Přeskočit na obsah

Abugida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Abugida(zGe'ez:አቡጊዳ), někdy takéalfasylabické písmo,neosylabár,pseudoabeceda,je druh písma, ve kterém jednotlivé grafémy označují souhlásku + neměnnou inherentní samohlásku a ostatní samohlásky nebo absence samohlásky se vyznačují diakritickými modifikacemi.[1][2][3]

Název „abugida “pro tento typ písma navrhl americký specialista na typologii písma Peter T. Daniels (* 1951) v roce 1990. Výraz se neujal hned, ale postupně se šíří. Název „neosylabické písmo “navrhl francouzský filolog James-Germain Février (1895–1976) roku 1948. Název „pseudoabeceda “navrhl americký lingvista Fred Householder (1913–1994) v roce 1959.

Charakteristika

[editovat|editovat zdroj]

Každý grafém abugidy označuje souhlásku se standardní inherentní samohláskou (nejčastěji a,švanebo o). Modifikací tohoto grafému se mění samohlásková část znaku a jedna z modifikací slouží k vyjádření toho, že za souhláskou se nevysloví žádná samohláska. V abugidě tedy, na rozdíl od typického slabičného písma, existuje systematická grafická podoba mezi foneticky příbuznými slabikami: Všechny grafémy se společnou souhláskou se navzájem podobají a všechny grafémy se společnou samohláskou (anebo bez samohlásky) mají stejnou samohláskovou značku (samozřejmě kromě standardní inherentní samohlásky, která se za souhláskami neoznačuje).[2]

Příklad: Pokud bychom češtinu zapisovali abugidou a inherentní samohláskou by bylo „a “, tak písmenoCby se standardně četlo [ca]. Pokud bychom chtěli napsat jen samostatnou souhlásku [c], bylo by třeba přidat značku naznačující absenci samohlásky, pro tento příklad značku◌̇,takže bychom dostali Ċ. Pokud bychom chtěli napsat jiné samohlásky tak by bylo nutné použili další diakritická znaménka, pro tento příklad bychom pomocí (´ˇ¸ˆ) získali kombinace [ci](Ć), [cu] (Č), [ce] (Ç) a [co](Ĉ). Slova carevna, kanec, civět, cukr, celý a cože by se tedy psala crevna, kaneċ, ćvět, čkr, çlý a ĉže.

Modifikace grafému se může uskutečnit i pouhým otočením celého grafému (například vkríjském písmu,tj. písmo kmeneCree), toto písmo se však může klasifikovat i jako typicky slabičné písmo.

Abugidy jsou nejvíce rozšířené naindickém subkontinentua vjihovýchodní Asii.Tato písma pocházejí z indického starověkého písmaBrahmí,které vzniklo v letech 500–300 před naším letopočtem a stalo se předchůdcem okolo 40 moderních indických písem. Patří sem napříkladDévanágarí,Bengálské písmo,Thajské písmo,Barmské písmo,Tamilské písmo,Khmerské písmo,Gudžarátské písmo,Sinhalské písmo,Tibetské písmoa mnoho dalších.[4]

Písmem založeném na principu abugidy je ietiopské písmopoužívané na zápisAmharštiny,Tigrajštiny,starého jazykage'eza dalšími jazyky, kterými se hovoří vEtiopiiaEritreji.

Písmaetiopské písmo,sjednocené kanadské aborigenní slabičné písmo(t. j. hlavněkríjske písmo) apahawh hmongse klasifikují i jako slabičná písma (a ne abugidy). Pokud se pod abugidu nezařadí etiopské písmo, může být však označení „abugida “problematické, protože tento termín pochází z etiopského názvu etiopského písma. Jako abugida se někdy klasifikuje imaledivsképísmoTána(Thaana) které ale nemá inherentní samohlásku a samohláskové diakritiky pochází z arabskéhoabdžadu.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuAbugidana slovenské Wikipedii.

  1. Types of writing system.Omniglot[online]. [cit. 2023-5-22].Dostupné online.
  2. abAbugida Definition.YourDictionary[online]. [cit. 2023-5-22].Dostupné online.
  3. abugida.Wiktionary[online]. [cit. 2023-5-22].Dostupné online.
  4. Abugidas / Syllabic alphabets.Omniglot[online]. [cit. 2023-5-22].Dostupné online.