Přeskočit na obsah

Démétér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno zDemeter)
Na tento článek jepřesměrovánohesloDemeter.Další významy jsou uvedeny na stránceDemeter (rozcestník).
Déméter
Symbolypšeničný nebo obilný snop - pluh - srp - Venušin pahorek
SídloOlymp
PartnerZeus
RodičeKronosaRheia
SourozenciHestiá,Héra,Hádés,Poseidón
aZeus(zároveň muž),Cheirón
DětiPersefonaaPlútos
Římský ekvivalentCeres
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Démétér(řeckyΔημήτηρ) je vřecké mytologiidcerouTitánaKronaa jeho manželky a sestryRheie.Je bohyní plodnosti země a rolnictví. Jejímřímskýmprotějškem jeCeres.

Démétér a Persefona

[editovat|editovat zdroj]

Její otec Kronos ji pozřel stejně jako předtím její sourozenceHestii,Héru,HádaaPoseidóna.Vedl ho k tomu strach, že jeho děti se mu vzepřou a zbaví ho moci. Jako božské bytosti v něm přežívaly až do doby, kdy je vysvobodil jejich nejmladší bratrZeus.Jeho matka Rheia ho porodila v tajnosti naKrétěa Krona ošálila kamenem zabaleným v plenkách.

Když Zeus dospěl, postavil se otci, donutil jej vydat ze sebe všechny své děti a prohlásil se nejvyšším bohem. Démétér vzal k sobě naOlymp,dal jí na starost péči o plodnost země, o rolnictví. Naučila lidi obdělávat pole, usadit se místo kočování na jednom místě a dala jim tak nový způsob života a stanovila jeho zákony.

Diovise Démétér líbila, usiloval o její přízeň, dokonce zabil bleskem thessalského králeÍasióna,kterému Démétér dala synaPlúta.Démétér nakonec Diovi porodila dceruPersefonu;někdy bývá nazývána Kora.

Když jednou byla Persefona se svými družkami, otevřela se před ní zem, vynořil se bůh podsvětíHádésa v mžiku s ní zmizel v hlubinách. Démétér hned spěchala na pomoc, ale nenašla ani stopu. Bloudila devět dní po celém světě, až se nakonec od boha slunceHéliadozvěděla, co bylo. Hned se vypravila za Diem na Olymp a žádala o pomoc. Ani Zeus však nemohl Háda donutit k vrácení Persefony matce, protože si ji mezitím vzal za manželku a dal jí ochutnat jádra granátového jablka. A tím jí zavřel cestu zpátky na zem - kdo něco v podsvětí snědl, nemohl se už vrátit nahoru.

Démétér se z velkého žalu uchýlila do ústraní do svého chrámu vEleusíně.Seslala na zemi neúrodu, zato zase lidé přestali bohům obětovat. Nakonec musel Zeus zakročit: donutil Háda, aby propustil Persefonu na svět vždy na dvě třetiny roku a zbylou třetinu bude ona trávit v podsvětní říši. A tak se stalo, že na podzim je Persefona dole - rolník osévá pole. Na jaře Persefona přichází ke své matce, příroda se probouzí, rozkvétá, zraje, lidé sklízejí úrodu.

Prý prvním člověkem, který se učil pěstovat obilí, bylTriptolemos,jehož otec král eleusínskýKeleosse svou manželkou poskytli přístřeší v době jejího největšího smutku po dceři. Démétér Triptolemovi ukázala, jak orat, darovala mu obilná zrna a on se poté stal učitelem zemědělství všech národů. Jeho bratruDémofoóntovizase přinesla věčnou slávu. Za to jí král Keleos postavil v Eleusíně velkolepý, nádherný chrám.

K poctě Démétér se konaly velké náboženské slavnosti, tzv.velké mystérie.Trvaly přesně devět dní, vždy na přelomu září a října.

Deméter „bohyně světa “

[editovat|editovat zdroj]
  • v Římě zvanáCeres
  • významy: mateřství - sklizeň - tajemství
  • symbol: pšeničný nebo obilný snop - pluh - srp - Venušin pahorek
  • moderní archetyp: matka, jejíž svět se točí jen kolem jejích dětí.

Jméno Demeter znamená „matka “. Mezi její symboly patří převrácený trojúhelník, používaný jako znázornění ženských genitálií. Podobá se písmenu delta řecké abecedy. Tento tvar, představující ženské genitálie jako bránu zrození, smrti i sexuální rozkoše, měly vstupní dveře do hrobek. Tak byl symbolicky znázorněn návrat do lůna Matky.

S Démétér souvisí i zasvěcování do eleusínských mystérií. Mnoho z rituálů, které byly součástí jejího kultu, převzalo pozdější křesťanství, jako například přijímání chleba (hostie) jako symbolu Kristova těla, pití vína jako symbolu krve Spasitelovy. Součástí eleusínského kultu však zřejmě byly i sexuální rituály.

Její archetyp je živý i dnes ve formě pečující a ochranitelské mateřské náruče. Když je matka jejího typu dětmi opuštěna, cítí se oloupena a ztrácí smysl života.

Odraz v umění

[editovat|editovat zdroj]

Umělci zobrazovali Démétér spíše s mateřskými než panovnickými rysy. Jejími symboly byly věnce z klasů a košíky s plody.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]