Přeskočit na obsah

Dobříš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o městě ve Středočeském kraji. O zámku pojednává článekDobříš (zámek).
Možná hledáte:DobršneboDobříč.
Dobříš
Radnice
Radnice
Znak města DobříšVlajka města Dobříš
znakvlajka
Lokalita
Statusměsto
Pověřená obecDobříš
Obec s rozšířenou působnostíDobříš
(správní obvod)
OkresPříbram
KrajStředočeský
Historická zeměČechy
StátČeskoČeskoČesko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel8 867 (2024)[1]
Rozloha53,42 km²[2]
Katastrální územíDobříš
Nadmořská výška371m n. m.
PSČ263 01
Počet domů1 861 (2021)[3]
Početčástí obce2
Početk. ú.1
PočetZSJ17
Kontakt
Adresa městského úřaduMírové nám. 119
263 01 Dobříš
[email protected]
StarostaPavel Svoboda
Oficiální web:www.mestodobris.cz
Dobříš
Dobříš
Další údaje
OceněníObec přátelská rodině
Kód obce540111
Geodata(OSM)OSM,WMF
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Jak číst infoboxZdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Dobříš(německyDoberschisch) jeměstovokrese PříbramveStředočeském kraji,asi 15 km severovýchodně odPříbrami,v podhůříBrdské vrchoviny.Žije zdepřibližně 8 900[1]obyvatel.

Dobříš je hned po Příbrami druhým největším městem v okrese. Ve městě převažuje strojní, dřevozpracující a kožedělný průmysl. Nejvýznamnější stavbou je rokokovýzámek Dobříšs přilehlýmfrancouzskýmaanglickým parkem.

Název města

[editovat|editovat zdroj]

Dle legendy založil osadu Dobřich jeden z druhůPraotce Čecha.Vesnice pak byla Dobřieše čili Dobřicha. Podle jazykové příručky ÚJČ je název v rodu ženském,[4]ovšem zejména někteří místní obyvatelé používají mužský rod[5][6],který se používal i v literatuře až do počátku 20. století. Někdy v první polovině 20. století jazykovědci prosadili názor, že správně je jméno v ženském rodu.[7]V příslovečném určení je obvyklá vazba s předložkou na; tedy na Dobříš a na Dobříši.

Území v okolí města bylo osídleno již v mladší době kamenné, důkazem jsou dvě hradiště na katastru města a nález kamenné sekery staré 3500 let.[7]

První písemná zmínkao Dobříši je z roku1252.Čtyři listiny udávající právaklášteru v Plasích,které zde podepsal králVáclav I.,uvádějí Dobříš jako královský lovecký dvorec naZlaté stezce.Poté statek připadl na čas šlechtickým vlastníkům –Rožmberkůmod roku 1262 aŠtěpánovi z Tetínaod roku 1321.

Zámek a hrad Vargač

ZaJana Lucemburskéhopřešla Dobříš opět do rukou krále. V této době je Dobříš označována jako trhová ves. Původní místo této vsi bylo v okolí dnešního dobříšského hřbitova, kde si právě Jan Lucemburský nechal vystavit hradVargač.Na lovy sem později jezdili i Janovi potomci.Karel IV.přenesl na dobříšský hrádek nejvyšší lovčí úřad české koruny a připojil k němu třináct panství.Václav IV.povýšil Dobříš na městečko.

Rozvoj městečka zastavilyhusitské války.V únoru 1421 se v Dobříši setkala vojskaJana Žižkyspražany,a spojené šiky odtud táhly na západ vyhnat vojsko králeZikmunda.Od této doby začalo zastavování královského panství šlechtickým držitelům.

