Přeskočit na obsah

Děkan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte:Děkan (křesťanství).

Děkan(latinskydecanus;řeckyδεκανός, dekanos– obojí původním významem „hlava deseti “, převzato do ostatních jazyků:německyDekan;francouzskydoyen;italskyašpanělskydecano;anglickydean)[1][2][3][4][5]je titul hodnostáře zuniverzitního/vysokoškolskéhoprostředí. Je odvozen zcírkevníhotitulustejného jména.Vpravoslavíje obdobou tituluprotopresbyter.

Pojem ve starověké astrologii[editovat|editovat zdroj]

Vestarověkéastrologiibyl plnýúhelnebeskéhokruhudělen na36jednotek, tzv. děkanů. Tito děkani byli považováni zabožstva,přičemž každý děkan vládl naddesetidnyvroceneboli desetistupnizvěrokruhu.Tito děkani byli pokládáni za hlídače a správcevesmíru.[6]

Ve školství[editovat|editovat zdroj]

Nauniverzityavysoké školyuniverzitního typu přišel titul z církevního prostředí (středověké univerzity původně byly svého druhu církevními institucemi); děkan je tuakademický funkcionář,který jedná a rozhoduje o věcechfakulty.V případě jiných součástí univerzitních vysokých škol, krom fakult, které jsou hierarchicky na úrovni fakult, obdobnou funkci zpravidla vykonáváředitel– např.vysokoškolského ústavu.Děkan je jmenován a odvoláván na návrh fakultníhoakademického senáturektorem.Děkan většinou jmenuje a odvolává své zástupce –proděkany.

Děkana oslovujeme formálněpane děkane,při slavnostních událostech,akademických obřadech,mu též přísluší osloveníspectabilis(„slovutný “). Pokud děkana zastupuje proděkan, tedy jeho zástupce, požívá při těchto událostech stejného oslovení.

Postavení děkana v Česku[editovat|editovat zdroj]

VČRje děkan nejvyšším představitelem součásti vysoké školy – fakulty, a má exekutivní, výkonné, tedy rozhodovací, pravomoci. Děkan má zpravidla možnost si sestavit svůj určitý tým nejbližších spolupracovníků, zástupců –proděkanů,ti ho mohou v jím vymezených oblastech zastupovat (podobně jakorektora jeho zástupci –prorektoři). Děkanovi je také podřízentajemníkfakulty (obdobně jakokvestorrektorovi, vykonává též i obdobnou činnost). Děkan je také zpravidlaex officiopředsedouvědecké radyfakulty. Jeho přímým nadřízeným je rektor (příp. určený prorektor). Jeho úřad se nazýváděkanát.

Rektor může dle zákona odvolat děkana z vlastního podnětu, a to pouze po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem akademického senátuveřejné vysoké školyv případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty. Funkční období děkana v ČR je čtyřleté a jedna osoba může tuto funkci vykonávat na téže fakultě nejvýše dvě po sobě bezprostředně jdoucí funkční období.[7]V současné době v ČR již fakulty nejsou samostatnéprávnické osoby,ale jedná se o nedílné součásti celku (vysoké školy univerzitního typu), proto jakožto statutární zástupce nerozhoduje děkan, ale rektor (příp. jím pověřený prorektor).

Známí děkani[editovat|editovat zdroj]

Přehled děkanů některých institucí:

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Reference[editovat|editovat zdroj]

  1. Jiří Rejzek.Český etymologický slovník.Voznice: Leda, 2004.ISBN80-85927-85-3.S. 125.
  2. http://www.etymonline.com/index.php?term=deanNavštíveno 6. 3. 2009
  3. http://www.etymonline.com/index.php?term=doyenNavštíveno 6. 3. 2009
  4. heslaDekanaDoyenin: Duden – Deutsches Universalwörterbuch, 5. Aufl. Mannheim 2003 [CD-ROM].
  5. hesladeanadoyeninThe Concise Oxford Dictionary of English Etymology.Ed. T. F. Hoad. Oxford University Press, 1996. Oxford Reference Online. Oxford University Press. Charles University. 6 March 2009 <http://www.oxfordreference.com.onelog3.ruk.cuni.cz/views/ENTRY.html?subview=Main&entry=t27.e3931[nedostupný zdroj]>
  6. SCHOLEM, Gerschom.Mesiášská idea v judaismu a další eseje o židovské spiritualitě.Praha: Malvern, 2017.ISBN978-80-7530-064-5.S. 272-273.
  7. Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, § 28.Dostupné online.
  8. http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/dekan_malacka20070620.html

Literatura[editovat|editovat zdroj]

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]

  • Slovníkové hesloděkanve Wikislovníku