Přeskočit na obsah

Damasus I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Damasus I.
37. papež
Církevřímskokatolická
Pontifikátzačal366
Pontifikát skončil384
PředchůdceLiberius
NástupceSiricius
Osobní údaje
Datum narozeníokolo roku304
Místo narození???
Datum úmrtí11. prosince 384
Místo úmrtíŘím,Itálie
PříbuzníIrene of Spain(sourozenec)
Svatořečení
Svátek11. prosince
Uctíván církvemiřímskokatolická církev,
řeckokatolická církeva další církve ve společenství se Svatým stolcem,
pravoslavná církev,
anglikánská církev,
luteráni
Seznam papežů nosících jméno Damasus
multimediální obsahnaCommons
citátynaWikicitátech
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

SvatýDamasus I.(asi304,pravděpodobně v Hispánii –11. prosinec384) bylpapežkatolické církveod1. října366do11. prosince384.Papežem se stal v neklidné době uprostřed vnitrocírkevních sporů.

Život[editovat|editovat zdroj]

Za Damasova života došlo k několika zásadním politickým událostem:

Mládí[editovat|editovat zdroj]

Damasus se narodil okolo roku304patrně ve městě Idanha-a-Nova (v blízkosti dnešníhoGuimarãesvPortugalsku) nebo vGaliciiveŠpanělsku.Rodina přesídlila doŘímaa jeho otec Antonio se stalknězemv chrámuSan LorenzovŘímě.Matka se jmenovala Laurentia. Damasus byl vychován v hluboké víře a v kostelesv. Vavřincese stal otcovým nástupcem.

Během Damasova dětství se císařiKonstantinu I.podařilo ovládnout západní část římské říše aEdiktem milánskýmroku313učinil křesťanství náboženstvím celé říše římské. Východořímský císařLiciniusedikt odmítl. Občanská válka, která následovala, skončila roku324sjednocením říše pod vládouKonstantina I.Tehdy bylo Damasovi něco přes dvacet let.

Když císařKonstantinposlalpapežeLiberiado vyhnanství, Damasus jako arciděkan římské církve řídil římskou křesťanskou obec až do Liberiova návratu.

Krize následnictví[editovat|editovat zdroj]

V raných dobách církve byli římští biskupové voleni duchovenstvem i věřícími římské diecéze v přítomnosti dalších biskupů provincie, podobně jako i v jiných diecézích. V pronásledované a menšinové církvi tento způsob plnil svůj účel. S růstem počtu věřících, s rostoucím vlivem církve i společenským postavením římského biskupa se volba stávala i politicky citlivou a společensky prestižní záležitostí. Ke slovu se dostala rivalita mezi kandidáty, sobecké zájmy jednotlivých skupin i rozpory mezipatricijiaplebeji.Navíc císařové, kteří učinili z křesťanství státní náboženství, si osobovali právo nově zvoleného biskupa potvrdit.

Po smrtipapežeLiberiaspolu soupeřily dva tábory. První podporoval bývalého Liberiova děkanaUrsinaa druhý, dříve loajální ke vzdoropapežiFelixovi,podporoval Damasa (o nepřehledné situaci píše i anonymní Damasův nepřítel vQuae Gesta sunt inter Liberium et Felicem episcopos). Zatímco příslušníci vyšších vrstev římské společnosti zvolili papežem Damasa, současně na jiném místě někteří duchovní a laici zvolili Ursina. Na počátku října roku366se rozpoutaly mezi oběma tábory ostré spory, které přerostly do pouličních bitev. Městští prefekti byli nuceni k obnovení pořádku použít donucovací prostředky. V Siciniově bazilice došlo ke krveprolití, při němž údajně zahynulo 137 stoupenců Ursina (Ammianus Marcellinus). Ursinus byl poslán do vyhnanství vGalii.

Církevní historicisvatý JeronýmaFlavius Rufinusse postavili na stranu Damasovu. Na synodu v roce378byl Ursinus odsouzen. Damasus byl ospravedlněn a jako papež potvrzen. Ursinus se ještě pokusil u římského prefekta obvinit Damasa z vraždy. Na přímluvu vlivných římských občanů však císař obvinění zrušil a všichni žalobci byli na nejbližším synoduexkomunikováni.Smutné zkušenosti vedly Damasa k tomu, že na zmíněném synodu také prosadil výzvu k součinnosti státu při naplňování církevních rozsudků. Vážnost papeže i církve těmito událostmi značně utrpěla.

Zásluhy o rozvoj církve[editovat|editovat zdroj]

Svatý Jeroným (Peter Paul Rubens,16251630

Problémy týkající se jeho osoby kontrastují se zásluhami na poli církevním.

Damasus I. byl aktivním ochráncem jednoty církve. Na dvou římských synodech (368a369) odsoudilApollinerismusaMakedonianismus.NaPrvní konstantinopolský koncilv roce 381 vyslal své legáty, aby vystoupili proti těmtoherezím.

