Molecular Cell Biology.New York: W.H. Freedman and Company, 2004.Dostupné online.ISBN0-7167-4366-3.