Přeskočit na obsah

Freska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte:Fresko.
Clam-Gallasův palác v Praze - strop schodiště
Freska-ikona (svatýSevastijan Dabović,Bar,Černá Hora)

Freskajenástěnná malbazhotovená navlhkéomítce.Názevfreskapochází zitalskéhoal fresco(„na čerstvo “) – v protikladu kal secco(„na sucho “).

Charakteristika

[editovat|editovat zdroj]

Technika malování fresek byla známa již vestarověku,používala se vŘeckua především vItálii,ale také vČíněaIndii.Raněkřesťanskéuměnía umění ranéhostředověkudalo přednostmozaikám,takže umění fresky upadlo na dlouhou dobu téměř v zapomnění. K obnově došlo až koncem13. století.

Malování fresek je technicky náročná práce. Nánosbarvy(rozmělněnéminerálnípigmentysmíchané svodou) se nanášejí do ještě vlhké omítky tak, aby se barvy vsákly do podkladu a usychaly společně s ním. To znamená, že malíř musí pracovat rychle, aby omítka nezaschla, neboť poté lze provádět pouze malé opravytemperou.Fresky se nehodí do vlhkého prostředí (například vřímskébazilice sv. Petraexistuje pouze jediná freska).

Postup práce na fresce

[editovat|editovat zdroj]

Na základní hrubou omítku (arricciovápnospískem) se vlhkýmkřídovýmprachem nanesly pomocné linky. Potéumělecprovedl hnědočervenou barvou přípravnoukresbu,která se nazývalasinopie(podle barviva, které pocházelo zeSinopevČernomoří). V současnosti bylo možné díky novým technikám pro přemístění fresek některé sinopie odhalit. Poté byl výjev rozdělen na úseky, které bylo možné zpracovat zajedenden,tzv.giornata,jejichž rozloha záležela na povaze výjevu – šlo-li o detaily, byla giornata pochopitelně menší. Tyto denní úseky pak byly nahozeny druhou vrstvou jemné omítky (intonaco) pro každodenní zpracování.

Mezi nejznámější fresky patří například dílaGiottova,MichelangellovaneboLeonarda da Vinci.

  • Corrainová Lucia,Giotto a středověké umění.Životy a díla středověkých umělců, Svojtka a Vašut, 1996

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]