Přeskočit na obsah

Dorothy Crowfoot Hodgkin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dorothy Crowfootová Hodgkinová
Dorothy Hodgkin
Dorothy Hodgkin
Narození12. května1910
Káhira
Úmrtí29. července1994(ve věku 84 let)
Ilmington
Alma materSomerville College
Sir John Leman High School
Newnham College
Oxfordská univerzita
PracovištěUniverzita v Cambridgi
Oboryrentgenová strukturní analýza,biochemie,chemieakrystalografie
OceněníKrálovská medaile (1956)
Nobelova cena za chemii(1964)
Řád Za zásluhy(1965)
Baly Medal(1971)
Banting Medal(1972)
…více naWikidatech
Manžel(ka)Thomas Lionel Hodgkin (1937–1982)
RodičeJ. W. CrowfootaGrace Crowfoot
PříbuzníElizabeth Grace Crowfoot[1],Joan Crowfoot Payne[1]aDiana Crowfoot[1](sourozenci)
Některá data mohou pocházet zdatové položky.
Medaile udělená Dorothy Hodgkin

Dorothy Mary Crowfoot Hodgkin(12. května1910,Káhira,Egypt29. července1994) je nositelkaNobelovy cenyv oboruchemieza rok1964.

Byla průkopnicí postupůrentgenové krystalografie,metody používané ke stanovení trojrozměrných strukturbiomolekul.Mezi její nejvýznamnější objevy patří určení strukturypenicilinuavitaminu B12,za které byla odměněnaNobelovou cenou za chemii.V roce1969,po 35 letech práce a pěti letech po získáníNobelovy ceny za chemii,dokázala Hodgkinová dekódovat strukturuinzulínu.Je považována za nejpřednější vědkyni v oblasti rentgenového krystalografického výzkumu přírodních molekul. Vedle svých mimořádných vědeckých schopností byla nezávislou a velmi hlasitou a zanícenou aktivistkou v oblasti sociální nerovnosti a míru.

Dorothy Crowfootová se narodila12. května1910vKáhiře,kde její otec John Winter Crowfoot pracoval vEgyptské vzdělávací službě(anglickyEgyptian Education Service). Krátce na to se přestěhoval doSúdánu,kde se později stal ředitelem pro vzdělávání a památky; Dorothy navštívilaSúdánjako děvče roku1923a našla v této zemi velké zalíbení. Po ukončení služby v Súdánu v roce1926otec věnoval většinu svého časuarcheologii,byl několik let ředitelem Britské školy archeologie vJeruzalému(British School of Archaeology in Jerusalem) a vedl vykopávky na hořeOfel,uJeraše,BosryaSamaří.

Její matka Grace Mary Crowfootová, rozená Hoodová (Hood) se aktivně zapojila do otcovy práce a stala se odbornicí na rané tkalcovství. Byla také velice dobroubotaničkoua kreslila ve volném čase ilustrace pro oficiální súdánský rostlinopis (Flora of the Sudan). Dorothy Crowfootová strávila dobu po dokončení školy a před nástupem na univerzitu s rodiči na vykopávkách u Jeraše zakreslováním mozaikových chodníků a bylo to pro ní takové potěšení, že uvažovala o změně oboru zchemienaarcheologii.

Zájem ochemiia o krystaly se v ní probudil v 10 letech a povzbuzoval jej dr. A. F. Joseph, přítel rodičů ze Súdánu, který jí dal chemikálie a pomáhal jí během jejího tamního pobytu s rozboremilmenitu.Většinu dětství strávila u své sestry vGeldestonuvNorfolku,kde chodila od roku1921do r.1928do školy Johna Lemana (Sir John Leman School) vBeccles.Společně s další dívkou Norou Puseyovou (Norah Pusey) se směla Dorothy připojit k chlapcům na hodiny chemie s učitelkou slečnou Deeleyovou; ke konci své školní docházky se rozhodla studovat chemii a případně biochemii na univerzitě.

Univerzitní studia

[editovat|editovat zdroj]

Odešla doOxforduna Somervilleové kolej (Somerville College), kde působila v letech19281932a stala se velkou stoupenkyníMargery Fryové,pozdější ředitelky koleje (Principal of the College). Kratší čas během 1. ročníku kombinovala archeologii a chemii při analýzách skleněných mozaik z Jerašu s E. G. J. Hartleyem. Absolvovala samostatný kurs krystalografie a rozhodla se v souladu s naléhavým doporučením svého školního patrona (tutor) F. M. Brewera zkoumat rentgenové záření vkrystalografii.Tím zahájila II. část chemických studií ve spolupráci s H. M. Powellem jako jeho první studentský výzkumník (research student) zabývající se dialkylovýmihalidythallia(thallium dialkyl halides) po letní stáži v laboratoři profesoraVictora GoldschmidtavHeidelbergu.

