Přeskočit na obsah

Bagdád

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bagdád
بغداد
Bagdád – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška40 m n. m.
Časové pásmo+3
StátIrákIrákIrák
Guvernorát (provincie)Bagdád
Bagdád
Bagdád
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha673 km²
Počet obyvatel8 126 755 (2018)[1]
Hustota zalidnění12 075,4 obyv./km²
Správa
StarostaZekra Alwachová
Vznik762
Oficiální webwww.baghdadgov.com
PSČ10001–10090
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Bagdád(arabskyبغداد‎) je hlavní městoIrákuaprovincie Bagdád.PoTeheránuje to druhé největší městojihozápadní Asie.V roce2020se počet jeho obyvatel odhadoval na 7,2 milionu. Kromě centrálních úřadů a velvyslanectví zde sídlí i početné kulturní instituce, jako např.Irácké muzeuma další.

Poloha[editovat|editovat zdroj]

Bagdád leží v ploché krajině středního Iráku na řeceTigriduv nadmořské výšce 34 m v oblastiLevanty.Ze západu, severozápadu a z východu jej obklopuje poušť. Další větší městaarabského světajsou od Bagdádu vzdálena stovky kilometrů;Kuvajt652 km,Damašek750 km,Ammán800 km,Bejrút830 km,Jeruzalém875 km,Manáma1141 km,Káhira1290 km,Rijád1300 km,Dauhá1451 km,Abú Zabí1851 km,Maskat2262 km,Saná2585 km.

Klima[editovat|editovat zdroj]

Podnebíje pouštní,kontinentálnís výraznými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí. Průměrná roční teplota je 22 °C, pohybuje se od 9 °C v lednu po 34 °C v červenci; roční úhrnsrážekdosahuje pouze 155 mm; rekordy dosahují nejméně 37 mm a nejvíce přes 330 mm. V zimě se teploty pohybují mezi 16 a 19 °C. Mrzne jen výjimečně, několikrát do roka. V roce2008v Bagdádu poprvé po sto letech sněžilo, další sníh se opakoval v roce2020.[2]

Letní teploty v Bagdádu jsou jedny z nejvyšších na celé planetě. Často atakují bezmála 50 °C, v noci zřídka klesají pod 30 °C. Vlhkost je velmi nízká a obvykle je nižší než deset procent. V létě se běžně vyskytují písečné bouře (až 20 dní v roce), většinou postupují ze západu směrem na východ.

Název[editovat|editovat zdroj]

Původ názvu města má několik možných variant. Nejčastěji se uvádí původ zperštinyve významu„Boží dar “.Alternativní možnost původu názvu je zaramejštiny(„ovčí ohrada “).

Dějiny[editovat|editovat zdroj]

Dobývání BagdáduMongolyv roce 1258

Bagdád založil na levém břehu Tigridu roku762chalífaal-Mansúrzabbásovskédynastie, který sem přenesl své sídlo zDamašku.Město s charakteristickým kruhovým půdorysem se záhy stalo jedním civilizačních center tehdejšího světa a důležitou obchodní křižovatkou meziIndií,PersiíaEvropou.Bylo obehnáno dvěma řadami zdí, jeho průměr činil cca 2600 metrů. Během čtyř let vznikly základní stavby ve středu města. V Bagdádu, nazývaném tehdyMadínat as-Salám(„Město míru “), žilo podle některých odhadů okolo11. stoletíaž na milion obyvatel.

Nejslavnější období města za chalífyHárúna ar-Rašídadodnes připomínajípříběhy Tisíce a jedné noci.Konec pozice Bagdádu jako centraarabského světapřišel10. února1258,kdy jejvyplenilomongolské vojskochánaHülegüho,kdy přišlo o život okolo 250 000 lidí. Z této rány se město již nevzpamatovalo a upadlo do postavení provinčního centra.

Od roku1534do roku1921náleželo kOsmanské říši.Během několika staletí turecké nadvlády bylo zasaženo epidemiemimoruacholery.V turecké administrativní soustavě bylo střediskem vlastníhovilájetu.V18. stoletíjej řídilHasan Paša,který byl jmenován jako jeho správce přímo Turky. Město (spolu s regionem) nicméně po jistou dobu vystupovalo značně autonomně. Jeden z jeho nástupců (Büyük Süleyman Paša) se později zasloužil o modernizaci Bagdádu. Během reforemtanzimatuv druhé polovině19. stoletízískalo vlastní samosprávu (magistrát).

V roce1900mělo zhruba sto čtyřicet tisíc obyvatel. Po první světové válce se stalo hlavním městemIráckého království,zprvu podbritskousprávou, později nezávislého. Ještě než Irák vyhlásil nezávislost v roce1932však Britové stihli zbudovat v Bagdádu řadu staveb a připravit plány pro budoucí rozvoj města.

