Přeskočit na obsah

Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži
Informace
ZkratkaAG, AGKM, Ágéčko
Právní formaškolská právnická osoba
ZřizovatelArcidiecéze olomoucká
Datum založení1854(seminář)
1910(gymnázium)
1991(znovuobnovení)
Počet žáků543 (v roce 2022)
Zaměstnanci
ŘeditelMgr. Jan Košárek
ZástupceMgr. Eva Otáhalová
Mgr. Michael Korbička Ph.D.
SpirituálP. Mgr. Petr Káňa (od roku 2018)
Poloha
MěstoKroměříž
AdresaPilařova 3/3,Kroměříž,767 01,Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Identifikátory
IČO00226611(VR)
REDIZO600015033
Oficiální webhttps://www.agkm.cz
Obory vzdělání
  • čtyřleté studium 79-41-K/41 Gymnázium
  • šestileté studium 79-41-K/61 Gymnázium
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži(používané zkratkyAGKMaAG,hovorověÁgéčko) jekatolickégymnáziumse všeobecným zaměřením. Sídlí v Pilařově ulici poblížVelkého náměstívKroměříži,mezikostelem sv. MořiceaArcibiskupským zámkem.Jeho cílem jevzdělávatavychovávatstudenty v souladu skřesťanskýmihodnotami. Nabízí čtyřleté a šestileté studijní programy. Škola má vlastníinternátaškolní jídelnu.Působí při nísbor AVE.Druhým arcibiskupským gymnáziem v Česku jeArcibiskupské gymnázium v Praze.

Arcibiskupské gymnázium bylo založenoolomouckým arcibiskupemBedřichem z Fürstenberkav roce1854.Původně nešlo o gymnázium, ale ochlapecký seminář,tedy středoškolskou internátní přípravku ke studiu v semináři kněžském, a většina výuky (vyjma jazyků ateologie) probíhala napiaristickém gymnáziu(někdy se tak můžeme setkat s označeními malýseminář[1]– odtud přezdívkaseminárka,užívaná pamětníky pro jeho původní budovu – nebo dokonceutrakvistický [tzn. dvojjazyčný][2]pacholecí seminář arcibiskupský,jak AG za časů pozdního Rakousko-Uherska označuje kroměřížský městský historikFrantišek Václav Peřinka[3]). Podíl mimokonviktové výuky byl postupně snižován jejím přesunem do vlastního ústavu či případně převedením na formu organizovaného domácího studia v nižších ročnících, ovšem až do roku1911ukončovali studenti své studium maturitami na jiných školách, zpravidla na místním německém státním gymnasiu, kam přecházeli ze seminární školy počínaje septimou. Na Arcibiskupské gymnázium byl ústav přeměněn v roce1910[zdroj?](koncem školního roku 1909/10 měl podle Peřinky tento ústav, jejž ještě označuje jakoutrakvistický pacholecí seminář,286 chovanců), o rok později získal status veřejné školy. Studium na něm zůstalo vyhrazeno pouze chlapcům.

Škola byla původně dvojjazyčná (s převahou českých studentů), v roce1919se z příkazu ministerstva školství změnila na českou (němečtí učitelé a studenti odešli do nově zřízeného chlapeckého semináře vBruntálu). AG se postupně vypracovalo v uznávanou školuolomoucké arcidiecéze,vzdělávající budoucíknězea katolickou inteligenci.[4]

V roce1942okupační úřady gymnázium uzavřely a jeho budovy zabralwehrmacht,v roce1943pak bylo zrušeno. V roce1945bylo obnoveno a znovuotevřeno, v roce1948je všakkomunistézestátnilia v roce1950zrušili. Za socialismu a krátce po Sametové revoluci v jeho prostorách sídlila střední ekonomická škola (od roku 1950 do roku 1992),[5]v prvním roce znovuobnovení AG (1991–92) tak v budově fungovaly obě školy vedle sebe.