Období po husitských válkách

[editovat|editovat zdroj]

Pobořený hrad zapsal Zikmund v roce 1422BedřichuaHanuši z Kolovrat.Od Hanuše vykoupil Vargač králJiří z Poděbrad,aby ho roku 1461 zastavil svým synůmViktorinovi,Bočkovi,JindřichoviaHynkovi.Ti se statku v roce 1472 vzdali. Poté se v držbě hradu vystřídali ještěJindřich ze Švamberkaa od roku 1491Děpold z Lobkovic(† 1527), než jeho synové vrátili roku 1530 DobříšFerdinandu I.[8]Předtím však stihlo městečko téměř zpustnout (zbylo zde pouze 27 usedlostí) a místo něj vzniknout městečko nové necelý kilometr západněji, v okolí dnešního dobříšského náměstí. Roku 1543 vrátil král Ferdinand Dobříši všechna bývalá práva udělená Janem Lucemburským.

Roku 1569 si obec vyžádala další práva a výsady – císařMaxmilián II.povýšil Dobříš naměsto,Dobříš získala městský znak i některé hospodářské výsady. Ve znaku je postavasvatého Tomáše,neboť na jeho svátek 21. prosince se konal v Dobříšivýroční trh.

Za hejtmanaOldřicha Doudlebského z Doudlebse na Dobříši chovali tři rokyvelbloudi.Ty sem poslal císařRudolf II.,známý milovník umění a exotů všeho druhu, který je dostal darem od kohosi zOrientu.Po třech letech starostí (nikdo se totiž „o ty potvory, které k ničemu nebyly “nechtěl starat a stádo se navíc rychle rozrůstalo) si mohlhejtmanoddychnout – císař nechal velbloudy odvést jinam. Památkou na hejtmana Doudlebského jehřbitovní kostelík,jež dal stavět v roce 1589.

Z konce 16. století jsou také první zmínky ožidovské obci,kterou připomínážidovský hřbitovna severním okraji města, jehož nejstarší náhrobek je datován rokem 1650. Poslední pohřeb se zde konal předdruhou světovou válkou.V centru města také stojíbudova bývalé synagogy,dnes kulturního domu.

Dobříš za dob Mansfeldů

[editovat|editovat zdroj]

V roce 1630 odpadla Dobříš od královské koruny znovu a už definitivně. Zámek a celý statek koupil pruský hraběBruno z Mansfeldu.Panovník si pouze vymínil právo lovu na černou a červenou zvěř (kančí a vysokou) ve zdejších lesích, a to na věčné časy.

Třicetiletá válkatragicky zastihla Dobříš v roce 1639, kdy tudy táhliŠvédové,po nichž zůstaly z kostelíka a tvrze postavené hejtmanem Hrochem jen doutnající trosky. Samotné městečko tak špatně nedopadlo – z původního počtu 53 domů jich po válce bylo 47 obydlených. Tak dobře na tom v kraji nikde nebyli.

Roku 1666 začala stavba nového panského sídla – malého barokního zámku. Další vzpruhou pro místní živnosti byloprivilegiumLeopolda I.z roku 1675, které rozmnožilo dva výroční trhy o další čtyři. Další pracovní příležitostí byly panské železné huti založené kolem roku 1674. Důsledkem těchto aspektů Dobříš rostla a bohatla.

Počátkem 18. století byl rozkvět Dobříše zastaven nejprvemorovouepidemií (1713) následované velikým požárem tehdy ještě převážně dřevěné zástavby. Z této doby pochází sochasvatého Šebestiánana rynku, která měla odvrátit zlo. Nicméně přišel nový oheň, jež zničil nedlouho předtím opravený hrad Vargač. Od té doby sloužily ruiny paláce jako panská sýpka.

V roce 1745 začaly stavební práce na honosném zámku ve slohou pozdního baroka s rozsáhlým parkem. Zámek byl stavěn podle plánů architektůG. N. ServandonihoaRoberta de Cottemladšího, kteří našli inspiraci vevídeňskémzámkuSchönbrunn.Stavba trvala celých dvacet let. To už Mansfeldům patřil titul knížat a jejich panství bylo značně rozšířeno skoupením okolních statků.

