Boza
Boza(česky i bóza[1],tureckyboza[2][3]) je fermentovanýnápoj,který je populární vKazachstánu,Turecku,Kyrgyzstánu,Albánii,Bulharsku,Černé Hoře,Severní Makedonii,Bosně a Hercegovině,částiRumunska,Srbska,aUkrajiny.Jedná se osladovýnápoj, vyrobený zkukuřice(apšenicev Albánii, fermentované pšenice v Turecku a pšenice neboprosav Bulharsku a Rumunsku). Má hustou konzistenci a nízký obsah alkoholu (obvykle kolem 1 %) a lehce nakyslou sladkou chuť.
Existují různé typy bozy, nejvýznamnější je bulharská, albánská a turecká.
Historie
[editovat|editovat zdroj]Bozu začali původně připravovatTurcivestřední Asiiv 10. století. Později se rozšířila naKavkaza naBalkán.Boza slavila svůj zlatý věk v době Osmanské říše a stala se dokonce jednou z hlavních obchodních komodit ve městech. Až do 16. století se boza pila všude volně, ale domácky připravovaná tzv. „tyranská boza “s malým množstvím opia vyvolala hněv úřadů, až byla za sultánaSelima II(1566–1574) zakázána.
V 17. století sultánMehmed IV(1648–1687) zakázalalkoholické nápoje,kam zahrnul i bozu, a zavřel také všechny obchody s bozou. Tureckýcestovatelz 17. stoletíEvlija Čelebipopisuje, že boza byla v této době velmi rozšířená, že jen v samotném Istanbulu bylo 300 obchodů s bozou, které zaměstnávaly 1005 lidí. V tomto období byla boza velmi rozšířená v armádě mezijaničáry.Boza obsahovala jen málo alkoholu, takže byla dlouho tolerována jako posilující a teplý nápoj pro vojáky. Jak popisuje Evlija Čelebi: „V armádě je spousta výrobců bozy. Pít tolik bozy, aby to způsobilo intoxikaci, je hříšné, ale jde-li o malé množství, není to - na rozdíl odvína- odsuzováno. “V 19. století se stal populárnější sladký a nealkoholický albánský typ bozy preferovaný v Osmanském paláci, zatímco kyselý a alkoholický typ, který obvykle vyráběli Arméni, vyšel z módy. V roce 1876 založili bratři Haci Ibrahim a Haci Sadik obchod s bozou vIstanbuluv okrese Vefa, v blízkosti centra zábavy Direklerarası. Tato boza, která má hustou konzistenci a chuť dortu, se stala známou po celém městě, a tento obchod je jediným obchodem s bozou z té doby, který funguje dodnes. Firmu nyní vedenou Haci Sadikovi a Haci Ibrahimovi prapravnuci.
Regionální verze
[editovat|editovat zdroj]„Vefa “obchod, který se nachází v Istanbulu okrese Vefa, je nyní menší turistická atrakce. Ömür Bozacısı zBursy,Karakedi Bozacısı zEskişehiruAkman Boza salon vAnkařea Soydan z Pazarcık, Bilecik jsou méně známí, ale také dobří výrobci v Turecku. Vefa Boza, jak ji známe, je vyrobena pouze z loupaného prosa, které je vařené ve vodě a které se pak nalije do široké mělké pánve. Když se ochlazená směs proseje, přidá se voda acukr.
Nejslavnější albánská značka bozy vTiraněje Pacara Boza,[4]vyráběná a prodávaná albánskou firmou s dlouhou tradicí Shyqyri Pacara.
Nejslavnější obchod s bozou v Makedonii je „Apche “, který se nachází veSkopjev oblasti Debar Maalo, poblíž univerzitní haly.[5]Obchod byl založen Ismanem Kadrim v roce 1934. Lidé mu říkali Apche (pilulky), v legraci tak prohlašovali, že jeho boza jelékna všechny nemoci. V roce 1940 svůj obchod přejmenoval.[6]Jiná slavná místa s bozou ve Skopje jsou „Palma “(Палма) a „Šeherezada “(Шехерезада). Vedle etnických Albánců má tradici příprava bozy i mezi etnickýmiMakedonci.Makedonská boza je mnohem řidší, je lehčí a má sladší chuť.
