Přeskočit na obsah

Angelovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alexios IV. Angelos,byzantský císař

RodAngelovců(řecky Ἄγγελος, ženský rod Άγγελίνα) byl jednou z byzantských šlechtických rodin. Z tohoto rodu pocházeli i třibyzantští císařivládnoucí v letech11851204.Od 13. do 15. století větev této rodiny vládla vEpirském despotátu,ThesáliiaSolunipod jménemAngelos Komnenos Dukas.

Etymologie[editovat|editovat zdroj]

Rodinné jméno Angelos je odvozeno od slovaanděl(posel) nebo od oblasti poblížAmidyzvanéAngel(Agel).

Původ[editovat|editovat zdroj]

Rod byl založenKonstantinem Angelemz městaFiladelfienacházejícím se vMalé Asii.Konstantin si vzal za ženu Theodoru Komnenu (narozenou1096), dceru císařeAlexia.Podle historika pocházejícího z11. stoletíbyl Konstantin nízkého původu. Konstantin a Theodora měli tři syny –sebestokratoraJana Angela,Andronika AngelaaAlexia „Komnena “Angela,který nechal roku1164postavit vNerezikostel, známý svými uměleckými freskami. Během vládyManuela I.mnoho Angelovců získalo vojenské hodnosti či místo úředníků v byzantské správě.

Byzantská říše pod vládou Angelovců[editovat|editovat zdroj]

Roku 1185 syn Andronika Angela svrhnul Andronika I. Komnena a byl pod jménemIzák II. Angelosprohlášen byzantským císařem. Po něm nastoupil jeho bratrAlexios III.a poté Izákův synAlexios IV.Za slabé vlády Angelovců Byzantská říše upadla a stala se kořistí západních rytířů a Benátčanů běhemčtvrté křížové výpravy.

Poobléhání Konstantinopole roku 1204následované vytvořenímkřižáckého státuzvanéhoLatinské císařstvíčlenové rodiny získali nadvládu nad Epirem a Thesálií. Aby se odlišili od jiné, „neurozené “rodiny Angelovců, kteří často zastávali místa ve státní správě, či působili jako lékaři nebo duchovní, přejmenovali svůj rod na Angelovsko-Komnenovsko-Dukovský (v řečtiněAngeloi Komnenoi Doukai), jakožto vládci Epiru jsou i známí jako příslušníci Komnenovskodukovské dynastie.

Vláda v Epiru a Thesálii[editovat|editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článkuEpirský despotát.
ExpanzeEpirského despotátumezi lety 1205 až 1230

Po pádu Konstantinopole do rukou křižáků založilMichael I. Angelos,nelegitimní syn Jana Angela,Epirský despotát.Za své sídlo si zvolil městoArtu.Roku1224Michaelův nevlastní bratrTheodorzískal od křižákůSoluňské královstvíprohlásil sám sebe za legitimního byzantského císaře (basilea). Avšak Theodor byl poražen a zajatIvanem II. Asenemvbitvě u Klokotniceroku1230.Během jeho nepřítomnosti vládl nad Soluní jeho bratrManuel Agelosa po něm Theodorovi synovéJanaDemetrios.Nakonec bylo město roku 1246 dobytoníkajským císařemJanem III. Dukou Vatatzem,čímž byla Soluň pro Angelovce definitivně ztracena.

Roku 1230 se Theodorův synovecMichael II.,syn Michaela I., stal vládcem Epiru a Thesálie. Po jeho smrti roku1271vládl Epiru jeho právoplatný synNikeforos I.,zatímco Thesálie byly darována Michaelovu nelegitimnímu synoviJanu I. Angelovi.V roce1318zavraždilNicholas OrsiniNikeforova synaTomáše AngelaaEpirussi přivlastnil, čímž zde ukončil vládu Angelovců. V Thesálii po Janu I. Angelovi nastoupil na trůnKonstantin,následovaný Janem II., který vládl od počátku14. stoletíaž do své smrti roku 1318. Toho samého roku ovládli Thesálii žoldnéřiKatalánské společnostia připojili toto území kAthénskému vévodství.

Po znovuzískání kontroly na Epirem i Thesálii roku 1340 jmenoval byzantský císařAndronikos III.Jana Angela, synovce budoucího císařeJana Kantakuzena,místodržícím v Epiru. Jan o dva roky později rozšířil svojí vládu i na Thesállii, ale v roce1348zemřel na mor. Brzy poté Epirus i Thesálii dobylsrbskývládceŠtěpán Dušan.

Nadvláda Srbska a Osmanů[editovat|editovat zdroj]

Potomci Jana Angela nadále spravovali Thesálii za vlády Štěpánových nástupcůSimeonaaJana Uroše.Jan Uroš, poslední příslušník dynastieNemanjićů,se vzdal trůnu ve prospěch Alexia Angela Filatropena, vládceVelkého Valašska.Alexiův bratr Manuel Angelos Filantropenos byl posledním byzantským vládcem Thesálie.

Po dobytí ThesálieOsmanyroku1394utekli příslušníci Angelovců Filantropenů do Srbska. Mihailo Anđelović, vnuk Alexia nebo Manuela, sloužil na dvořeĐurađaaLazara Brankovićů.Mihailův bratr Mahmud byl v mladém věku zajat osmanskými vojáky a odveden doEdirne,kde přijalislám.Později se vypracoval na nejvyšší místa v osmanské správě. Roku1451se stalbejlerbejemRuméliea o pár let později velkýmvezírem.Když roku1457probíhaly mezi srbským despotou Lazarem Brankovićem a osmanskýmsultánemMehmedem II. jednání, obě strany byly zastupovány právě bratry Mihailem a Mahmudem Anđelovići.

Významní vládci z dynastie Angelů[editovat|editovat zdroj]

Byzantští císaři[editovat|editovat zdroj]

Epirští despotové[editovat|editovat zdroj]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuAngelosna anglické Wikipedii.

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • Alexander Kazhdan: "Angelos". In: The Oxford Dictionary of Byzantium, New York/Oxford, 1991.
  • George Ostrogorsky: "Anđeli". In: Enciklopedija Jugoslavije, 1st ed., Zagreb, 1955.
  • G. Prinzing: "Angeloi". In:Lexikon des Mittelalters,Stuttgart/Weimar, 1999.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]