V roce1991bylo Arcibiskupské gymnázium slavnostně znovuotevřeno z iniciativy svého bývalého žáka, arcibiskupaVaňáka.Nově otevřená škola byla přístupná i dívkám, nicméně protože se předpokládalo, že jeho žáci budou zdrojem nových adeptůkněžství,byl stanoven poměr dvou přijatých chlapců na jednu dívku.[zdroj?]Původně též arcibiskupství udělilo školeprivilegium,že její studenti nemusejí před vstupem dokněžského seminářeabsolvovat jinak povinný roční pobyt v teologickémkonviktu.Obě výše zmíněné zvláštnosti však byly ještě v průběhu 90. let zrušeny - jednak se ukázalo, že zájemců o kněžské povolání není mezi studenty ani zdaleka tolik, kolik se očekávalo, jednak arcibiskupství došlo k názoru, že studium na AG nemůže pobyt v konviktu patřičně nahradit. V roce2005tvořily dívky asi 2/3 všech studentů.[6]

Sídlo školy

[editovat|editovat zdroj]
Kaple svatého Stanislava Kostky

Sídlo Arcibiskupského gymnázia se nachází v Pilařově ulici, meziMlýnskou branouakostelem sv. Mořice,a sestává z mohutné hlavní dvoupatrové budovy a menší přístavby. Hlavní budova má tvar osmičky položené na ose JZ-SV. V jejích smyčkách jsou umístěny dva školní dvory. Větší severovýchodní dvůr je umenšen malou tělocvičnou a zbytek zabírá tenisový kurt, jihozápadní dvůr je určen k běžnému vyžití studentů a zahrnuje několik stolů nastolní tenisavolejbalovéhřiště.

kaple Neposkvrněného početí Panny Marie

Hlavní vchod do budovy se nachází uprostřed jihovýchodní části severovýchodního křídla. Uprostřed téže části jihozápadního křídla jsou nad sebou vystavěny oběškolní kaple:moderně upravenáKaple svatého Stanislava Kostky(tzv. „Dolní kaple “) v přízemí anovogotickákaple Neposkvrněného početí Panny Marie(tzv. „Horní kaple “) ve druhém patře.

Přístavba je vybudována při přepažení osmičky na jihovýchodní straně budovy a nachází se v ní například školní kuchyně a jídelna. Ke škole náleží dvězahrady(jedna oplocená při jihozápadní hraně hlavní budovy, druhá sevřená mezi hlavní budovu, přístavbu a kostel sv. Mořice) a malý oplocený parčík před vchodem.

Podzámecká zahradaposkytuje příležitost ke studiu mnohabylina předevšímstromů.Zde pohled z ní naArcibiskupský zámek Kroměříž.

Škola poskytujegymnaziální vzdělánívšeobecného ahumanitníhozaměření. Otevírá 18 tříd: 6 tříd šestiletého gymnázia (prima až sexta) a 12 tříd čtyřletého gymnázia (A-C v každém ročníku). Součástí výuky jsou povinné hodinynáboženství(1–2 hodiny týdně) a možnost studovatlatinu.Personální podmínky, kvalita materiálně-technického vybavení i úroveň výukyČeská školní inspekcehodnotí jako velmi dobré (tj. nadprůměrné).[7]

Výuka biologie může těžit z blízké Podzámecké zahrady, která poskytuje ideální podmínky pro výuku botaniky a dendrologie.

Sbor AVEpři vystoupení vOlomoucisPetrem Bendem(2008)

Na škole studují studenti z celé České republiky.[8]Pro ně má školainternátumístěný v prvním a druhém patře hlavní budovy, který ve školním roce poskytuje studentům ubytování od neděle večer do pátku odpoledne.[9]Při škole a internátu působíspirituál,kterým je v současné době Petr Káňa. Pro studenty ubytované na internátu je zde k dispozici volnočasová pedagožka Patricie Leskovanová. VKapli svatého Stanislava Kostkyprobíhají jednak různé kulturním akce, jednak se v ní studenti o velké přestávce modlí desátekrůžence.Ve druhém patře v novogotickékapli Neposkvrněného početí Panny Mariepravidelně probíhajíMše svatépro studenty.

