Přeskočit na obsah

Anthony Eden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anthony Eden
Premiér Spojeného království
Ve funkci:
7. duben195510. leden1957
PanovníkAlžběta II.
PředchůdceWinston Churchill
NástupceHarold Macmillan
Stranická příslušnost
ČlenstvíKonzervativní strana

Rodné jménoRobert Anthony Eden
Narození12. června1897
West Auckland,Durham
Úmrtí14. ledna1977(ve věku 79 let)
Salisbury
Příčina úmrtírakovina jater
Místo pohřbeníWiltshire
ChoťBeatrice Beckett (1923–1950)
Clarissa Eden (1952–1977)
RodičeWilliam EdenaSybil Frances Grey
DětiSimon Eden
Robert Eden
Nicholas Eden
Alma materChrist Church
Oxfordská univerzita
Etonská kolej
Sandroyd School
Profesepolitik,diplomata aristokrat
Náboženstvíanglikánství
OceněníVojenský kříž(1917)
Watelerova mírová cena (1955)
Medaile Vítězství
Podvazkový řád
British War Medal
CommonsAnthony Eden
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Anthony Eden(12. června1897,West Auckland,Durham14. ledna1977,Salisbury) bylbritskýstátník, členKonzervativní stranyapremiér.Zastával také po tři funkční období funkciministra zahraničí.

Získal si jméno jako oponentappeasementu,muž mírua schopnýdiplomat,což ale přehlušila jeho aktivita vSuezské kriziroku1956,kterou jeho kritici ve straně označili jako historický neúspěch britské zahraniční politiky signalizující konec nadvlády Británie naStředním východě.

Mládí[editovat|editovat zdroj]

Narodil se ve West Aucklandu do rodiny konzervativníchvelkostatkářů.Jeho otcem byl baron William Eden a matkou Sybil Frances Greyová. Studoval naEton College.

V doběprvní světové válkysloužil upozemního vojskaa dosáhl hodnostikapitána.Obdržel válečný kříž a ve 21 letech se stal nejmladším náčelníkem štábu brigády v britské armádě. Po válce studoval naChrist ChurchvOxfordu.

Politická kariéra[editovat|editovat zdroj]

V prosinci1923byl zvolen poslancemDolní sněmovnyza konzervativce.

Roku1926se staltajemníkemministra zahraničíAustena Chamberlainaa roku1931získal funkci podsekretáře ministra zahraničí. Roku1934se stalministrempro záležitostiSpolečnosti národůve vláděStanley Baldwina.Jako účastníkprvní světové válkyzastával zpočátku protiválečnénázory,ale byl mezi prvními, kteří pochopili, žemír,s ohledem nanacistické Německoa fašistickouItálii,nemůže být zajištěn politikou appeasementu.[1]Po rezignaci ministra zahraničíHoararoku1935nastoupil na jeho místo.

Ohledněšpanělské občanské válkyzastával politiku podpory Francových nacionalistů a prosadil (společně s britskou admiralitou) blokádu republikánských přístavů, čímž byly znemožněny dodávky zbraní španělským republikánům z USA a SSSR a podporovalNeville Chamberlainav jeho snaze udržetmírprostřednictvím ústupků vůči nacistickému Německu.[zdroj?]Jehorezignaceje připisována nesouhlasu s politikou appeasementu, nicméně spory mezi ním apremiéremse týkaly toho, jak daleko dojít v jednání s Itálií, a politikuappeasementuvůči nacistickému Německu nekritizoval.

Poté, co se stal v roce1940premiéremWinston Churchill,byl jmenován do funkce ministra války a na konci roku se stal znovu ministrem zahraničí. I když byl Churchillovým spojencem, jeho vliv byl omezený, protože sRooseveltemaStalinemjednal premiér sám. Roku1942se stal i předsedoudolní komorybritského parlamentu.

Po volbách roku1951sestavovali vládu znovubritští konzervativcia znovu se stal ministrem zahraničí. Dokázal vyřešit mnoho krizových poválečných situací v zahraniční politice v období, kdy docházelo k poklesu významuBritského impéria,vypuklastudená válkaaVelká Britániepřestávala být světovouvelmocí.Mezi jehoúspěchypatřily závěry přijaté naženevské konferencia dohoda sEgyptemna stažení britského vojska.

Následkem antikomunistické politiky a počátkustudené válkyse společně Winstonem Churchillem rozhodl změnit přístup vůči některým německýmválečným zločincům,kteří byli britskýmivězni.Byl zmírněn rozsudektrestu smrtinad polními maršályAlbertem KesselringemaErichem von Mansteinem.Odpovídalo to požadavku německého kancléřeKonrada Adenauerai kampani v západoněmeckém tisku. Oba byli později ze zdravotních důvodů propuštění zvězenídonemocnicea poté i na neurčenou dobu narekonvalescenci.Tento postup měl mimo jiné napomoci vybudovat silnou německou armádu, která měla vzniknout na přední linii obranyNATOv době studené války.

Premiér[editovat|editovat zdroj]

V dubnu1955odešelWinston Churchillna odpočinek a on se stal jeho nástupcem ve funkcibritského premiéra.Poté, co nastoupil doúřadu,vyhlásil volby, ve kterých konzervativci zvítězili. V domácí politice neměl velké zkušenosti a tak se zaměřil na zahraniční záležitosti.

V červenci1956egyptský prezidentGamál Násirneočekávaně zestátnilSuezský průplavpoté, coSpojené státyodmítly financovat stavbuAsuánské přehrady.Eden se spolu s Francií dohodl na tom, že má být Násir odstraněn.Průplavbyl vybudován v19. stoletíSpolečností suezského průplavu, ale později se stal majetkem britských a francouzskýchakcionářů.

V říjnu vpadla britská, francouzská aizraelskávojska doEgyptaa obsadila oblast průplavu. Nicméněamerický prezidentDwight Eisenhowerbyl silným zastáncemdekolonizacea okamžitě proti invazi důrazně protestoval. Eden byl nakonec donucen ustoupit americkému tlaku a vojsko stáhnout. TatoSuezská krizeje považována za ukončení postavení Velké Británie jako světové velmoci. Jeho pověststátníkatím velmi utrpěla a zhoršil se i jehozdravotní stav.Jehokancléř pokladnyHarold Macmillandosáhl toho, aby krátce nato v lednu1957odstoupil z funkce premiéra.

Pozdní období[editovat|editovat zdroj]

Krátce po svém odstoupení se stáhl i z politického života. V 70. letech publikoval své paměti, ve kterých obhajoval svůj postup v Suezské krizi a z neúspěchu této akce obvinil amerického ministra zahraničíJohna Fostera Dullese.

Zemřel narakovinujater14. ledna1977a bylpohřbenvAlvedistonu.

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. PACNER, Karel.Osudové okamžiky Československa.Praha: Nakladatelství BRÁNA, 2012. 720 s.ISBN978-80-7243-597-5.S. 139–146.

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuAnthony Edenna anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]