Přeskočit na obsah

Dýka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Keltskádýka s pochvou

Dýkaje krátká, ostrábodnápobočná zbraň upevněná v rukojeti. Používá se jako řezací nástroj nebo zbraň.

V porovnání snožemmá delší, obvyklesymetrickoua oboustranně broušenoučepel.Na rozdíl od nože je určena především k bodání, zatímco nůž k řezání. Obvykle se skládá z čepele arukojeti,některé druhy mohou být navíc opatřenyzáštitoua hlavicí. Později se rozvinulšermsmečemv jedné ruce a dýkou ve druhé. Těmto dýkám se říkalo „levoručky “.

Historie[editovat|editovat zdroj]

Jedná se o jednu z nejstarších zbraní, vyvinula se již v obdobípaleolitu.Známé jsoupazourkovédýky, přibližně z doby 20 000 let před naším letopočtem. V jejich rané formě nešlo o nic jiného než elipsovitý nebo klínovitý kus pazourku, odštípnutý tak, aby tvořilhrotaostří.Zadní část určená k držení byla tupá. Postupem času se rukojeť stala výraznější a tvarem se přizpůsobila dlani. Dýky byly vyráběny i z jakýchkoli jiných materiálů, které umožňovaly ostré zahrocení – běžně se používalodřevo,kostneboroh.Jsou známy i dýky vyrobené zpolodrahokamů,jakoachátnebonefrit,tyto se však používaly jen při obřadech.

Objeveníkovůposkytlo tvůrcům větší možnosti tvarování, zároveň získali i materiál poddajný a vhodný k ornamentální výzdobě. Prvním použitým materiálem bylaměď,která je sice příliš měkká na výrobu zbraní, ale později se zjistilo, žekovánímse dá vytvrdit, aby zbraň dostala dostatečně ostrou hranu i hrot. Aby byla takováto zbraň dostatečně pevná, bylo potřeba vyrobit čepel širokou, až trojúhelníkovou.

Přibližně okolo roku 2000 před n. l. se začala čistá měď nahrazovatbronzem,slitinou mědi acínu,objevenousumerskýmikováři vMezopotámii.Díky tvrdosti bronzu se dýky stávaly tenčími a zdobenějšími. Při použití bronzu se dala vyrobit dostatečně tvrdá čepel, což na bojišti znamenalo výhodu. Další výhodou bronzu bylo to, že se dal odlévat, což potom vedlo k vývoji litých rukojetípřinýtovanýchk čepelím.

Mezi lety 1000 až 500 před n. l. bronz postupně ustoupilželezu,ale ačkoliv bylo železo jednodušší ke zpracování, bylo měkčí. Vyhovující čepel byla vyrobena až po objevení metodyvytvrzování zocelením,opakovaným kováním porézního železa. Surováocelzůstala běžným materiálem k výrobě zbraní přibližně do 12. století, kdy technika vykování několika pásů surové oceli, vytvářející rafinovanou svářkovou ocel, nakonec poskytla kov se všemi požadovanými vlastnostmi – pevností a možností tvarovat a udržet ostrost čepele.

Zakřivené čepele[editovat|editovat zdroj]

Tvar dýky byl až na výjimky dán použitým materiálem a konstrukcí. Rovná čepel byla výhodná k bodání, avšak měděné a bronzové čepele nebyly vhodné k řezání nebo sekání. K vyvážení tohoto nedostatku se čepel tvarovala tak, aby se zvýšil řezný účinek. Výsledkem byla zakřivená čepel řezných nástrojů a rovná čepel u bodných zbraní. Zakřivení mělo mnoho různých podob. Některé tvary se staly charakteristickými pro určité země, napříkladmalajskýkrisse zvlněným ostřím čepele čiindickýkatarse širokou čepelí, který byl vybaven příčnou rukojetí umožňující prudší zabodnutí do těla protivníka.

Zahnuté čepele byly oblíbené na Středním Východě a v Indii, kde vznikla špičatá dýka s průřezem tvaru T. Vznikly i dýky s dvojitou čepelí, které umožňovaly bodnout směrem nahoru i dolů, stejně jako dýky s příčným zářezem, kterým mohl bojovník zachytit protivníkovu čepel a ohnout ji nebo dokonce zlomit.

Současnost[editovat|editovat zdroj]

Dýky mají v armádě stále své místo, pro případ boje muže proti muži jsou jimi vybavovány přepadové oddíly, výsadkové diverzní jednotky a další zvláštní útvary.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]