Kostel Nejsvětější trojice na Dobříši (naproti zámku)

Budování a údržba rozsáhlého komplexu si vyžadovala obrovské náklady. Kromě peněz získaných prodejem panstvíHoražďovicepramenily hlavní zisky knížecí rodiny z roboty poddaného lidu. Dobříšský lid nebyl nikdy před tím tak zatížen robotou a tresty za neuposlechnutí jako v této době. Nejeden chudák zemřel pod ranami karabáče. Tyto poměry vyústily téměř k otevřenému povstání. Lid však zachránilo udání sousedního šlechtice, na jehož základě přijela na Dobříš císařská vyšetřující komise a dobříšský pán byl donucen zaplatit pokutu 2 000dukátůa vyrovnat se s poddanými. CísařovnaMarie Tereziejej dokonce na čas zbavila správy svého panství. Vrchní správce Svoboda byl jakožto hlavní viník odsouzen na čtyři roky těžkého žaláře. Z této doby pochází úslovíDobříš – odříš.

Dobříš za dob Colloredo–Mansfeldů

[editovat|editovat zdroj]

V roce 1780 vymřeliMansfeldovépo meči a Dobříš tak vyženil příslušník opočenského roduColloredos podmínkou, že k svému jménu připojí ještě Mansfeld. V letech 1791–1797 se uskutečnila stavbakostelapřed zámkem, jež byl zasvěcenNejsvětější trojici.Původně měl kostel stát za radnicí na rynku namísto původního rybníčku, což však konšelé velkoryse odmítli s tím, že by se husy neměly kde koupat. V roce 1821 se město dočkalo novéempírovéradnice s hodinovou věžičkou, která vystřídala původní, ještě dřevěnou radnici.

PřestavbouPasovské silnicena počátku 19. století, zřízením poštovní stanice (1825),telegrafníhoúřadu aželeznicespojující Dobříš sPrahou(1897) došlo k výraznému oživení zdejších živností, cestovního ruchu. Zdejší ubytovací hostince, které byly z velké části dílem Židů (mimo jiné i Hotel Heinz), se těšily dobré pověsti.

Roku 1850 se stala Dobříš sídlem okresního soudu, později i okresní samosprávy a berního úřadu (K oficiálnímu povýšení městečka na město došlo roku 1853). Významným rokem byl rok 1865, kdy zde vznikla prvnírukavičkářskáživnost. Jedním z rukavičkářů byl Šalamoun Abeles. Šití rukavic se posléze stalo nejvýznamnějším odvětvím místního průmyslu.

Roku 1897 se Dobříš dočkala železničního spojení, stala se konečnou stanicí lokálky z Prahy aVraného nad Vltavou(nynějšíželezniční trať Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany/Dobříš). K uvažovanému prodloužení trati doPříbraminedošlo. Kolem roku 1860 žilo v Dobříši přes 3 000 obyvatel. Tempo vzrůstu se zpomalilo, takže 4 000 obyvatel dosáhla Dobříš až ve třicátých letech 20. století.

Bývalé Rukavičkářské závody v Dobříši

20. století

[editovat|editovat zdroj]

Velký průmyslový růst zaznamenalo město počátkem 20. století, kdy zde byly postavenyRukavičkářské závody Dobříša továrna na kovovýrobu. Z konce třicátých let také pocházíMasarykovosanatorium pro nervové, vnitřní a zejménarespirační choroby.

Podruhé světové válcese stal zámek sídlemSvazu československých spisovatelůa sloužil umělcům všech tvůrčích svazů jako pracoviště i místo pro odpočinek. Kromě mnohačeskýchislovenskýchumělců se zde vystřídalo i několik vzácných zahraničních hostů. Byli to např.Ilja Erenburg,Alexandr Fadějev,Rafael Alberti,Martin Andersen Nexø,Jorge Amado,Pablo Neruda,Arnold Zweig,Paul Eluard,Louis Aragon,John Steinbecka další. Z českých umělců stojí za připomínku zejménaJan Drda,který si Dobříš velice zamiloval a pobýval zde dlouhá léta až do své smrti a je zde i pohřben. Po převratu v roce 1989 byl zámek v roce 1998 navrácen roduColloredo–Mansfeldi s přilehlými lesy.