Pontifikátpapeže Damasa připadá na druhou polovinu4. století,dobu velkých spisovatelů a teologů: SvatýBasil Veliký,sv. Řehoř z Nazianzu,sv. Jan Zlatoústý,sv. Jeroným,sv. Ambroža další. V době Damasově studoval v Římě jeden z nejslavnějších křesťanských myslitelůsv. Augustin.

Svým osobním sekretářem jmenoval významného teologa a církevního historikasv. Jeronýma.Byl to muž neobyčejně vzdělaný a prakticky řídil církevní politiku papeže. Damasus jej pověřil náročným a odpovědným úkolem provést revizi biblických textů. Zásluhousv. Jeronýmabyl také nařímské synoděr.382přijat dokumentDecretum Gelasianum,kterým byl stanovenbiblický kánon.

Růst vlivu i vnější okázalosti církve[editovat|editovat zdroj]

Damasus rovněž přispěl k liturgickému a estetickému obohacení městských kostelů. V druhé polovině4. stoletípodnikl rozsáhlou akci, jejímž cílem bylo evidovat a vyzdobit hroby mučedníků na římských předměstích. Navrhl obrazy a nápisy pro schránky mučedníků a papežů vřímských katakombácha k jejich realizaci povolal významného kaligrafa Furia Dionysia Filocala. Snažil se dokázat, že největší sláva Říma netkví vantickéminulosti, ale v křesťanské budoucnosti. Rozšíření a zkrášlení církevních obřadů, jakož i zdůraznění římského původu apoštolůPetraaPavla,učinilo křesťanství přijatelným i pro římskou nobilitu, a naplnilo tak Damasův pastorační cíl.

Boj proti herezi[editovat|editovat zdroj]

Damasus zanechal nerozhodnosti svých předchůdců a rázně se postavil protiariánství.Ujímal se biskupů, kteří byli ariány pro svou víru pronásledováni. V Římě nalezli útočiště např.Petr II.,patriarcha alexandrijský, i Paulinus, patriarcha Antiochie. Na církevních sněmech v Římě (369) a vCařihraděse zasloužil o odsouzení jak ariánství, tak i učení Macedoniovo oDuchu svatém.Přiměl císařeTheodosia I.,aby vydal r.380dekret, že všichni jeho poddaní mají přijmout náboženství, „jež uchoval Petr a nyní vyznávají Damasus v Římě aAthanasiusvAlexandrii“.

Damasus se usilovně snažil o potvrzení výsadního postavení římského biskupa i mezi východními patriarchy. Zastával názor, že první biskup římskýsv. Petrbyl první i meziapoštoly,a proto jeho nástupci v Římě mají právo na obdobné výsadní postavení. Na východě nebyl tento požadavek přijat s pochopením. SvatýBazil I. Veliký,biskupkaisareiský,obvinil Damasa, že nade vše staví svoji pýchu, zatímco jedinou a skutečnou hlavou křesťanstva je pouzeKristus.

Problematika dataceTomus Damasi[editovat|editovat zdroj]

Ve 4. století se v Římě konala s větší či menší pravidelností tzv. Římská setkání, kdy si v den svého zvolení papež zval biskupy, aby také, kromě slavení, projednali důležité teologické či pastorační otázky. Z těchto synod se nám dochovalo několik literárních památek, u nichž se ovšem obtížně určuje přesná datace. Samotní vědci se dohadují, ke kterému římskému synodu přiřadit jaký dokument. Snad nejzajímavější se problematika datace zdá uTomus Damasi.Tento text totiž značně rozvíjí nauku o Duchu svatém. Otázkou zůstává, zda Východ ovlivnil Západ, či naopak. Byl-li totiž text sestaven na římském synodu roku 377 či 378, pak by pravděpodobně ovlivnil rozhodnutí druhéhoekumenického koncilukonaného v Konstantinopoli roku 381 (První konstantinopolský koncil). Pokud byl sepsán na synodu v roce 382, pak tomu bylo naopak.

Další činy[editovat|editovat zdroj]

Přestavěl chrám San Lorenzo fuori le Mura (chrám sv. Vavřince za hradbami), což znamenalo jeho přejmenování naSan Lorenzo di Damaso.Dnes je kostel zcela vestavěn do paláce Kancléřství.

Damasus též vyžadoval od ženatých kleriků zdrženlivost, a postupně tak připravoval půdu pro zavedení úplného celibátu. Sám sice psal verše a prózu o panenství, ale dobová svědectví jej popisují coby i ve vysokém věku pohledného muže nikoliv lhostejného k zájmu římských paní a dívek.

Papež Damas I. zemřel ve věku osmdesáti let11. prosinceroku384v Římě. Byl prohlášen za svatého, uctíván jako patron při horečce a jeho svátek se slaví 11. prosince. Damasovo jméno nese také hlavní nádvoří veVatikánskémpaláci.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Literatura[editovat|editovat zdroj]

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]