Přeskočit na obsah

Epifyt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Příklad epifytu –Tillandsia multicaulisrostoucí na kmeni stromu v Kostarice

Epifyt(z řeckého ἐπί epí „na “a φυτόν phytón „rostlina “) je organismus, který roste na žijící rostlině, ale vyživuje se samostatně, tzn. ani částečně na rostliněneparazituje.Obvykle se tímto termínem označují vyšší rostliny, které nekoření v půdě (rostou nad její úrovní, většinou na stromech). Existují však také epifytickébakterie,houby,řasy,mechy,kapraďorostyčilišejníky.

Epifytické vyšší rostliny se zachycují krátkýmikořenykmenů a větví stromů. Jsou hojné v tropickýchdeštných lesích.Živí seorganickými látkami,které se hromadí v trhlinách kůry. Vodu přijímají zevzdušné vlhkosti,která bývá až 100%. Nestálá dostupnost vody nutí epifyty k rychlému a efektivnímu příjmu vody z okolí v okamžicích, kdy prší, sráží se mlha nebo padá rosa. Častou strategií je vytváření dutých odumřelých buněk na povrchu těla.[1]

Epifytně roste také řada rostlin, které zpravidla rostou na zemi (teresticky). Takové druhy pak nazýváme příležitostnými (oportunními) epifyty.

Hemiepifyt je rostlina, která alespoň část života žije epifytně. Rozlišujeme:

  • Primární hemiepifyt– rostlina roste zpočátku jako epifyt, ale postupně spouští kořeny k zemi a zakoření vpůdě,přičemž kořeny převezmou hlavní zásobování rostliny živinami. Rostlina někdy z těchto kořenů vytvoří samostatný kmen, který dokáže přežít nositele.
  • Sekundární hemiepifyt– rostlina klíčí v zemi a pne se po kmeni nosné rostliny, kde postupně zakořeňuje, až dosáhne koruny. Spojení s půdou může zůstat zachováno, ale ve výživě převládají obvykle epifytní zdroje.

Vyšší rostliny

[editovat|editovat zdroj]

Významný počet epifytních druhů je v těchto čeledích:

Mezi epifytně rostoucí rostliny patří také některémasožravé rostliny– některé druhy rodubublinatka(Utricularia), roduláčkovka(Nepenthes) adruhCatopsis berteroniana.

  1. PONERT, Jan. Život rostlin ve vzduchu – epifyty.Živa[online]. Nakladatelství Academia, Středisko společných činností Akademie věd ČR, v. v. i., 2020 [cit. 2024-05-16].Dostupné online.

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]