Přeskočit na obsah

Gotthold Ephraim Lessing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gotthold Ephraim Lessing
Narození22. ledna1729
Kamenec
Úmrtí15. února1781(ve věku 52 let)
Braunschweig
Místo pohřbeníBraunschweig
Povolánítextař,filozof,dramatik,básník,knihovník,teolog,dramaturg,literární kritik,novinářaspisovatel
Alma materLipská univerzita(od 1746)
Univerzita Martina Luthera v Halle(1751–1752)
Žánrdrama
Tématamúzické umění
Významná dílaMiss Sara Sampson
Moudrý Nathan
Emilia Galotti
Laocoön, an essay on the limits of painting and poetry
Manžel(ka)Eva König
RodičeJohann Gottfried Lessing[1]
PříbuzníTheophilius Lessing(sourozenec)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commonsmultimediální obsahnaCommons
Logo Wikimedia CommonsgalerienaCommons
Logo Wikizdrojůpůvodní textynaWikizdrojích
Logo WikicitátůcitátynaWikicitátech
Seznam dělvSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Gotthold Ephraim Lessing(22. ledna1729Kamenec15. února1781,Brunšvik), bylněmeckýbásník, literární a divadelní kritik, spisovatel, filosof a tvůrce německého měšťanského dramatu. Ovlivnil v období osvícenství formování nových představ o literatuře a to zejména díky určení rozdílů mezi výtvarným uměním a poezií.[2]


Narodil se ve městě Kamenec vHorní Lužici,kde od roku1737studoval gymnázium, poté (od1741) studoval v Míšni. Studia zakončil studiem medicíny ateologievLipskuv letech174648.

Od roku1748do roku1760pracoval jako recenzent mj. proVossische Zeitung.V letech17601765pracoval veVratislavi.Od roku1767byl dramaturgem u Německého Národního Divadla vHamburku.Od1770pracoval jako knihovník Herzog-August-Bibliothek veWolfenbüttelu.

Roku1776se oženil s Evou Königovou, která zemřela poporoduo dva roky později (1778). Poslední léta strávil v Brunšviku, kde Gotthold Ephraim Lessing zemřel po krátké nemoci v zimě roku 1781. Příčinou smrti bylzápal plicspojený se zavodněním plic. Byl pohřben na hřbitově 'Magnifriedhof' v Braunschweigu.

Lessing je jedním z nejvýznačnějších spisovatelů německéhoosvícenství.Pro jeho díla ať kritická, náboženská či teoretická je typickáironie,vtip a polemika. V polemice používal i argumenty, které by mohli použít oponenti, což mu umožnilo vidět problematiku z více úhlů pohledu. Především v jeho náboženských spisech lze najít toleranci k jinýmnáboženstvím,je u něj patrná víra v rozum.

Jeho dílo provází zájem o německédivadlo,které jeho tvorba, především v oblasti teoretické a kritické, ovlivnila. Jeho vlastní hry nedosáhly významu teoretických prací. V teorii se zaměřil především na kritiku tehdy převládající literární teorie, kde kritizoval především kopírovánífrancouzského divadlaa propagoval hledání vzorů vantickém divadle,především pakAristotela.Dalším vzorem, ke kterému se obracel, bylaShakespearovadíla, která v Německu propagoval jako první. Tímto vystoupením protiklasicismuvlastně připravil půdu pro další rozvoj německého dramatu, který v této době nastal (Sturm und Drang).

Jeho vlastní hry se staly jakýmsi prototypem pozdějšího německého buržoazního divadla, resp. žánru tzv. „měšťanské truchlohry “(německy:bürgerliches Trauerspiel).


  • Freethinker(Der Freigeist);1749
  • Židé(Die Juden) (1749)
  • Miß Sara Sampson;1755,tragédie
  • Minna z Barnhelmu(Minna von Barnhelm);1767,komedie,kritizuje králeFridricha II.
  • Emilia Galotti;1772,tragédie,jedná se o první evropské politické drama, děj se odehrává v měšťanské rodině: Emilia odmítá sňatek s bohatým šlechticem, který jí nechal zavraždit snoubence
  • Moudrý Nathan(Nathan der Weise);1779,komedie,situovaná do Jeruzaléma v doběTřetí křížové výpravy.Obsahuje podobenství o prstenech – umírající otec odkázal svým synům cenný prsten a jeho dvě kopie, které mají stejnou cenu jako originál. Nikdo už nemůže kopie rozeznat od originálu. Stejně tak je tomu s otázkou, které náboženství je pravé.

Teoretická díla

[editovat|editovat zdroj]
  • Anti-Goeze;1778
  • Philotas;1759
  • Gotthold Ephraim Lessing
    Laokoon;1766
  • Výchova lidského pokolení(Die Erziehung des Menschengeschlechts);1780
  1. Biographisches Lexikon der Münzmeister und Wardeine, Stempelschneider und Medailleure.Dostupné online.[cit. 2022-04-02].
  2. POLÁŠKOVÁ, Taťána; MILOTOVÁ, Dagmar.Literatura: přehled středoškolského učiva.2. vyd. Třebíč: Petra Velanová, 2007. 207 s.ISBN80-902571-6-x.S. 50.
  • LESSING, Gotthold Ephraim.Nathan moudrý: dramatická báseň v pěti jednáních.Překlad Jakub Josef Dominik Malý. Praha: Pospíšil, 1865.Dostupné online.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]