Z Oxfordu přešla doCambridgepracovat s J. D. Bernalem po šťastném náhodném setkání dr. A. F. Josepha a profesora Lowryho. Dorothy Crowfootová bylo tímto nápadem nadšená. Vyslechla si Bernalovy přednášky okovechvOxfordua obrátila v jejich důsledku svůj zájem nečekaně nakovy;skutečnost, že v roce 1932 se vrátil kesterolům,stanovil i její směr. VCambridgistrávila dva šťastné roky s mnoha přátelstvími a bádáním nad mnoha problémy. Finančně ji zabezpečila jednak její teta Dorothy Hoodová, která platila pobyt na koleji a jednak 75 liber školného od Somervillu. Roku1933jí Somerville dal výzkumné stipendium na další rok vCambridgia druhý vOxfordu.Do Somervillu v Oxfordu se vrátila v roce 1934 a od této doby tu s několika krátkými přestávkami už zůstala.

Většinu svého pracovního života byla přírodovědnou asistentkou (Official Fellow and Tutor in Natural Science) na Somervillu s odpovědností hlavně za výuku chemie pro ženské koleje. Roku1946se stala univerzitní přednášející a demonstrátorkou (University lecturer and demonstrator), s univerzitní odpovědností zarentgenovou krystalografii(University Reader in X-ray Crystallography) od roku1956wolfsonskou výzkumnou profesorkou Královské společnosti (Wolfson Research Professor of the Royal Society) od roku1960.Nejprve pracovala v Odboru mineralogie a krystalografie, kde byl profesorem H. L. Bowman. V roce1944se odbor rozdělil a Dr. Crowfootová pokračovala v oddělení chemické krystalografie s H. M. Powellem pod profesorem C. N. Hinshelwoodem.

Po svém návratu do Oxfordu v roce1964zahájila s pomocí SiraRoberta Robinsonasbírku peněz na rentgenový přístroj. Později přijala velkou podporu výzkumu odRockefellerovyaNuffieldovy nadace(Rockefeller and Nuffield Foundations). Navázala na bádání zCambridges Bernalem osterolecha jiných biologicky zajímavých molekulách včetněinsulinu,zpočátku jenom s jedním, dvěma aspiranty (research student). Sídlili až do roku 1958 v rozptýlených místnostech Univerzitního muzea. Jejich výzkumpenicilinuzačal roku 1942 za války avitamínu B12v roce 1948. Její výzkumná skupina zvolna rostla a vždy byla poněkud uvolněnou organizací studentů a hostů z různých univerzit, která se zabývala v zásadě rentgenovou analýzou přírodních látek.

Dorothy Hodgkinová se v roce 1946 účastnila na shromážděních, která vedla k založeníMezinárodní krystalografické unie(International Union of Crystallography) a navštívila za vědeckým účelem mnoho zemí včetněČíny,USAaSSSR.Byla zvolena členemKrálovské společnosti(Fellow of the Royal Society) roku 1947, zahraniční členkouKrálovské nizozemské akademie věd(1956) aAmerické akademie umění a věd(Boston, 1958).

Roku1937se provdala zaThomase Hodgkinaz rodu historiků, jehož hlavním oborem byly dějiny a politikaAfrikya arabského světa a který byl ředitelem Ústavu afrických studií na Ghanské univerzitě (Institute of African Studies, University of Ghana), kde strávila také část svého pracovního života. Měli tři děti a tři vnoučata. Starší syn je matematikem a učí na Alžírské univerzitě (University of Algiers), stálým působištěm je nová Warwická univerzita (University of Warwick). Dcera je učitelkou historie na dívčí střední škole v Zambii. Mladší syn byl rok v Indii před nástupem na univerzitu vNewcastluke studiu botaniky případně zemědělství.[ujasnit]

Dorothy Crowfootová-Hodgkinová zemřela 29. července1994.

Bibliografie

[editovat|editovat zdroj]

Z Nobel Lectures, Chemistry 1963-1970, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1972 Tato (auto)biografie byla prvně vydána v knize řady Les Prix Nobel. Později po redakci v Nobel Lectures. Citace musí uvádět pramen jako zde.[ujasnit]

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuDorothy Crowfoot Hodgkinna anglické Wikipedii.

  1. abcKindred Britain.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]