Přeskočit na obsah

Ditadura Nacional

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Portugalská republika
República Portuguesa
První portugalská republika 19261933 Estado Novo
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
HymnaA Portuguesa
Geografie
Mapa
Rozloha
92 391 km² (rok1930)
Obyvatelstvo
Počet obyvatel
6 825 883 (rok1930)
Státní útvar
vojenskádiktatura
Vznik
19. března 1933
Zánik
25. dubna 1974
{{{Podřízené celky}}}
Státní útvary a území
Předcházející
První portugalská republika První portugalská republika
Následující
Estado Novo Estado Novo

Ditadura Nacional(v překladuNárodní diktatura) je obvyklý název pro režim, který vládlPortugalskuod roku 1926, tedy od znovuzvolení generálaÓscara Carmonyprezidentem, až do roku 1933. Předchozí období vojenské diktatury, které začalo po převratu 28. května 1926, je známé jakoDitadura Militar(Vojenská diktatura). Od přijetí nové ústavy v roce 1933 se hovoří o tzv.Estado Novo(Nový stát).Ditadura Nacionaltvoří spolu sEstado Novoéru druhé portugalské republiky (1926–1974).

Ditadura Militar,1926-1928

[editovat|editovat zdroj]
Óscar Carmona

Vojenský převrat z 28. května 1926 proběhl hladce. Byl rozpuštěn parlament, byly zakázány všechny politické strany a byla zavedena cenzura. Vojenští důstojníci tvrdé linie vyházeli liberály a demokraty ze všech úřadů. Během této doby se neobjevil žádný jasný vůdce, protože diktaturu vedla koalice nižších vojenských důstojníků, z nichž někteří byli integralisté (krajně pravicoví monarchisté).

Po rezignaci republikánského premiéra a prezidenta republiky 30. května se obou funkcí ujal námořní důstojník José Mendes Cabeçadas Júnior, ale po konfliktech s dalšími pučisty byl nucen 17. června rezignovat. Na jeho místo nastoupil generál Gomes da Costa, vůdce puče z 28. května, který převzal posty premiéra i prezidenta republiky. Gomes da Costa nebyl nakloněn stálé vojenské diktatuře a v důsledku toho byl 9. července svržen převratem vedeným autoritářským generálemAntóniem Óscarem de Fragoso Carmonou,který převzal oba nejvyšší úřady státu a zmocnil se diktátorských pravomocí. Carmona pokračoval jako předseda vlády až do 18. dubna 1928, ale udržel si post prezidenta republiky až do své smrti 18. dubna 1951.

V roce 1927 došlo k několika neúspěšným pokusům o převrat ze strany levicových i pravicových hnutí. 12. srpna 1927 si nižší důstojníci vynutili vstup na schůzi vlády a začali střílet. Carmonova vláda však útok odrazila a režim ještě utužila. Rebelující důstojníci však nebyli přísně potrestáni, byli posláni na posty vportugalské Angole.

Ditadura Nacional,1928-1933

[editovat|editovat zdroj]

Carmona zorganizoval 25. března 1928 prezidentské volby, ve kterých byl jediným kandidátem. Nechal si takto potvrdit vládu na pětileté funkční období. 18. dubna jmenoval José Vicente de Freitase novým ministerským předsedou.Antonio de Oliveira Salazarbyl 26. dubna podruhé jmenován ministrem financí. Nová vláda dospěla k dohodě s katolickou církví, známou jakoAcordo Missionário(Misijní dohoda), která dala církvi zvláštní postavení v portugalských koloniích. Vláda také uzavřela hlavní kanceláře portugalské komunistické strany, která přešla do ilegality. Později téhož roku došlo k dalšímu neúspěšnému pokusu o převrat, vedenému republikány z organizaceLiga de Paris.

Konflikty mezi vojenskými důstojníky a národně-katolickým křídlem reprezentovaným Salazarem ovšem stále zesilovaly, takže celá Freitasova vláda 8. července 1929 rezignovala, přičemž pouze Salazar si ponechal svůj ministerský post v novém kabinetu Artura Ivense Ferraze. Salazarův vliv začal narůstat na úkor vojenských důstojníků, kteří postupně ztráceli vliv. Byly opět povolenyřímskokatolickéřeholní instituty.21. ledna 1930, po konfliktu se Salazarem, byl Ferraz nahrazen generálem Domingosem Oliveirou, který umožnil Salazarovi hrát stále větší roli. Byl zveřejněnActo Colonial(Koloniální zákon), který definoval status portugalských kolonií. Ani další pokus o převrat v roce 1931, tentokrát podporovanýdruhou španělskou republikou,neuspěl.

5. července 1932 se Salazar stal premiérem a v roce 1933 reorganizoval režim. Vznikl takEstado Novo.V referendu byla schválena nová ústava, která definovala Portugalsko jakokorporativní,jednostranickoua multikontinentální zemi. Jedinou stranou bylaUnião Nacional(Národní unie). Nový zákoník práce (Estatuto do Trabalho Nacional) zakazoval všechny svobodné odbory. Salazarův nový režim přinesl systém cenzury a také vytvořilpolitickou policiiPVDE (Policie de Vigilância e de Defesa do Estado).

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuDitadura Nacionalna anglické Wikipedii.