Přeskočit na obsah

Alessandro Manzoni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alessandro Manzoni
Rodné jménoAlessandro Francesco Tommaso Antonio Manzoni
Narození7. března1785
Milán
Úmrtí22. května1873(ve věku 88 let)
Milán
Příčina úmrtímeningitida
Místo pohřbeníMonumentální hřbitov v Miláně (45°29′9″ s. š.,9°10′45″ v. d.)
Povoláníspisovatel,básník,politik,romanopisec adramatik
Tématabeletrie,poezieadrama
Významná dílaSnoubenci
Historie hanebného sloupu
Inni sacri
5. května
Březen 1821
…více naWikidatech
OceněníŘád za zásluhy v oblasti umění a věd (1844)
rytíř velkokříže Řádu italské koruny
komandér Řádu svatého Josefa
Řád sv. Mauricia a sv. Lazara
Pour le Mérite
Politická příslušnostHistorická pravice
Manžel(ka)Enrichetta Blondelová (1808–1833)
Teresa Borriová (1837–1861)
DětiGiulia Manzoniová
Luigia Maria Vittoriaová
Pietro Luigi Manzoni
Enrico Manzoni
Filippo Manzoni
Matilde Manzoniová
RodičeGiovanni Verri[1]aPietro ManzoniaGiulia Beccariaová[1]
PříbuzníCesare Beccaria(dědeček)
VlivyNiccolò Ugo Foscolo
Voltaire
Walter Scott
Cornelius Jansen
Giuseppe Parini
…více naWikidatech
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Logo Wikimedia CommonsgalerienaCommons
Seznam dělvSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Alessandro Francesco Tommaso Manzoni(7. březen1785,Milán22. květen1873,Milán) bylitalskýbásníkaromanopisec[2][3].Jeho nejvýznamnějším dílem jehistorický románSnoubenci“(italskyI Promessi Sposi) z roku 1827. Román se odehrává za španělské nadvlády roku 1628, v roce 1827 jej však Italové četli jako obžalobu rakouského panství, takže významně podpořil italskérisorgimento,zápas o sjednocení Itálie. Zároveň významně ovlivnil moderní italský jazyk.

Manzoni se narodil v rodině staré šlechty, jeho matka byla vzdělaná a literárně nadaná dáma, dcera slavného právního filosofaCesara Beccarii.Vztahy v rodině však nebyly dobré a rodiče se roku 1792 rozešli, matka pak žila s bohatým a vzdělaným Carlem Imbonatim v Anglii a v Paříži. Alessandro strávil dětská léta na venkovském statku a později v katolických internátech, kde špatně prospíval. V 15 letech se však nadchl pro poezii a začal psát klasické sonety. Po smrti svého otce roku 1805 odjel za matkou doAuteuilu Paříže, kde se scházela republikánská společnost tzv. „ideologů “; seznámil se zde s řadou významných osvícenců.

Roku 1808 se Alessandro oženil s Henriette Blondel, dcerou ženevského bankéře, která roku 1810 přestoupila zkalvinismuke katolictví. To mělo veliký vliv i na Alessandra, který se z osvícenskéhodeistystal přísným katolíkem. Manželství bylo velice šťastné a Manzoni žil v krásném venkovském sídle v severní Itálii, psal duchovní básně a traktát o katolické morálce. Roku 1818 však musel zděděné sídlo prodat, protože ho podvodník připravil o peníze, přesto velkoryse odpustil svým poddaným všechny dluhy.

Alessandro Manzoni

Roku 1819 vydal své první drama, které proti různým kritikům vehementně hájilGoethe.NaNapoleonovusmrt roku 1821 odpovědělsonetem„Pátý květen “, který si získal neobyčejnou popularitu a Manzoni se pomalu stával národním básníkem. Věnoval se také historii, kterou pokládal za nezbytného průvodce pro politiku. Roku 1822 vydal druhou tragédii,Adelchi,o dobytí severní ItálieKarlem Velikýma v letech 1824-1827 už zmíněný román „Snoubenci “, který měl být národním eposem asi tak, jako „Ivanhoe “Waltera Scotta.Roku 1833 zemřela Manzoniho žena a brzy nato i matka a několik z jeho dětí. Roku 1837 se znovu oženil s Teresou Borri, vdovou po hraběti Stampa, a roku 1840 vydal definitivní vydání „Snoubenců “.[4]

Roku 1860 ho králViktor Emanuel II.jmenoval senátorem a Manzoni, ačkoli zbožný katolík, se stal mluvčím italského sjednocení a odpůrcem papežské vlády v Římě. Naproti tomu papežPius IX.výslovně citoval jeho pojednání o mravnosti. Když roku 1873 zemřel Manzoniho nejstarší syn, už se z této rány nevzpamatoval a po úrazu hlavy 22. května zemřel. V Miláně mu vystrojili královský pohřeb za účasti následníka trůnu a tisíců Italů a k prvnímu výročí smrti muGiuseppe Verdivěnoval své „Rekviem “.

  • Ottův slovník naučný,heslo Manzoni. Sv. 16, str. 794
  • Ottův slovník naučný nové doby,heslo Manzoni. Sv. 7, str. 44

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]