V Kyrgyzstánu se boza vyrábí z drcené pšenice, na Krymu s pšeničnou moukou a v Turkmenistánu s nahrubo mletou rýžovou drtí.
V Turecku se podává seskořicía praženou cizrnou (Leblebi vturečtině) a je konzumována především v zimních měsících.Osmanská říšebyla známá tím, že krmila svoji armádu bozou, protože je bohatá na sacharidy a vitamíny.
V Bulharsku je součástí tradiční snídaně „banices bozou “. I když je boza populárním nápojem, tak je jméno používáno na popis něčeho (film, hudební skladby, apod.), co má být nezajímavé, nudné a málo kvalitní. VAlbániije většinou vyráběna a prodávána v severní části; lze ji snadno najít v cukrárnách hlavního městaTirany.
V Srbsku je boza vyráběna a prodávána v orientálních obchodech s cukrovinkami v obchodech zdravé výživy. Obvykle je vyrobená z vody, pšeničnémouky,kukuřičné mouky,droždía cukru.
V Kyrgyzstánu je pšeničná verze bozy široce dostupné pouličními prodavači, většinou v letních měsících. Je nejznámější pod obchodním jménem „Šoro “(Шоро), ale také se prodává jako Tan a další značky. Často se míchá s nápojem podobným kefíru, aby se získala verze poněkud světlejší a ostřejší chuti.
Varianta z Rumunska se nazývá bragă. Je sladší než v Turecku a Bulharsku, ale zase silnější a tmavší než vSeverní Makedonii.
VeSpojených státech americkýchbyla komerční výroba zahájena v lednu 2009 ve Skokie, ve státě Illinois.
V Albánii se boza vyrábí z kukuřičné a pšeničné mouky, cukru a vody. Má chuť od sladké po kyselou. To ji liší od jiných druhů: je lehčí a obvykle je konzumována jako osvěžující nápoj v létě.
Výroba a skladování
[editovat|editovat zdroj]Boza se vyrábí na Balkáně, a většině z turkických regionů, ale ne vždy se používáproso.Chuť se liší podle obilovin, které se používají. Při vědeckém studiu bozy provedené Tureckým vědeckým a technologickým institutem pro Vefa Bozacisi bylo zjištěno, že nápoj je velmi zdravý a výživný. Boza obsahuje vitamíny A, C a E a čtyři druhy vitamínu B.[4]
Boza se zkazí, není-li uchovávána v chladu. Boza se proto dříve v Turecku neprodávala v letních měsících, namísto ní se prodávaly jiné nápoje, jako jsou hroznové šťávy nebo limonády. Nicméně nyní je už vzhledem k poptávce a dostupnosti chlazení k dispozici i v letním období. V Bulharsku, Albánii a Makedonii se boza vyrábí jako osvěžující nápoj po celý rok.
Podobné nápoje
[editovat|editovat zdroj]Mezi další nápoje z celého světa, které mají nízký obsah alkoholu a jsou produkty mléčného kvašení, patří:
Odkazy
[editovat|editovat zdroj]Reference
[editovat|editovat zdroj]V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuBozana anglické Wikipedii.
- ↑https://otik.zcu.cz/bitstream/11025/19229/1/DP_Dzulajova_Olga_%202014.pdf
- ↑"bosa."Webster's Third New International Dictionary, Unabridged.Merriam-Webster. 2002.
- ↑"bosa."Oxford English Dictionary.2nd edition. 1989.
- ↑abPacara Boza, Original Albanian Boza
- ↑И по Апче ќе има добра боза)Archivováno8. 12. 2007 naWayback Machine.. Dnevnik, 24. prosince 2005, Citováno 9. dubna 2007.
- ↑Три урбани легенди: Апче, Карпош и Кенан (Tři městské legendy: Apche, Karposh a Kenan)[nedostupný zdroj].Forum, 2. prosince 2005, Citováno 9. dubna 2007.
Související články
[editovat|editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat|editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématuBozanaWikimedia Commons