Přeskočit na obsah

Adžárie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adžarská autonomní republika
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა
Hymna:თავისუფლება (Tavisupleba)
Svoboda
Geografie
Hlavní městoBatumi
Souřadnice
Rozloha2 900 km²
Nejvyšší bodKanli(3 007 m n. m.)
Časové pásmo+4
Geodata(OSM)OSM,WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel339 000 (2017)
Hustota zalidnění116,9 obyv./km²
Jazykgruzínština
Národnostní složeníGruzínci(96,04 %),Arméni(1,64 %),Rusové(1,10 %),Ukrajinci(0,24 %),Řekové(0,17 %)
Náboženstvíkřesťanství54,5 %,islám39,8 %[1]
Správa regionu
StátGruzieGruzieGruzie
Nadřazený celekGruzieGruzieGruzie
Druh celkuautonomní republika
Podřízené celky6 distriktů
Vznik1991
Předseda adžarské vládyTornike Rižvadze
Měnagruzínské lari
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2GE-AJ
Telefonní předvolba+995
Internetová doménage
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

AdžárieneboAdžarsko,oficiálněAdžarská autonomní republika(gruzínskyაჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა), je jednou ze dvougruzínskýchautonomních republik, druhou autonomní republikou jeAbcházie.Rozkládá se v jihozápadníGruzii,při hranicích sTureckema na východním pobřežíČerného moře.Země je mimo jiné známá jako eminentní přímořská lázeňská oblast. Administrativním a hospodářským centrem této republiky je přístavní městoBatumi,které je zároveň 2. největší městoGruzie.[2]

Politika a administrativní uspořádání[editovat|editovat zdroj]

Logo vlády Adžárie

Adžárie je jediným autonomním územím Gruzie, které je i přes léta rozporů s centrální tbiliskou vládou součástí této zakavkazské republiky.[pozn. 1]

Sídlo vlády Adžárie v Batumi

Existence Adžarské autonomní republiky je zakotvena v adžarské ústavě a v gruzínském zákoně o Adžárii, který byl přijat po sesazeníAslana Abašidzeho.Adžárie má vlastní parlament a hlavu regionální vlády, která je však dosazena centrální vládou v Tbilisi, spolu s celou Radou ministrů Adžárie, kterou ve funkci potvrzujeprezident.Ten má zároveň právo rozpustit adžarskýparlamenti vládu a má právo vetovat adžarské zákony, jež jsou v rozporu s gruzínskou ústavou.[3]

Od 21. července roku 2018 je předsedou adžarské vlády Tornike Rizhvadze.[4]

Adžárie je rozdělena do šesti dílčích územních celků:

Název Rozloha Populace
dle údajů
z roku 2014
Hlavní městoBatumi 152 839
Municipalita Keda 452 km² 16 760
Municipalita Kobuleti 720 km² 74 794
Municipalita Chelvačauri 410 km² 51 189
Municipalita Šuachevi 588 km² 15 044
Municipalita Chulo 710 km² 23 327

Obyvatelstvo[editovat|editovat zdroj]

Adžarovéhovořígruzínskýmdialektem, jenž je ovlivněnturečtinoua kavkazskými jazyky, jimiž se v oblasti mluvilo v daleké minulosti. Považují se tedy za samostatný národ. Od pravoslavných Gruzínců se odlišují náboženstvím –islámem,který přijali během osmanské nadvlády. Zdaleka ne všichni obyvatelé Adžárie jsou však muslimové. Dle údajů z roku 2014 se 54,5 % obyvatel Adžárie hlásilo ke gruzínské ortodoxní církvi a pouze 39,8 % k islámu. V Adžárii se domluvíte bez problémů rusky (rozhodně tam mluví tímto jazykem více lidí než např. v Tbilisi) a v Batumi u moře i anglicky.

Mezi minority patříRusové,Arméni,ŘekovéaAbchazové.

Dějiny[editovat|editovat zdroj]

Adžárie byla vestarověkusoučástí přímořského královstvíKolchidaa pozdějiKavkazské Ibérie,jejího mocného souseda. V5. století př. n. l.oblast zkolonizovaliŘekovéa během2. století př. n. l.Adžárii ovládliŘímané.Ve středověku byla potom součástí křesťanského královstvíEgrisi,jež navazovalo na odkaz Kolchidy. V9. stoletíse Adžárie stala spolu s dalšími gruzínskými zeměmi součástíGruzínského království.

