Přeskočit na obsah

Charles H. Bennett

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charles H. Bennett
Charles H. Bennett (28. února 2018)
Charles H. Bennett (28. února 2018)
Narození7. dubna1943(81 let)
New York
Alma materHarvardova univerzita(do 1971)
Brandeisova univerzita
PracovištěIBM
IBM Thomas J. Watson Research Center
Oborkvantová teorie informace
OceněníČestný doktorát Masarykovy univerzity (1999)
Harveyho cena (2008)
čestný doktor Spolkové vysoké technické školy v Curychu (2010)
Clarivate Citation Laureates (2012)
Diracova medaile Mezinárodního centra teoretické fyziky (2017)
…více naWikidatech
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Charles Henry Bennett(* 1943)[1]je fyzik,informační teoretika výzkumníkIBM.Bennettova nedávná práce v IBM se soustředí na kontrolu fyzikálních zákonů na základě informací, které uplatňujekvantové fyzikana problémy týkající se výměny informací. Hrál hlavní roli v objasnění propojení mezi fyzikou a informacemi, zejména v oblastikvantových výpočtů,ale také v oblasticelulárních automatů[2]a reverzibilního počítání. Spolu s Gillesem Brassardem objevil konceptkvantové kryptografiea je jedním ze zakladatelů moderníkvantové teorie informace.

Počátek kariéry

[editovat|editovat zdroj]

Narodil se v roce1943v New Yorku. Získal bakalářský titul v oboruchemiizBrandeis Universityv roce1964a doktroský titul zHarvardovy univerzityv roce1970za studium molekulární dynamiky (počítačové simulace pohybu molekul) pod vedením David Turnbulla a Berniho Aldera. Na Harvardu také rok pracoval proJamese Watsonajako vyučující asistent v oblastigenetického kódu.Další dva roky pokračoval v tomto výzkumu s Aneesurem Rahmanem vArgonne Laboratory.

Po vstupu do výzkumného programu IBM v roce1972pracoval s Rolfe Landauerem kdy ukázali, že všeobecné výpočty může být proveden logicky a termodynamicky reverzibilním přístrojem a v roce1982navrhl reinterpretacimaxwellova démona,přisuzující jeho neschopnost prolomit druhý zákontermodynamickýceně za zničení informace.[3]Publikoval rovněž důležitý dokument pro odhad volné energie rozdílů mezi dvěma systémy.

Kvantová kryptografie

[editovat|editovat zdroj]

Ve spolupráci s Gillesem Brassardem zUniversité de Montréalvyvinut systémkvantové kryptografie,známý jakoBB84,který umožňuje bezpečnou komunikaci mezi stranami, které nesdílejí žádné tajné informace. S pomocí Johna Smolina postavil první pracovní demonstraci kvantové kryptografie v roce1989.

Jeho další výzkumné zájmy se týkají algoritmické teorie informace, v níž jsou pojmy informace a náhodnost vyvinuty, pokud jde o vstup/výstup vztahu univerzálních počítačů a analogického používání univerzálních počítačů definovány vnitřní složitostí nebo "logické hloubkou" fyzikálního stavu jako čas potřebný pro univerzální počítač k simulaci vývoje stavu z náhodného počátečního stavu.

V roce 1993 Bennett a Brassard objeveili ve spolupráci a dalšími vědci „kvantovou teleportaci “. Efekt ve kterém je kompletní informace v neznámém kvantovém stavu rozložen do čistě klasické informace a čistě neklasické Einsteinovy-Podolského-Rosenovy korelace a tato se posílá prostřednictvím dvou oddělených kanálů a později je znovu na novém místě vyrobena přesnou repliku původníhokvantový stavu,který byl zničen při procesu odesílání.

Pozdější práce

[editovat|editovat zdroj]

V letech1995-1997ve spolupráci se Smolinem, Woottersem, Di Vincenzem a dalšími představil několik technik pro věrný přenos klasické a kvantové informace přes hlučné kanály, které jsou součástí větší oblasti kvantové informace a výpočetní teorie.

Bennett je členem Americké fyzikální společnosti a je členem Národní Akademie Věd. V roce 2008 mu byla udělena Harvey Prize odTechnion[4]a v roce 2006 Ran prize v optoelektroniky.

Soukromý život

[editovat|editovat zdroj]

Bennett je ateista.[zdroj?]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuCharles H. Bennett (computer scientist)na anglické Wikipedii.

  1. Infoamerica.org
  2. Charles H. Bennett Bibliography
  3. Bennett, C. H. (1982).
  4. LIST OF HARVEY PRIZE WINNERS.www.admin.technion.ac.il[online]. [cit. 02-09-2016].Dostupné v archivupořízeném dne 30-10-2008.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]