Přeskočit na obsah

Botnický záliv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Botnický záliv
Maximální hloubka295 m
Šířka240 km
Délka725 km
Rozloha117 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celekBaltské moře
Sousední celkyBaltské moře
Podřazené celkyBottenviken,Kvarken,Bottenhavet,Jižní Kvarken
SvětadílEvropa
StátŠvédskoŠvédskoŠvédsko,FinskoFinskoFinsko
PřítokyÅngermanälven,Byskeälven,Dalälven,Indalsälven,Kemijoki,Kokemäenjoki,Ljusnan,Lapuanjoki,Oulujoki,Pite,Pyhäjoki,Torne,Ume
Map

Botnický záliv(finskyPohjanlahti,švédskyBottniska viken,název je odvozen od historických názvů švédských provinciíBotten,což znamenádno,půda) je nejsevernější částBaltského moře,jeho největšízáliv,mezi východním pobřežímŠvédska(krajeStockholm,Uppsala,Gävleborg,Västernorrland,Västerbotten,Norrbotten) a západním pobřežíFinska(provincieSeverní Pohjanmaa,Střední Pohjanmaa,Pohjanmaa,SatakuntaaVlastní Finsko). Na jihu je od Baltského moře oddělensouostrovímAlandy(také stejnojmenná autonomní provincie Finska), které se nachází v hrdle zálivu aOstrovním mořem.Je 725 km dlouhý a 80 až 240 km široký. Celkově zabírá rozlohu asi 117 000 km², tj. okolo 28 % rozlohy Baltského moře. Maximálně je hluboký 295 m v jižní části a 112 m v severní části. Hloubka se průběžně zmenšuje, neboť země se zde od poslednídoby ledovézvedá asi o 80 cm za sto let.

Ostrovy a souostroví

[editovat|editovat zdroj]

Největší ostrovy a souostroví jsouAlandy,Vallgrund,Hailuoto.Značné množství drobných ostrůvků lze nalézt u členitého pobřeží Švédska i Finska, zejména pak na jihozápadě Finska.

Přítoky, charakteristika

[editovat|editovat zdroj]

HlavnípřítokyjsouTornena hranici a dále pak

Charakteristika

[editovat|editovat zdroj]

Ostrůvky, skaliska a mělčiny uVaasyrozdělují záliv na dvě části. Severní část se jmenujeBottenviken(Botnická zátoka) a jižníBottenhavet(Botnické moře). Jsou spojenéprůlivemKvarken.S Baltským mořem je Bottenhavet spojen průlivemJižní Kvarkenmezi Alandy a pobřežím Švédska.

Vlastnosti vody

[editovat|editovat zdroj]

Mořské proudy na povrchu tečou proti směru hodinových ručiček. U dna se projevuje pohyb více slaných vod ze severní části Baltského moře na sever. Teplota vody je v únoru 0 °C a v srpnu 12 až 13 °C. Botnický záliv je mimořádně zajímavý z přírodovědeckého hlediska, neboť díky četným řekám (přítok 135 km³ vody za rok) a srážkám (26 km³ za rok), které jej vydatně zásobují, jehoslanostse vzdáleností od hrdla zálivu (tedy směrem k severu) výrazně klesá. V okolí Aland jsou vody Botnického zálivubrakické(4 až 5 ‰), v jeho nejsevernější části jde již o v podstatě normální říční (sladkou) vodu (1 až 3 ‰) a v níž žijí mnohé sladkovodní druhy. Led se objevuje v říjnu a listopadu a vydrží na severu až do začátku června. Příliv na jihu je smíšený, na severu je dvacetičtyřhodinový, vysoký 10 cm.

Hlavní přístavy na břehu jsouGävle,Söderhamn,Örnsköldsvik,Umeå,Luleå(Švédsko) aTornio,Kemi,Oulu,Kokkola,Vaasa,Pori,Mariehamn(Finsko).

Pro zabezpečení námořní dopravy v zimním období se používáledoborecSampo,jehož domovský přístavem jeKemi.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]