Dramatický růst a rozvoj zaznamenal Bagdád v 70. letech20. století.Tehdy už Bagdád dosáhl mety jednoho milionu obyvatel. Irák díky příjmům z prodejeropyznačně zbohatl, díky čemuž bylo možné realizovat řadu infrastrukturních staveb. Vznikl tak modernívodovodi silnice a dálnice. Rychlý růst města byl realizován prostřednictvím výstavby satelitních měst v blízkosti starého Bagdádu. I přesto však město trpělo palčivým nedostatkem bytů.[zdroj?]Ropný průmysl je přítomný na okraji města;rafinérie Dourástojí hned na východním konci Bagdádu. Období prosperity a rozvoje ukončila léta osmdesátá a konflikty, do kterých byl Irák zapojen.Irácko-íránská válkav 80. letech20. stoletínicméně na rozvoj a život metropole měla jen malý vliv.[3]

Po roce2003se město stalo cílem řadyteroristických útoků.V jeho centru byla ustanovena speciální a zdí oddělená tzv.zelená zóna,kde se nacházely všechny klíčové instituce a veřejné budovy. Američtí vojáci opustili Bagdád mezi lety20092011.Časté byly násilnosti, které si vyžádaly velké množství obětí, ve stovkách až tisících v krátkých časových úsecích.[4]

Panorama města s řekou Tigris
Panorama města s řekou Tigris

Obyvatelstvo[editovat|editovat zdroj]

Drtivá většina obyvatel města jsouArabové.Zastoupena je takékurdskákomunita a poté menší skupiny národnostíBlízkého východu.

Tradičnížidovskákomunita do značné míry emigrovala do státuIzraelpo roce1948.

Ekonomika[editovat|editovat zdroj]

Bagdád má jednu pětinu obyvatelstva Iráku a vytváří 40 %hrubého domácího produktuzemě. Jako ekonomické centrum země je i průmyslovým městem, zastoupen je průmysl stavební, textilní, dřevařský a především ropný. Většina továren se nachází v zónách soustředěných na okraji města (průmyslové zóny Al-Bajá a Al-Tají severně od města).

Již od dob prvních pozemkových knih, které nechali zřídit Osmané během období nadvlády nad Bagdádem, existují ve městě rozsáhlé palmové háje. Pěstování datlí patří k významně zastoupeným zemědělským činnostem.

Od roku2004je v Bagdádu v provozu také burza. Národní ropná společnost zde sídlí od roku1966.

Životní prostředí[editovat|editovat zdroj]

Zastaralý průmysl, rychle rostoucí město a nedostatek prostředků pro dostatečnou ochranu si vybírá daň v oblasti životního prostředí. Znečištění způsobuje vypouštění odpadních vod, výfukové plyny a nedostatečná úroveňodpadového hospodářství.V mezinárodním srovnáníkvality životaje Bagdád na velmi nízké pozici.

Doprava[editovat|editovat zdroj]

Bagdád je napojen na silniční a dálniční síť Iráku. Vede sem rovněž i železnice. Hlavní nádraží (hlavové) se nachází v severní části města. Jeho monumentální budova vznikla ještě během období britské koloniální nadvlády. Kromě toho má město vlastní rozsáhlý železniční uzel. Tratě z Bagdádu směřují doTikrítu(na sever),Fallúdži(na západ), a doBasry(na jih).

Mezinárodní letiště Bagdádzajišťuje spojení se světovými destinacemi i arabským světem.

Veřejnou dopravu ve městě zajišťují veřejné i soukromé autobusy. Před válkou v Iráku se uvažovalo o výstavběmetra.Jihozápadním směrem obchází město idálnice M1.

Slavní rodáci[editovat|editovat zdroj]

Partnerská města[editovat|editovat zdroj]

Galerie[editovat|editovat zdroj]

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Dostupné online.[cit. 2023-11-18].
  2. Článek na portálu USA Today(anglicky)
  3. Baghdad's four decades of conflict and strife.Newarab.Dostupné online[cit. 2023-11-07]. (anglicky)
  4. Then and now: Requiem for Baghdad.The Independent.Dostupné online[cit. 2023-11-07]. (anglicky)
  5. King Faisal II.Spartacus Educational[online]. [cit. 2023-01-28].Dostupné online.
  6. Biography: Zaha Hadid | The Pritzker Architecture Prize.www.pritzkerprize.com[online]. [cit. 2023-01-28].Dostupné online.
  7. Olympedia – Ahmed Radhi.www.olympedia.org[online]. [cit. 2023-01-28].Dostupné online.

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]