Ve městě Dobříš (přísl. Chouzavá, Trnová, Voznice, 3897 obyvatel) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[9]

  • Instituce a průmysl: poštovní úřad, telefonní úřad, telegrafní úřad, berní úřad, četnická stanice, 2 katol. kostely, sbor dobrovolných hasičů, cihelna, 2 elektrárny, 11 faktorství rukavic, městské jatky, knihtiskárna, Družstevní lihovar, mlýn, pila Colloredo-Mansfeld, pivovar, pletárna, 2 stavitelé, velkostatek Colloredo-Mansfeld.
  • Služby (výběr): 2 lékaři, zubní lékař, zvěrolékař, advokát, notář, 2 autobusoví dopravci, 12 autodopravců, biograf Sokol, fotoateliér, hodinář, 12 hostinců, 2 hotely (Heinz, Na knížecí), 2 kapelníci, knihkupectví, lékárna, obchod s obilím Meisler, obchod s obuví Baťa, pension, brusič skla, Občanská záložna v Dobříši, Okresní záložna hospodářská v Dobříši, vinárna, voňavkářství, zahradnictví, zubní ateliér.

Přírodní poměry

[editovat|editovat zdroj]
Rybník Papež

Přímo ve městě se nacházejí rybníkyPapežaKoryto.Proto se říká, že na Dobříši jepapežu koryta, a že dobříšáci jsoukřtěnípapežem.[zdroj⁠?!]V blízkém okolí se pak nachází mj.Huťský rybník,Bzdinka,Říhovkaa další. Na Dobříšském potoce byla vybudována přehradní nádržChotobuš,která sloužila jako zdroj pitné vody, dnes má pouze záložní funkci. Naposledy pracovala na plný výkon při povodních v roce 2002, kdy připravovala pitnou vodu pro zatopené Povltaví.[zdroj⁠?!]

Na východním okraji města leží přírodní památkyDobříšský parkaDobříšský zámek.Na jižním okraji se nachází přírodní památkaJezírko u Dobříšea v západní části katastrálního území Dobříš leží přírodní rezervaceHradec.

Obyvatelstvo

[editovat|editovat zdroj]
Vývoj počtu obyvatel a domů (podle sčítání lidu)[10][11]
Rok 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1930 1950 1961 1970 1980 1991 2001 2011 2021
Počet obyvatel 2 917 3 166 3 441 3 532 3 593 3 293 3 581 4 043 4 752 6 401 7 388 7 821 7 794 7 794 8 764
Počet domů 332 371 389 416 433 493 695 929 926 985 1 143 1 339 1 443 1 666 1 666

Obecní správa

[editovat|editovat zdroj]

Části města

[editovat|editovat zdroj]
  • Dobříš(k. ú. Dobříš)
  • Trnová(k. ú. Dobříš)

Součástí města jsou takézákladní sídelní jednotkyBzdinka, Dobříšské lesy, Dobříš-střed, Dobříš-západ, Chotobuš, Jezírka, Na Kole, Na Větrníku, Nad Prachandou, Průmyslová zóna-sever, Sanatorium, Stará průmyslová zóna, Svatá Anna, Za Korytem a Zámek. K městu patří také Brodce, Kodetka, Knížecí Studánky, Obora, Rochoty, Skalka, Vargač a Vlaška.

Sousedními obcemi sídla jsouSkuhrov,Hostomice,Velký Chlumec,Svinaře,Podbrdy,Mokrovraty,Stará Huť,Rosovice,Obořiště,Voznice,Svaté Pole,Vižina,Mníšek pod Brdy,KytínaŘevnice.

V roce 1950 se od obce Dobříš s osadouTrnováoddělila obecVoznices osadouChouzavá.[12]Krátkou dobu v osmdesátých letech k městu patřily takéRybníky.

