Přeskočit na obsah

Cisalpinská republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cisalpinská republika
Repubblica Cisalpina
17971802 Italská republika (1802–1805)
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Cisalpinská republika v roce 1799 (zeleně)
Obyvatelstvo
Státní útvar
konstitučnírepublika
Francouzská republikaFrancouzská republikaFrancouzská republika(jako jejísatelitní stát)
milánské scudo, lira, soldo a denaro
Státní útvary a území
Předcházející
Transpadánská republika Transpadánská republika
Cispadánská republika Cispadánská republika
Trojspolek (Raetie) Trojspolek (Raetie)
Benátská republika Benátská republika
Kremská republika Kremská republika
Mantovské vévodství Mantovské vévodství
Následující
Italská republika (1802–1805) Italská republika (1802–1805)

Cisalpinská republika(italskyRepubblica Cisalpina) byl krátce existující severoitalský stát, tzv.sesterská republika(loutkový stát)revolučníFrancie.

První republika

[editovat|editovat zdroj]

Pobitvě u Lodiv květnu1796vytvořilNapoleon Bonapartedva nové státy - jeden na jih od řekyPádu,Cispadánskou republiku,a druhou na sever od této řeky,Transpadánskou republiku.Dne 19. května1797Napoleon předal Transpadánské republice územíMantovského vévodstvía 12. června vydal výnos o vytvoření Cisalpinské republiky sestávající z obou popádských republik, sestavení jejího direktoria a jmenování jejích ministrů. Dne 7. července vydala Francie pro tuto republiku novou ústavu, která rozdělila území na 11 departementů: Adda (Lodi), Alpi Apuane (Massa), Crostolo (Reggio nell'Emilia), Lario (Como), Montagna (Lecco), Olona (Milán), Panaro (Modena), Po (Cremona), Serio (Bergamo), Ticino (Pavia) a Verbano (Varese).

Vojáci (Cisalpinská republika, 1797, Itálie)

Zbytek Cispadánie byl sloučen s Cisalpinskou republikou 27. července a hlavním městem se stal Milán. Dne 22. října Napoleon sloučil Cisalpinii s údolímValtellina,které se oddělilo od švýcarského Trojspolku. Rakousko uznalo tento nový stát vmírem z Campo Formiopodepsaného 17. října, výměnou za zisk zbytkuBenátské republiky.Dne 15. listopadu bylo zákonem uznáno plné mezinárodní uznání a legálnost nového státu. Parlament se skládal ze dvou komor (Velká rada a Rada starších) a byl přímo jmenován Napoleonem 21. listopadu1797.Postupem doby se připojovaly nové departementy: Benaco (Desenzano) 1. března1798,Mella (Brescia) 2. května, Mincio (Mantova) 26. května a pět dalších departementů zEmilie.

Dne 31. srpna1798francouzský vyslanecClaude-Joseph Trouvérozpustil direktorium a následujícího dne vyhlásil novou ústavu s posílením výkonné mocí. Bylo změněno rozložení departementů, jejichž počet se vrátil na 11: Olona (Milán), Alto Po (Cremona), Serio (Bergamo), Adda-e-Oglio (Morbegno), Mella (Brescia), Mincio (Mantova), Panaro (Modena), Crostolo (Reggio nell'Emilia), Reno (Bologna), Basso Po (Ferrara) a Rubicone (Forlì). Počet členů místních direktorií byl snížen na tři a byly zrušeny magistráty pro obce s 3 až 10 tisíci obyvateli. Trouvé také jmenoval nové direktorium, které mělo více moci, a parlament s dvěma komorami (tzv. Anziani (starší) a Giuniori (mladší)). První sestávala z 40 zvolených členů spolu s bývalými direktory, druhá měla 80 členů. V říjnu se pokusil francouzský generálGuillaume Marie Anne Bruneprovést převrat a dosadit nové direktory, ale ti nebyli uznáni rozhodnutímfrancouzského direktoriaze 7. prosince1798.

Dne 10. dubna1799obdržel direktorát speciální pravomoci kvůli rakousko-ruské invazi po zformování tzv.druhé koalice.Následujícího dne byly zformovány výbory veřejného zdraví, vojenský a finanční. 26. dubna byla před postupujícími rakouskými vojsky evakuována legislativní rada a 29. dubna byla obnovena rakouská vláda a direktorát odstraněn.

Druhá republika

[editovat|editovat zdroj]

Po porážce Francie v dubnu1799byla republika rozpuštěna a okupována rusko-rakouskými oddíly pod velením ruského generálaSuvorova.Ten jmenoval provizorní vládu vedenou Císařskou komisí v čele s mantovským hrabětemLuigi Cocastellim.Po Napoleonem vyhranébitvě u Marengabyla Cisalpinská republika 4. června1800oficiálně obnovena a 17. června Napoleon ustanovil Mimořádný vládní výbor sestávající z 9 členů a legislativníConsultu.6. července byly anulovány všechny úkony, vydané za rakouské okupace a poté obnovena trikolóra. Dne 25. září byly pravomoci Mimořádného výboru přeneseny na tříčlenný Vládní výbor.

Jelikož uprchlý savojský králKarel Emmanuel IV.odmítl podepsat s Francií mírovou smlouvu, na Napoleonův příkaz anektovala republika 13. října1800Novaru,a tím posunula svou hranici odTicinakSesii.Po porážce Rakouska amírové dohodě z Lunéville(9. února1801) se území Cisalpinské republiky rozšířilo také východním směrem až k řeceAdiže.Dne 13. května1801došlo také k změně departementů, kdy byl vytvořen departement Agogna (Novara), obnoven departement Lario a zrušen departement Adda-e-Oglio.

Dne 12. listopadu1801byla svolána Mimořádná cisalpinská Consulta vLyonu.Ta v lednu1802rozhodla o změně jména naItalskou republiku.Prvním prezidentem byl 24. ledna zvolen samotný Napoleon a o dva dny později byla oficiálně vyhlášena Italská republika.[1]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuCisalpine Republicna anglické Wikipedii.

  1. HROCH, Miroslav, a kolektiv.Encyklopedie dějin novověku 1492–1815.1. vyd. Praha: Libri, 2005. 415 s.ISBN80-7277-246-5.S. 59.
  • Šebelová, Zuzana.Itálie v napoleonském období (1796–1814).93-95 S. In: Šebelová, Z.Stručné poznámky k Úvodu do dějin a kultury Itálie: (V.-XIX. století).1. vyd.Brno:Masarykova univerzita,2014. 148 S.ISBN978-80-210-7073-8

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]