Přeskočit na obsah

Albertina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte:Královecká univerzita.
Albertina
Budova galerie
Budova galerie
Údaje o muzeu
StátRakouskoRakouskoRakousko
MěstoVídeň
AdresaAlbertinaplatz 1, 1010 Wien
ZakladatelvévodaAlbert Sasko-Těšínský,arcivévodkyněMarie Kristina Habsbursko-Lotrinská
Pojmenováno poAlbert Kazimír Sasko-Těšínský
Založeno1776
ZaměřeníEvropská grafika, kresba a malba 16. – 19. stol.
Původní účel budovyRezidenční palác
Vyhledávané exponátyGrafiky a kresbyAlbrechta Dürera,Leonarda,olejomalby evropské avantgardy
Návštěvníci650 000 (v roce 2015)
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Vévoda Albert (1777)
Vévoda Albert (1777)
Marie Kristina (1778)
Marie Kristina (1778)

Albertinajegalerie uměnízaložená v roce1776veVídnivévodouAlbertem Sasko-Těšínskýma jeho ženouMarií Kristinou(rakouskouarcivévodkyní,čtvrtou dcerou císařovnyMarie Terezie). Galerie je umístěna ve stejnojmenném paláci, který tvoří jihovýchodní konec císařského zámku (Hofburg) a obsahuje jednu z největších světových sbírekgrafiky.

Sbírky galerie tvoří cca 50 000kreseb,leptůaakvarelůa více než 1,5 milionurytin.Katalog uvádí 43 kresebRaffaela Santiho,145Albrechta Dürera,70Rembrandta(tedy více, než kterákoli jiná galerie na světě) či 150 pracíEgona Schieleho.Mezi dalšími autory jsou zastoupeniLeonardo da Vinci,Michelangelo Buonarroti,Peter Paul Rubens,Hieronymus Bosch,Pieter Brueghel,Paul Cézanne,Pablo Picasso,Henri Matisse,Gustav KlimtčiOskar Kokoschka.Významná je rovněž sbírkafotografií,dokumentující vývoj tohoto média.

Historie budovy

[editovat|editovat zdroj]

Od poloviny 18. století sloužil palác jakoresidencemístodržícího rakouskéhoNizozemska,dnešníBelgie.V roce1794daroval císařFrantišek II.palácvévodoviAlbertovi Sasko-Těšínskému,který byl jako místodržící z Belgie Francouzi vypuzen. Palác je pojmenován podle něho. Albert se sňatkem přiženil do habsburského rodu. Až do roku1919byla pak Albertina majetkem některého zHabsburků.Roku1802byla dokončena přístavba nového reprezentačního křídla, vybaveného nábytkem, který měl Albert ve svém belgickém sídle. Druhá velká adaptace proběhla v letech18221825za spolupráce architektaJosefa Kornhäuselaa sochaře Josefa Kliebera. Část prostor byla vybavena v duchuklasicismu.Při další větší úpravě v poslední třetině 19. století získala Albertina fasádu, která odpovídáhistorizujícímuslohu sousedníRingstraße.Roku1919byl palác jeho majiteli,arcivévodoviBedřichu Rakousko-Těšínskému,jako příslušníkovihabsburskéhorodu i se sbírkami vyvlastněn. Arcivévodovi však bylo povoleno odvézt si do exilu vMaďarsku,kde mu byl majetek ponechán, všechno cenné vybavení.[1]V březnu roku1945byla Albertina vážně zasažena bombardováním.

Počátkem 90. let 20. století byla Albertina v důsledku velké rekonstrukce uzavřena, zpřístupněna veřejnosti byla opět v roce2003.Během rekonstrukce se podařilo zakoupit zpět většinu původního vybavení, odvezeného počátkem 50. let. Rozšířila se výstavní plocha a vybudovaly se nové moderní depozitáře.

Dějiny sbírky

[editovat|editovat zdroj]
Depozitář grafiky a kreseb

Za počátek sbírky je považováno datum4. červenec1776,shodou okolností stejný den, kdyamerický kongresschválilProhlášení nezávislosti.Toho dne převzali vévoda Albert a jeho manželka, arcivévodkyně Marie Kristina, vBenátkáchod tamního rakouského vyslance pro císařskou sbírku přes tisícmědirytin.Albert sbírku postupně rozšiřoval o kresbyLeonarda,Raffaela,PoussinačiLorraina.Roku1796získal výměnou z císařské dvorní knihovny dílaAlbrechta Dürera.Odtud přešly do budoucí Albertiny i práceRubensovy,Rembrandtovyavan Dycka,které se před tím, v roce1738,do knihovny dostaly ze sbírkyEvžena Savojského.Kolem roku 1800 získal vévoda Albert pro galerii sbírku holandského malíře a sběratele uměníCornelise Ploose van Amstela,která Albertinu obohatila o cenný soubor nizozemské kresby. Základ grafických a kresebných sbírek tím byl dokončen, další přírůstky do roku 1919 inventář už jen doplňovaly.

Počátkem roku1919budova galerie i její sbírky přešly z majetku Habsburků do vlastnictví Rakouské republiky. V roce1920byla sbírka rytin spojena se sbírkou staré dvorní knihovny (Hofbibliothek). Oficiální jménoAlbertinadostala galerie v roce1921.V té době řídil Albertinu rodák zeZlovědicv ČecháchJoseph Meder.

Claude Monet,Lekníny,olej, 1917–1919

V meziválečném období se tehdejší ředitel Alfred Stix rozhodl prodat některé duplikáty z grafické sbírky. Tím získal prostředky na zacelení mezer zejména v oblasti francouzské kresby 19. století. Ze sbírky Simona Mellera tak do Albertiny mohly být zakoupeny kresby aakvarelyIngrese,Corota,Delacroixe,Maneta,Degase,RenoiraaCézanna.Podruhé světové válcebyla galerie obohacována také o rakouské autory, mj.KlimtaaSchieleho.Celkem 1300 díly je v Albertině zastoupenOskar Kokoschka,a to díky daru jeho manželky Oldy. Pozornost je věnována i modernímu americkému umění, a to nákupem prací např.Andy Warhola,Jacksona PollockačiRoye Lichtensteina.

Na podzim2007obohatil Albertinu jeden z nejvýznamnějších darů v její historii. Manželé Herbert a Rita Batlinerovi předali galerii svou sbírku 200 olejomaleb autorů evropské moderny odMoneta,Cézanna,Picassa,Miróa,Chagalla,Maleviče,Bacona,Kleaa mnoha dalších malířů. Sbírka manželů Batlinerových tvoří část stálé expozice Albertiny. Galerie se tak ve své moderní podobě přestala orientovat výhradně na grafiku a kresby tak jako v minulosti.

Z děl v majetku Albertiny

[editovat|editovat zdroj]
  1. Benedik, Christian,Die Geschichte der Albertina – vom Palais zum Museum,in: Monet bis Picasso. Meisterwerke der Albertina. Sammlung Batlinger, Albertina, Wien 2012, s. 9–15.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]