Přeskočit na obsah

Frederik VII.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Frederik VII. Dánský
král dánský
Portrét
Frederik VII., autor portrétuAugust Schiøtt
Doba vlády18481863
Titulyvévoda šlesvicko-holštýnský a sasko-lauenburský
Narození6. října1808
Kodaň
Úmrtí15. listopadu1863
Glücksburg
PohřbenKatedrála v Roskilde
PředchůdceKristián VIII.
NástupceKristián IX.
ManželkyI.Vilemína Dánská
II.Karolina Mariana Meklenbursko-Střelická
III.Luisa Rasmussenová
DynastieOldenburkové
OtecKristián VIII.
MatkaŠarlota Frederika Meklenbursko-Zvěřínská
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Frederik VII.(6. října1808,Kodaň15. listopadu1863,Glücksburg) byl v letech18481863dánskýmkrálem, dále vévodoušlesvickým,holštýnskýmalauenburským.Byl synemKristiána VIII.a jeho manželky, původemmeklenbursképrinceznyŠarloty Frederiky.Frederik VII. byl posledním dánským králem z původní linie roduOldenburků.Zároveň byl posledním dánskýmabsolutistickýmpanovníkem.

Vláda[editovat|editovat zdroj]

Hned na začátku svého panování, v letech18481850válčil Frederik VII. sPruskema byl poražen. Během jeho vlády došlo v Dánsku ke změněabsolutistické formy vládynakonstituční monarchii,poté co byl roku1849donucen potvrditústavuomezující královskou moc a zavádějící všeobecnévolební právopro muže. Změna státního zřízení byla reakcí na březnovou revoluci ve Šlesvicku a Holštýnsku, kterou se mu však podařilo potlačit. Ještě předtím zrušil pozůstatkyrobotyapoddanství.Je nazývándárcem ústavya jeho pomník stojí dodnes na náměstí před budovou Dánského parlamentu v zámkuChristiansborg.

Záliba[editovat|editovat zdroj]

Frederikovou nejoblíbenější činností bylo bádání naddějinami,zvláště pakpravěkemsvé vlasti. Byl předsedouKrálovské nordické pravěké společnostiv Kodani, v jejíchž spisech zveřejňoval řadu pojednání.

Velká část jeho sbírek byla zničena v roce1859při požáru jeho oblíbeného zámkuFrederiksborguna ostrověSjællandu.Co ze sbírek zůstalo, přišlo po Frederikově smrti doMuzea nordického pravěkuv Kodani.

Manželství[editovat|editovat zdroj]

Král Frederik VII. byl celkem třikrát ženat:

  • 1. listopadu1828se v kapli paláceChristiansborgv Kodani oženil se svou sestřenicí 2. stupně, dánskou princeznouVilemínou,dcerou králeFrederika VI.Tímto sňatkem se spojily dvě linie dánské královské rodiny, mezi nimiž byly od roku1814chladné vztahy. Manželství bylo i veřejností oslavováno a vítáno s nadšením, jež trvalo měsíce a odrazilo se v řadě pověstí, vyprávění a oslav. Svazek se však záhy ukázal být nešťastným. Zejména Frederikův nevázaný způsob života, nevěry a alkoholismus měly vést k tomu, že pár se v roce1834rozešel a4. září1834bylrozveden.Manželství zůstalo bezdětné; lze se domnívat, že podstatnou roli při rozpadu svazku hrála spíše tato skutečnost.
  • 10. července1841se vNeustrelitzoženil sKarolinou Marianou,dcerou meklenbursko-střelického velkovévody Jiřího a jeho manželky Marie Hesensko-Kasselské. Po pěti letech, když ani z tohoto manželství nevzešel žádný potomek, nechal se Frederik rozvést i s Karolinou Marianou, jež se pak vrátila ke svým rodičům.

Otázka následnictví[editovat|editovat zdroj]

Frederik VII.

Frederik VII. byl třikrát ženat, ani z jednoho manželství však nevzešel žádný potomek. Když 15. listopadu roku 1863 ve svých 55 letech zemřel, vymřela jeho osoboudynastie Oldenburgůpo meči a vyvstala otázka následnictví dánského trůnu. Frederik VII. problém nástupnictví vyřešil již za svého života a podle zásadagnatické primogenituryustavil následníkemKristiána, vévodu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburského.Jeho nároky na dánský trůn se odvíjely ze dvou stran: jednak pocházel z vedlejší větve oldenburské dynastie (z dynastieSchleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg) a byl prapravnukem králeFrederika V.,jednak byl manželemLuisy Hesensko-Kasselské,dceryLuisy Šarloty Dánské,mladší sestryKristiána VIII.Ta byla sice nejbližší pretendentkou dánského trůnu, jako žena však na něj nastoupit nemohla; podle ustanoveníSalického právabyla jako dcera vyloučena z následnictví trůnu, mohla však dědické právo přenést na své potomky. Proto se již18. červenceroku1851v Kodani za přítomnosti svého bratra Frederika Ferdinanda a ministrů zahraničí a spravedlnosti slavnostně vzdala všech svých nároků na dánský trůn ve prospěch své dceryLuisy,jež se jich obratem vzdala ve prospěch svého manželaKristiána,vévody Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburského; ten pak po smrti Frederika VII. nastoupil na dánský trůn jako král Kristián IX.

Frederik VII. zemřel nečekaně ve svých 55 letech 15. listopadu roku 1863 vešlesvickémzámkuGlücksburg.Byl pochován vkatedrále v Roskilde,místě posledního odpočinku dánských králů.

Vývod z předků[editovat|editovat zdroj]

Kristián VI.
Frederik V.
Žofie Magdalena Braniborská
Frederik Dánský
Ferdinand Albrecht II. Brunšvicko-Wolfenbüttelský
Juliana Marie Brunšvická
Antonie Amálie Brunšvicko-Wolfenbüttelská
Kristián VIII.
Kristián Ludvík II. Meklenbursko-Zvěřínský
Ludvík Meklenbursko-Zvěřínský
Gustava Karolina Meklenbursko-Střelická
Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská
František Josias Sasko-Kobursko-Saalfeldský
Šarlota Žofie Sasko-Kobursko-Saalfeldská
Anna Žofie Schwarzbursko-Rudolstadtská
'Frederik VII.'
Kristián Ludvík II. Meklenbursko-Zvěřínský
Ludvík Meklenbursko-Zvěřínský
Gustava Karolina Meklenbursko-Střelická
Fridrich František I. Meklenbursko-Zvěřínský
František Josias Sasko-Kobursko-Saalfeldský
Šarlota Žofie Sasko-Kobursko-Saalfeldská
Anna Žofie Schwarzbursko-Rudolstadtská
Šarlota Frederika Meklenbursko-Zvěřínská
Fridrich II. Sasko-Gothajsko-Altenburský
Jan August Sasko-Gothajsko-Altenburský
Magdalena Augusta Anhaltsko-Zerbstská
Luisa Sasko-Gothajsko-Altenburská
Jindřich I. z Reuss-Schleizu
Luisa z Reuss-Schleizu
Juliana Dorotea Luisa z Löwenstein-Wertheim-Virneburgu

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Související články[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]

Předchůdce:
Kristián VIII.
Znak z doby nástupu Šlesvicko-holštýnský vévoda
(spory o titul)
18481863
(nárokovatel)Kristián August II. Augustenburský(1848–1852)
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Kristián IX.
(nárokovatel)Frederik VIII.
Předchůdce:
Kristián VIII.
Znak z doby nástupu Sasko-lauenburský vévoda
Fridrich II.
18481863
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Kristián IX.