Přeskočit na obsah

Angiogeneze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Angiogeneze(syn. neokapilarizace) je proces novotvorby krevníchkapilár.Jde o fyziologickou vlastnost všech vyšších organismů, při které se remodeluje či nově vytváří síť krevních kapilár v poškozeném či změněném ložisku tkáně. Angiogeneze je nezbytnou součástí při procesech hojení ran a veškeré traumatizované, či nekrózou postižené tkáně (např.srdeční infarkt), při zánětlivých procesech a také při vzniku a vývoji nádorů.

Vliv angiogeneze na růst nádoru

[editovat|editovat zdroj]

Díky této schopnosti můžetumorstimulovat okolnítkáňk růstucév,kterými mu je dopravována na živiny a kyslík bohatá krev. ChirurgJudah Folkmanzjistil, že některé buňky nádoru napodobují buňky normální zdravé tkáně. Vylučují růstové faktory a ty pak „nutí “endotelialníbuňky z okolí prorůstat nádorem a tvořit kapiláry.Růstové faktoryprodukované nádorem označujeme jakoangiogenní.Není zatím jasné, jak se to abnormálnímbuňkámtumoru daří, ale nejspíše za tím stojí neidentifikovanágenovámutace,která spouští výron angiogenních faktorů.

Lékaři dle hustoty sítě kapilár předpovídají průběh nemoci. Platí, že čím je nádor více zásobován látkami nezbytnými pro růst (má hustější síť krevních kapilár), tím bude agresivnější, pravděpodobněji budemetastazovata pacient má menší šanci na přežití.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]