Politická mapa Kavkazu v sovětských dobách s vyznačenou Adžarskou ASSR

Díky nadvláděOsmanské říšese v Adžárii rozšířil běhemnovověkuislám.Dnes tedymuslimovétvoří významnou část místní populace, takže je tento region v Gruzii poněkud ojedinělým a plynou z toho i některé historické události. V roce1878byla Adžárie znovu připojena ke Gruzii, jež byla pod ruskou nadvládou. Poprvní světové válcebylo Batumi sídlem nejprve britských expedičních vojsk, jež byly v roce1920vystřídány tureckou vojenskou správou. Dlemírových rozhovorůvKarsubyla Adžárie Turky uznána jako nedílná součást sovětské Gruzie.16. července1921byla na základě dohod s Tureckem vytvořenaAdžarská autonomní sovětská socialistická republika,aby v ní byli ochráněni obyvatelé islámského vyznání.

Aslan Abašidze, nejvyšší představitel Adžárie v letech 1991–2004

V letech19912004byla Adžárie součástí roztříštěné Gruzie a vybudovala si na centrální vládě reálnou autonomii mimo jiné díky svérázné vláděAslana Abašidzeho,bývalého předsedy Nejvyšší rady Adžárie. Ten se zasloužil o to, že byla Adžárie ušetřena událostí, jež měly za následekobčanskou válkuv letech19931994.Díky tomu z ní vybudoval nejbohatší region v rámci Gruzie, ovšem byl často obviňován, že napomáhal organizovanému zločinu a pašování, aby se obohatil a pomohl nelegálně vylepšit hospodaření své téměř nezávislé země. Vláda Gruzie však v této epoše situaci v Adžárii nevěnovala pozornost.

V návaznosti na tzv.Růžovou revoluci,při níž byl stávajícígruzínský prezidentEduard ŠevardnadzenahrazenMichailem Saakašvilim,rostlo napětí mezi adžárským vedením a novou ústřední gruzínskou vládou, která si vytkla za cíl omezení separatistických snah všech tří gruzínských samozvaných autonomních republik. Požadovala především odzbrojení adžárských sil věrných Abašidzemu. Konflikt málem přerostl v ozbrojený boj, ale nedošlo k němu, protože v témže roce vypukly v Batumi masové protesty proti Abašidzeho autokratické vládě, jež byly podníceny sankcemi a ultimáty ze strany gruzínské vlády. V květnu 2004 tedy Aslan Abašidze rezignoval a uprchl doRuska.Následně byly vyhlášeny nové volby a přijaty zákony, jež přepracovaly adžarskou formu autonomie, a k moci se v Adžárii dostalLevan Varšalomidze.Adžárie je momentálně v rámci Gruziede iureautonomní, nicméněde factospadá pod kontrolu ústřední vlády Gruzie.

Letitým problémem byla dlouholetá přítomnostRuské armádyna území Adžárie, která měla pouze „dohlížet “na situaci. V roce2005proběhla série jednání mezi Gruzií a Ruskem ohledně stažení ruských vojáků. V roce2007byla základna v Batumi vrácena Gruzíncům.[5]

Mapa

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Poznámky[editovat|editovat zdroj]

  1. Další dvě území, autonomní republikaAbcházie(hlavní městoSuchumi) a autonomní oblastJižní Osetie(hlavní městoCchinvali), se od Gruzie odtrhly a fakticky se chovají jako samostatné státy pod vlivemRuské federace(většina obyvatelstva Abcházie i Jižní Osetie vlastní např. cestovní doklady Ruské federace, v obou regionech se platí ruskýmrublematd.).

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. georgia-religion 2014
  2. LIŠČÁK, Vladimír.Státy a území světa.[s.l.]: Nakladatelství Libri, 1998.ISBN80-85983-53-2.S. 36–37.
  3. საქართველოს პარლამენტი.www.parliament.ge[online]. [cit. 2019-02-22].Dostupné v archivupořízeném zorigináludne 2014-03-25. (gruzínsky)
  4. New Chairman Nominated for Gov't of Adjara.Georgia Today on the Web[online]. [cit. 2019-02-22].Dostupné v archivupořízeném zorigináludne 2019-02-23. (anglicky)
  5. Russia closes last military base in Georgia.Reuters.2007-11-13.Dostupné online[cit. 2019-02-22]. (anglicky)

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]