Přeskočit na obsah

Commodus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Commodus
18.císařřímské říše
Portrét
Císař Commodus jakoHerkules
Doba vlády17717. březen180spolu s Markem Aureliem
18. březen18031. prosinec192sám
Úplné jménoLucius Aurelius Commodus
Narození31. srpna161
Lanuvium
Úmrtí31. prosince192(ve věku 31 let)
Řím
PohřbenHadrianovo mauzoleum
PředchůdceMarcus Aurelius
NástupcePertinax
ManželkaBruttia Crispina
Dynastieadoptivních císařů
OtecMarcus Aurelius
MatkaFaustina mladší
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Lucius Aurelius Commodus[1](31. srpna161Lanuvium[2]31. prosince192Řím[3]) bylřímskýcísařpanující v letech177192,nejprve jako spoluvládce svého otceMarka Aurelia,po17. březnu180jako samovládce. Třebaže moc získal díky svému původu a ne díkyadopci,bývá řazen k tzv.adoptivním císařům.Před svou císařskou proklamací užíval od12. října166[4]titulucaesara od7. července175[5]i titulu předák mládeže (princeps iuventutis), udělovaného císařským princům. Stal se poTitovidruhým císařem, který nastoupil na trůn po svém vlastním otci, a byl prvním císařem, který se narodil vládnoucímu panovníkovi.

Dětství a mládí

[editovat|editovat zdroj]

Commodus a jeho bratr-dvojče Antoninus[6]přišli na svět jako desáté a jedenácté dítě císaře Marka Aurelia a jeho ženyFaustiny mladší.Vyrůstali v paláci naPalatinu,kde se sbíhaly všechny nitky moci z rozlehlého impéria římského. Ve věku pěti let byl Commodus s o rok mladším bratrem AnniemVeremprohlášen zacaesara(Antoninus mezitím zemřel) a po Verově smrti (169) se z něj stal jediný žijící mužský potomek císaře. Marcus Aurelius mu zajistil nejlepší učitele své doby,[7]takže princ nabyl slušné znalosti vřečtiněirétorice.

Dne19. května175odjel Commodus do římsko-germánského pohraničí, aby navštívil místamarkomanských válek,a po zprávě o vzpouřeAvidia Cassiase odebral spolu s otcem doSýrieaEgypta.[8]Odtud se vrátil koncem roku176do Říma, kde oslavil – opět spolu s otcem –triumf.Svůj vzestup k nejvyššímu postavení v říši završil imperátorskou aklamací v roce176,řádnýmkonzulátemod1. ledna177a provoláním za císaře v polovině téhož roku. Současně ho Marcus Aurelius oženil sBruttií Crispinou,[9]dcerou konzulaGaia Bruttia Praesenta.

Dne3. srpna178se Commodus a Marcus Aurelius opět vypravili do boje sGermány,které pak trvaly až do Markovy smrti17. března180.[10]Commodus, jenž se stal v osmnácti letech samovládcem, zařídil vše potřebné kolem otcova pohřbu, uzavřel s Germány mír a v srpnu odcestoval zpátky do Říma, kde oslavil triumf. Ze strany dějepisců je rychlé ukončení války často kritizováno, nakolik se však odchylovalo od Markových plánů, je nejasné.

V širokých vrstvách římského lidu byl Commodus zprvu populární, a to nejen kvůli vzpomínkám na Markovu vládu. Oceňovala se na něm velkorysost a přísné naplňování zásadychléb a hry(panem et circenses). Usenátunaopak vyvolaly zvýšené požadavky císařského fisku, vynucené sanováním dluhů z dobmarkomanských válek,určitou nevoli, k níž se přidala i nespokojenost nad protežováním některých osob, zejména z řad vedenípretoriánské gardy.

Spiknutí z roku 182

[editovat|editovat zdroj]

Pro celkové směřování Commodovy politiky mělo zásadní význam nezdařené spiknutí na podzim roku182,[11]do něhož byla zapletena císařova sestraLucilla,někdejší manželkaLucia Vera.I když byly pohnutky zúčastněných osobní, atentátník napadl Commoda se slovy: „To ti posílá senát “,[12]což panovníka popudilo protiaristokracii.Následným represím padlo za oběť mnoho osob, mezi nimi i Lucilla, její příbuznýMarcus Ummius Quadratusaprefekt pretoriánůTarrutenius Paternus.Veškerou moc posléze uchvátil nový prefekt pretoriánůTigidius Perennis,který si získal Commodovu důvěru a fakticky vládl římské říši až do roku185.

Vláda oblíbenců

[editovat|editovat zdroj]
Commodovamince

V době, kdy stál v čele impéria Perennis, byly potlačeny nepokoje vMauretánii,Dákiia nakonec i vBritánii,kdePiktovénarušiliHadriánův val.Císař se státním záležitostem příliš nevěnoval a stále více času trávil na svých statcích poblíž Říma, přičemž běžnou správu nechával na jiných. To se nezměnilo ani po Perennově pádu a popravě na jaře185,[13]neboť vládní agendu ihned převzal nový oblíbenecMarcus Aurelius Cleander,někdejšíotrokzFrýgie,který se vyšvihl až na post císařského komorníka.