Katastrální území Dobříše

Správní území

[editovat|editovat zdroj]

Dobříš jeobcí s rozšířenou působností,správní obvodzahrnuje 23 okolních obcí. Město je také členem spolkuDobrovolný svazek obcí Dobříšska a Novoknínska.[13]

Dějiny územněsprávního začleňování zahrnují období od roku 1850 do současnosti. V chronologickém přehledu je uvedena územně administrativní příslušnost obce v roce, kdy ke změně došlo:

  • 1850 země česká, kraj Praha, politický okres Příbram, soudní okres Dobříš[14]
  • 1855 země česká, kraj Praha, soudní okres Dobříš
  • 1868 země česká, politický okres Příbram, soudní okres Dobříš
  • 1939 země česká, Oberlandrat Tábor, politický okres Příbram, soudní okres Dobříš[15]
  • 1942 země česká, Oberlandrat Praha, politický okres Příbram, soudní okres Dobříš[16]
  • 1945 země česká, správní okres Příbram, soudní okres Dobříš[17]
  • 1949 Pražský kraj, okres Dobříš[18]
  • 1960 Středočeský kraj, okres Příbram
  • 2003 Středočeský kraj, okres Příbram, obec s rozšířenou působností Dobříš

Zastupitelstvo a starosta

[editovat|editovat zdroj]

Zastupitelstvo města má 21 členů. Starostou je Pavel Svoboda (sdružení PRO DOBŘÍŠ).

Jména primátorů, purkmistrů, předsedů a starostů jsou známa nepřetržitě od roku 1654.[19]Z nich nejvýznamnější byliLudvík Kopáček(1904–1906 a 1910) aAdolf Schart(1932–1942, popraven nacisty).

  • Jan Plevka (1945–1947)
  • Jaroslav Stránský (1947–1948)
  • Josef Vančát (1948–1957)
  • Jan Plevka (1957–1960)
  • Jiří Hájek (1960–1965)
  • Karel Hrbek (1965–1971)
  • Alois Černohorský (1971–1976)
  • Václav Pikard (1976–1978)
  • Cyril Svoboda (1978–1989)
  • Jan Slanec (ODS) (1989–1994)
  • Stanislav Vacek (nezávislý) (1994–2002)
  • Stanislav Holobrada (ODS) (2002–2006)
  • Jaroslav Melša (ODS) (2006–2014)
  • Stanislav Vacek, MPA (Starostové a nezávislí) (2014–2018)
  • Jana Vlnasová (PRO Dobříš) (2018–2020)
  • Pavel Svoboda (PRO Dobříš) (od března 2020)

Znak a vlajka

[editovat|editovat zdroj]

Znak byl městu udělen v roce 1586 Ferdinandem I. Ve znaku jesvatý Tomášstojící v bráně. Svatý Tomáš je ipatronemměsta.[20]Znak není uveden vRegistru komunálních symbolů.

Vlajka byla městu udělena předsedou PS Parlamentu ČR v roce 2002 (číslo rozhodnutí 92 z 8. října 2001). Vlajka je tvořena listem o poměru stran 2:3 s pěti svislými pruhy – střídavě modrými a bílými, stylizovanými do tvaru brány. Bílé pruhy jsou ve druhé čtvrtině šířky listu spojeny vodorovným dolů vydutým zubatým pruhem se třemi čtvercovými zuby a čtyřmi stejnými mezerami.[21]

Dopravní síť

[editovat|editovat zdroj]

Územím města vededálnice D4.Mimo území města jsou dva exity: 28 (Dobříš-sever) a 33 (Dobříš-jih). Městem dále vedesilnice II/114Cerhovice – Hořovice – Hostomice – Dobříš – Nový Knín – Neveklov – Jírovice. Z města také vycházísilnice II/119Dobříš – Sedlčany. Do města dále vedou silnice III. třídy.