Související informace naleznete také v článkuSbor AVE.

Studentský pěveckýSbor AVEvedený Mgr.Františkem Mackema jeho synemFilipemzískal řadu ocenění z mezinárodních koncertů a festivalů duchovní hudby je považován za jeden z nejlepších studentských pěveckých sborů této kategorie vČeské republice. Vystupuje též na řadě významných církevních akcích jako jsouNárodní pouť na Velehraděči jako bylo setkánípapežeJana Pavla II.svěřícíminaSvatém Kopečkuv roce1995.Od září 2016 převzal otěže vedení sboru Mgr. Michael Korbička, Ph.D.[10]

Volejbalová reprezentace AG Kroměříž na mezinárodním turnaji ve městěPiekary Śląskiev roce2008,vpravo v saku stojí trenér družstva a tehdejší ředitel školy Štěpán Bekárek.

Škola se snaží poskytnout zejména ubytovaným studentům možnosti smysluplného vyžití v podobě různých sportovních a jiných kroužků. Družstva složená ze studentů se účastní řady středoškolských soutěží, olympiád a podobně.

Významné osobnosti gymnázia

[editovat|editovat zdroj]
Související informace naleznete také v článkuVýznamní žáci a učitelé Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži.

Arcibiskupské gymnázium je jedním ze vzdělávacích ústavů provozovaných Olomouckým arcibiskupstvím. Nejprve bylo určenou pouze pro vzdělávání a přípravu kněží, později se stalo přístupné i širší veřejnosti. Mezi absolventy gymnázia je mimo jiné 9biskupů(7katolických,včetně jednohokardinálaa dvouarcibiskupů;1pravoslavný,který je zároveň pravoslavnými považován zasvatého,a jedenstarokatolický)[11]a jeden premiér Československa.

Ředitelé AG

[editovat|editovat zdroj]
od 1991
  • MUDr. František Stehlík
  • P. František Petrík
  • Ing. et Ing. Petr Kvapilík
  • Mgr. Štěpán Bekárek
  • Mgr. Jan Košárek (současně)

Spirituálové

[editovat|editovat zdroj]
od 1991
  1. František Vácslav Peřinka.Kroměřížský okres.Brno 1911. Reprint Zdounky 2002. S. 96.
  2. Pozn.: Tento význam je uveden v PSJČ, SSJČ a ASCS (v SSČ nikoliv).
  3. František Vácslav Peřinka.Kroměřížský okres.Brno 1911. Reprint Zdounky 2002. S. 65.
  4. ZUBER, Rudolf.Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži (1854–1950).Kroměříž: [s.n.], 1991.
  5. http://www.oakm.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=50:historie-koly&catid=36:historie&Itemid=58[nedostupný zdroj]
  6. http://www.katyd.cz/index.php?cmd=page&type=11&article=1239&webSSID=a4649adcb4b40a4713e50a18338ddfd3Iva Peřinová:Se studenty se učí, žijí i modlí seinKatolický týdeník,Příloha Doma 01/2005
  7. http://www.agkm.cz/ke-stazeni/category/9-závěry-školní-inspekce.htmlInspekční správaČŠIz listopadu 2004
  8. http://www.bnn.cz/agkm.htmlArchivováno10. 12. 2007 naWayback Machine.Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži inBlanické nezávislé noviny,13. května 2007
  9. vizVnitřní řád domova mládeže;dostupné:http://www.agkm.cz/ubytovani/rad_dm.htmArchivováno20. 10. 2007 naWayback Machine.(navštíveno 10. 12. 2008)
  10. Archivovaná kopie.www.ceskyhudebnislovnik.cz[online]. [cit. 2021-12-27].Dostupné v archivupořízeném zorigináludne 2021-12-27.
  11. http://www.agkm.cz/vyznamne_osobnosti_ag.pdfArchivováno4. 3. 2016 naWayback Machine., str. 13-18

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]