Za Cleandera bylo počátkem roku187potlačeno další spiknutí proti císaři, zorganizované jistýmMaternem,[14]a nepokoje vAfricerozdrtil tamní prokonsulPublius Helvius Pertinax.Commodův zájem se zcela otevřeně přesunul na pořádání různých slavností,gladiátorskýchzápasů a závodů v cirku, jež velmi zatěžovaly státní pokladnu. V centru moci se rozmohly intriky akorupce,na prodej byly nejen senátorské hodnosti a velitelská místa v armádě, ale dokonce i konzuláty pro daný rok.[15]Koncem roku189vyvolaly potíže se zásobováním v hlavním městě lidové bouře a následné zavraždění Cleandera s řadou jeho přívrženců.[16]Commodus byl nucen zřídit zásobovací flotilu, aby zabránil podobným krizím.[17]

Poslední léta na trůně

[editovat|editovat zdroj]

Po Cleanderově smrti už žádný jednotlivec nenabyl tak silného vlivu na císaře a praktickou politiku svorně vykonávali komorník Eclectus, prefekt pretoriánůQuintus Aemilius Laetusa milenkaMarcia.Commodus stále více propadal náboženskémumysticismu,ztělesňovanémukultyMatky bohyně,MithryaSerápida,k čemuž přistupovala i stylizace do role novéhoHerkula.Jeho hlavní zábavou se staly zápasy gladiátorů a boje s divokou zvěří vamfiteátru,v nichž navzdory svému postavení někdy i osobně vystupoval.[18]

Úpadek režimu, v devadesátých letech již nepřehlédnutelný, dovršily vážné finanční obtíže, vyvolané rozhazovačnou politikou předchozích let. V senátu dosáhla opozice takové intenzity, že se dokonce objevily mince zesměšňující samotného císaře. Bylo jen otázkou času, kdy dojde k novému pokusu o státní převrat, neboť císař nejevil snahu změnit svůj přístup k vladařským povinnostem. Konečný úder Commodovi zasadili lidé z jeho nejbližšího okolí – Laetus, Eclectus a Marcia.

Commodova smrt

[editovat|editovat zdroj]

Dne31. prosince192podala Marcia Commodovijed,a když po jeho požití císař nezemřel, uškrtil ho na návod Marcie a jejích spoluspiklenců přivolanýatletNarcissus.Podle kronikářeHerodianabyly bezprostřední příčinou vraždy Commodovy plány zahubit své blízké – ti ho totiž zrazovali od nápadu zahájit slavnosti nového roku z gladiátorských kasáren.[19]Cassius Diok tomu dodává, že Commodus měl v úmyslu zabít i oba nastupující konzuly, Sosia Falcona a Erucia Clara, a doplnit svou titulaturu o přídomek „syn Diův, vítězný Herkules “.[20]Za nového císaře vybrali spiklenci bývalého konzulaHelvia Pertinaka,jednoho z mála přátel Marka Aurelia, který byl dosud naživu. Commodova památka byla oficiálně zatracena (damnatio memoriae), za vládySeptimia Severaho však rehabilitovali a prohlásili za boha.

  1. Jako císař užíval Commodus jménaLuciusčiMarcus Aurelius Commodus Antoninus,od roku191Lucius Aelius Aurelius Commodus.VizDietmar Kienast,Römische Kaisertabelle,Darmstadt 1996, s. 147–148.
  2. Historia Augusta,vita Comm.1, 2.
  3. Der Kleine Pauly,sv. I, sloupec 1263.
  4. Historia Augusta,vita Comm.11, 13.
  5. Historia Augusta,vita Comm.2, 1–2.
  6. Titus Aurelius Fulvus Antoninus zemřel v roce165,vizPIR²A 698.
  7. Herodianos1, 2, 1.
  8. Historia Augusta,vita Comm.2, 3; 12, 2.
  9. Cassius Dio72, 33, 1.
  10. Cassius Dio 72, 33, 4².
  11. Der Kleine Pauly, sv. I, sloupec 1262; naproti tomu Dietmar Kienast (Römische Kaisertabelle,s. 147) datuje spiknutí do druhé poloviny roku181.
  12. Herodianos 1, 8, 6; Cassius Dio 73, 4, 4.
  13. Cassius Dio 73, 9; Herodianos 1, 9.
  14. Herodianos 1, 10.
  15. Cassius Dio 73, 12, 3.
  16. Cassius Dio 73, 13; Herodianos 1, 12–13.
  17. Historia Augusta,vita Comm.17, 7.
  18. Podle Cassia Diona 73, 17, 2 vystupoval Commodus jako gladiátor jen v soukromí, zatímco divoká zvířata zabíjel veřejně. Herodianos 1, 15, 7 naproti tomu tvrdí, že Commodus zápasil jako gladiátor i před lidem v amfiteátru.
  19. Herodianos 1, 16–17.
  20. Cassius Dio 73, 22, 2–3.
  • BURIAN, Jan.Římské impérium: vrchol a proměny antické civilizace.Praha: Svoboda, 1997. 237 s.ISBN80-205-0536-9.
  • GRANT, Michael.Římští císařové.Praha: BB art, 2002. 387 s.ISBN80-7257-731-X.
  • HÉRÓDIANOS.Řím po Marku Aureliovi.Praha: Svoboda, 1975. 314 s.
  • Portréty světovládců I (od Hadriana po Alexandra Severa).Praha: Svoboda, 1982. 356 s.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]