Autobusová doprava 2024

[editovat|editovat zdroj]

Autobusovou dopravu v městě Dobříš zajišťují společnostiArriva Střední Čechy,ČSAD AUTOBUSY České BudějoviceaMartin Uher.Město je součástíPražské integrované dopravy(PID). Na území města se nacházejí zastávkyDobříš,Kodetka,Dobříš,lom,Dobříš,Na Hradci,Dobříš,Pod Hradcem,Dobříš,Průmyslová zóna,Dobříš,Sanatorium,Dobříš,Statek,Dobříš,Svatá Anna,Dobříš,Trnová,Dvůr,Dobříš,U Slovanky,Dobříš,U Pivovaru,Dobříš,VětrníkaDobříš,Žel.st.Od roku 2023 až do odvolání je zrušena zastávkaDobříš,Kostelíček.V centrum města, naMírovém náměstí,se nachází zastávkaDobříš,nám.Město obsluhují autobusové linky 317, 360, 361, 392, 395, 420, 450, 514, 517, 520 a 639. Autobusová linka 317 vede z Prahy zeSmíchovského nádražía pokračuje po dálnici kolemJíloviště,Klínce,LíšniceaŘitky,poté vede přesMníšek pod Brdya končí na náměstí v Dobříši. Další z několika linek jedoucí ze Smíchovského nádraží je linka 360, která pokračuje ve směru Dobříš,Stará Huť,Mokrovraty,Nový Knín,Sudovice,Korkyně,Chotilsko,Čelina,Nalžovice,Kňovice,Kňovičkya končí vSedlčanech.Autobusová linka 361, která vede přesMěchenice,Davli,Štěchovice,Slapy,Buš,Čím,Korkyni, Nový Knín, Mokrovraty a Starou Huť, rovněž končící na dobříšském náměstí. Linka 392 také začíná na Smíchovském nádraží, prochází Voznicí, Dobříší,Rosovicemi,Bukovou u Příbramě,Pičínem,Kotenčicemi,Suchodolem,Občovema končí v Příbrami. Linka 395 vyjíždí také ze Smíchovského nádraží, pokračuje do Dobříše a dále po dálnici do Příbrami. Linka 420 vede ze Smíchovského nádraží přes Dobříš doKrásné Hory nad VltavouaMilevska.Dobříš je spojena s Milevskem také prostřednictvím linky 450, která vede přesSedlčany.V současnosti (2024) je tato linka provozována pouze v úseku Sedlčany – Milevsko kvůli uzavírce komunikace v Davli a u Borotic. Město je dále spojeno s obcemiRybníky,Drhovy,Borotice,DrevníkyaŽupanoviceprostřednictvím linky 514. Linka 517 zajišťuje spojení s Příbramí přes Voznici, Dobříš,Obořiště,Dlouhou Lhotu,DubenecaHáje.Linka 520 propojuje Dobříš s okolními obcemi včetněHřiměždicneboKamýkem nad Vltavou.Linka 639 propojuje Dobříš,Malý Chlumec,Velký Chlumec,Osov,Skřipel,Hostomice,Bezdědice,Radouš,Neumětely,Libomyšl,LochoviceaHořovice.

Železniční doprava 2024

[editovat|editovat zdroj]

Do Dobříše vede jednokolejná regionálníželezniční trať 210 Praha–Vrané nad Vltavou–Dobříš,která byla uvedena do provozu v roce 1897. Ve městě se nachází koncová železniční staniceDobříš,kde končí osobní vlaky linky S88, spojující Dobříš s Mníškem pod Brdy,Čisovicemi,Měchenicemi,Vraným nad Vltavoua Prahou. Tyto vlaky provozuje společnostČeské dráhy.O sobotách, od března do října, jezdí meziPrahou hlavním nádražíma Dobříší vlak s názvem Brdský motoráček, a to na lince T8, provozovaný společnostíKŽC Doprava.Během letních prázdnin vyjíždí turistický vlak Cyklohráček, který jede z Prahy do Dobříše, odkud se vrací zpět do Prahy.

