Přeskočit na obsah

Baldassare Castiglione

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Baldassare Castiglione
Narození6. prosince1478
Casatico
Úmrtí8. února1529(ve věku 50 let)
Toledo
Příčina úmrtídýmějový mor
Místo pohřbeníSanktuář Panny Marie Milosrdné v Curtatone
Povolánídiplomat,básník,spisovatela historik umění
Žánrtraktát,epistolární literatura aelegie
Manžel(ka)Hippolyta Taurella
DětiCamillo Castiglione
RodičeCristoforo Castiglione[1]aLuigia Gonzaga[1]
PříbuzníCristoforo Castiglione(vnuk)
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Seznam dělvSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Baldassare Castiglione,hrabě z Novilara (6. prosince14782. února1529) bylitalskýdvořan,diplomat,vojákaspisovatel.

Život[editovat|editovat zdroj]

Narodil se v Castticu poblížMantovyve šlechtické rodině, od šestnácti let studoval vMiláně,po smrti svého otce v roce1499se stal hlavou své rodiny, což s sebou neslo dvorské povinnosti vůči rodině Gonzaga. Členy této rodiny často doprovázel na jejich cestách. Dvůr rodiny Gonzagů v Mantově byl ve své době pokládán za nejvznešenější v Itálii a Castiglione se tak setkával s nejvýznamnějšími kulturními i politickými osobnostmi své doby.

V Římě se v roce1504setkal s Guidobaldem da Montefeltro a odjel s ním na jeho dvůr v Urbinu, kde vytvořil své nejvýznamnější dílo. Když se zapojil do bojů papežeJulia II.protiBenátkám,obdržel za zásluhy titulhrabětez Novilara. Po zvolení papežeLva X.byl k němu Castiglione poslán jako vyslanec. VŘíměse seznámil s malířemRaffaelem Santim,stali se blízkými přáteli a Raffael namaloval jeho slavný portrét. V roce1516se oženil s Ippolitou Torelli, šlechtičnou s velmi staré rodiny, kterou velmi miloval (dochovaly se dva Castiglioneho velmi intenzivní milostnédopisy), která ale zemřela čtyři roky po svatbě.

V roce1521ho papež Lev X. povolal do kněžské služby, v roce1524byl vyslán doŠpanělskajako apoštolskýnuncius.Úzce se spřátelil s králemKarlem V.a byl na něj nasazen jako jakýsi špion. Při tomto pobytu ve Španělsku vToleduve věku padesáti let zemřel.

Dílo[editovat|editovat zdroj]

V roce1528vydal v Benátkách své nejslavnější dílo, rozsáhlý spisDvořan(Il libro del Cortegiano), v níž formoudialogupopisuje svou představu o ideálnímrenesančnímdvořanovi a ideální šlechtické dámě. Kniha byla velmi uznávaná, velmi rychle přeložena do mnoha jazyků (velký ohlas měla např.polskáadaptacePolský dvořanŁ. GórnickéhonebošpanělskýpřekladJuana Boscána). Jen v letech15281616byla vydána ve 108 vydáních. Český překladAdolfa Felixevyšel v roce1978.Byla přeložena i do češtiny,Pietro Aretinona ni napsalpornografickouparodiiLa Cortegiana,popisující dokonalouprostitutku.

Nejvýznamnějším básnickým dílem je poměrně rozsáhláeklogaTirsi(1506), v nížalegorickýmzpůsobem popisuje dvůr vUrbinu.Tuto dramatickou báseň sám na dvoře hrál a setkala se s velkým ohlasem. Jeho drobnější díla jsou velmi málo známá. Jako většina intelektuálů své doby psal básně vitalštiněalatině,v italštině zejména milostnésonetyakanzónyvpetrarcovskémstylu, z nichž je známější jen sonetSuperbi colli e voi, sacre ruine,který se stal inspriací propreromantickébásníky, v latině zejména dvěelegie,a to na smrt malíře Raffaela a na smrt své manželky. Jehodopisy,v nichž podrobně popisuje svou dobu a její význačné osobnosti, mají velký význam prohistorickébádání.

Reference[editovat|editovat zdroj]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuBaldassare Castiglionena anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]