  • Městem vede cyklotrasa č. 308 Vížina – Stožec – Dobříš – Chramiště – Prostřední Lhota.
  • Městem vedou turistické trasy:
    • modrá turistická značka:Želkovice – Brdo – Dobříš – Strž – Chramiště Pod Veselým vrchem
    • modrá turistická značka:Dobříš – Mníšek pod Brdy
    • zelená turistická značka:Dobříš – Brodeč – Kazatelna – Obora – Dobříš
    • žlutá turistická značka:Dobříš – Trnová – Kuchyňka, sedlo – Hostomice
Gymnázium Karla Čapka
Budova Dobříšského Sokola na Mírovém náměstí
Budova radnice
  • Základní školy:
    • Základní škola Dobříš, Komenského nám. 35
    • 2. základní škola Dobříš
    • 2. ZŠ („nová škola “)
    • Základní škola TRNKA
    • Základní škola Dobříš, Lidická 384
  • Základní umělecká škola Dobříš
  • Gymnázium Karla Čapka
  • Střední odborné školy: 1
  • Mateřské školy: 3

Za dob knížat stávalo v zámeckém parku divadlo. Ve 20. století bylo ve městě kino, které však na přelomu století zaniklo. V bývalé synagoze je dnes kulturní dům.

Náboženský život

[editovat|editovat zdroj]

V Dobříši působí:

Okolí města je vhodné pro pěší i cykloturistiku. OkolníBrdskélesy jsou častým cílemtrampů. Ve městě funguje několik sportovních oddílů, z nejoblíbenějších sportů je tufotbal,lední hokejavolejbalkde hrají místní krajské soutěže. Dále zde má sídlo klubamerického fotbalu,který však hraje vPříbrami.Dále je možnost využít služeb fitnesscentra.

Ve městě má tzv. „hnízdo “dobříšská župa sportovních spolkůSokoliOrel,spravující zde tělocvičnu, v níž se pořádají hodinyaerobiku.

Pamětihodnosti

[editovat|editovat zdroj]
Dobříš
Masarykovo sanatorium nad Dobříší
Související informace naleznete také v článkuSeznam kulturních památek v Dobříši.
  • Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti patřízámekpatřící rodu Colloredo-Mansfeld. V dobách komunismu v něm sídlil Svaz československých spisovatelů, někteří (např.Bohumil Říha) zde i zemřeli. Zámek je celoročně přístupný veřejnosti.
  • Bezprostředně u zámku jefrancouzský park,který se řadí k jedněm z nejhezčích v ČR. Volnější parkovou úpravu má anglickýDobříšský park,chráněný jako přírodní památka.
  • V minulosti zde převládal kožedělný průmysl, město proslulo výrobou rukavic, kterou sem přinesl v 19. století Šalamoun Abeles. Židovská obec je připomínána již koncem 16. století. Z této doby pochází i nejstarší náhrobky na zdejšímžidovském hřbitově.
  • Ve městě je Muzeum se stálými expozicemi, věnovanýmirukavičkářské výrobě,dále místnímŽidům,další expozice je věnována městu Dobříš, historii zdejšíhovodohospodářstvía také osobnostiLudvíka Kopáčka,významnému dobříšskému rodákovi.
  • VeStaré Hutiu Dobříše je u rybníka Strž dům, kde bydlelKarel Čapek.
  • V blízkosti Dobříše jsou zbytky dvouhradišť:u hájovny Obora ahradiště na Hradci.
  • Děkanskýkostel Nejsvětější Trojicebyl vybudován naproti zámku v letech 1791–1797 na místěLoretánské kaple.
  • Evangelický kostel v Příbramské ulici je moderní stavbou z roku 1937 a navázal svým vznikem na evangelickou tradici tolerančního evangelictví v sousední obci – Rybníkách (zde kostel z roku 1874). V letech 1993–1994 byla v sousedství vybudována fara.
  • Bývalásynagogabyla v poválečných letech přestavěna na kulturní dům. Během adaptace byla zbořena její věž a zjednodušeny fasády.
  • Mezi náměstím a zámkem bývalafíkovnas odsuvnou střechou, která byla zbořena v 60. letech 20. století.[22]
  • Nad městem bylo ve třicátých letech 20. století postavenoMasarykovo sanatoriumpro choroby nervové a vnitřní. Za dob totality zde bývala léčebna pro význačné osoby. Dnes je z něj Léčebna dlouhodobě nemocných.
  • V roce 2009 byl lom na jižním konci města vyhlášen jako přírodní památkaJezírko u Dobříše.
  • OboraAglaiauKnížecích Studánekje místem, kde byl vysazenjelenec virginský.
  • Na Huťském rybníce byla poprvé v Evropě vysazenaondatra pižmová.Na břehu rybníka v zámeckém parku je pomník této události.

Vybrané ulice a náměstí

[editovat|editovat zdroj]
Mírové náměstí

Mírové náměstí leží v centru města. Má výměru dva hektary. Na východním konci podlouhlého náměstí stojí radnice. V minulosti zde chtělo panstvo podle pověsti postavit kostel, záměr ale ztroskotal na odporu obyvatel, neboť se zde nacházel rybníček, a kachny a husy by se neměly kde koupat. Část náměstí zabírá autobusové stanoviště. V současnosti probíhají přípravy na rekonstrukci náměstí. Středem náměstí vede akátová alej se sochou sv. Šebestiána. Na severní straně náměstí zůstala z původní zástavby zachována budova sokolovny. Na západní straně navazuje jižně Komenského náměstí, na kterém stojí škola a pošta. Pražská ulice vede z náměstí až na konec města. K původní Pražské ulici byla po roce 1989 přiřazena i bývalá ulice Rudé armády. Na této ulici se nacházízámek,kostel Nejsvětější Trojicei železniční stanice. Po ulici je částečně vedena trasa silniceII/114. Náměstí svobody leží na Pražské ulici nad rybníkem Koryto. Nachází se zde zámek a kostel a v parčíku socha sv. Jana Nepomuckého.

Partnerská města

[editovat|editovat zdroj]
  1. abČeský statistický úřad:Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024.Praha:Český statistický úřad.17. května 2024.Dostupné online.[cit. 2024-05-19].
  2. Český statistický úřad:Malý lexikon obcí České republiky – 2017.Český statistický úřad.15. prosince 2017.Dostupné online.[cit. 2018-08-28].
  3. Český statistický úřad:Výsledky sčítání 2021 – otevřená data.Dostupné online.[cit. 2022-04-18].
  4. Internetová jazyková příručka,Ústav pro jazyk český AV ČR, 2008
  5. Dobříš,Místopis České republiky, anonymní web (autor Ťava), duben 2008
  6. Nová publikace o českých zeměpisných jménech,Naše řeč, ročník 82 (1999), číslo 3
  7. abČECH, Tomáš. Říkáte „ten “nebo „ta “Dobříš?.Dobříšské listy.CD STUDIO, říjen 2006, čís. 10, s. 6.Dostupné online.
  8. BĚLOHLÁVEK, Miloslav,a kol.Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV. Západní Čechy.Svazek IV. Západní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 528 s. S. 59.
  9. Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství,sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 209-210. (česky a německy)
  10. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2011[online]. Praha:Český statistický úřad,rev. 2015-12-21 [cit. 2024-07-25].Dostupné online.
  11. Výsledky sčítání 2021 – otevřená data[online]. [cit. 2024-07-25].Dostupné online.
  12. Vyhláška ministra vnitra č. 13/1951 Sb., o změnách úředních názvů míst v roce 1950.Dostupné online.
  13. http://www.dobrisskonovokninsko.cz/
  14. Správní uspořádání Předlitavska 1850-1918
  15. Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren
  16. Nařízení ministra vnitra č. 185/1942 Sb.
  17. Dekret presidenta republiky č. 121/1945 Sb..aplikace.mvcr.cz[online]. [cit. 28-09-2011].Dostupné v archivupořízeném dne 28-09-2011.
  18. Vládní nařízení č. 3/1949 Sb..aplikace.mvcr.cz[online]. [cit. 22-05-2011].Dostupné v archivupořízeném dne 22-05-2011.
  19. Miroslav Olič:Město na Zlaté stezce
  20. Městský znak na webu města
  21. Symboly DobříšenaREKOSu
  22. http://www.mistopis.eu/mistopiscr/podbrdsko/dobrissko/dobris/dobris.htm
  • OLIČ, Miroslav.Dobříš. Město na Zlaté stezce.Dobříš: Marolli, 1998. 184 s.ISBN80-902513-2-3.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]