Přeskočit na obsah

Hadramaut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hadramaut na mapě Arabského poloostrova z roku 1914
Pohled na město Šibám a okolní krajinu

Hadramaut(arabskyحضرموت‎) je historický region v jižní částiArabského poloostrova.Jeho území odpovídá z větší části soudobémujemenskémuguvernorátu Hadramaut,který leží ve východní části země a má rozlohu 191 737 km². Obyvatelé se nazývajíHadramía hovoří vlastním dialektemarabštiny.Největším městem je přístaval-Mukallá,kde žije zhruba 200 000 lidí. Dalšími významnými sídly jeTarim,náboženské centrum s velkoumadrasoua mešitoual-Mihdar,a starobylýŠibám,zařazený pro své až třicet metrů vysoké domy z nepálené hlíny naSeznam světového dědictví.

O starověkém království Hadramaut je zmínka už z8. století př. n. l.,kdy bohatl z obchodu zkadidlema byl významným rivalemSáby.VeStarém zákoněje zmiňován jakoHazarmaveta jeho obyvatelé jsou označeni za potomkyŠéma.Největšího územního rozmachu dosáhl ve2. století,později se stal součástíHimjarského království.V7. stoletíbyla oblastislamizována,tradiční sajídovská aristokracie dodnes odvozuje svůj původ přímo od prorokaMohameda.Oblast ovládaliománštísultáni iwahhábité,v průběhu druhé poloviny19. stoletípostupně zdejší státečky připojili Britové ke svým državám spravovaným zAdenu.[1]V letech1963-1967existovalJihoarabský protektorát,který se pak stal součástíJihojemenské lidové republiky,od roku1990patří ke sjednocenému Jemenu a jeho území odpovídástejnojmennému guvernorátu.

PrvnímEvropanem,který oblast prozkoumal, byl ve čtyřicátých letech 19. stoletíAdolph von Wrede.

Omezené možnosti obživy vedly k častému vystěhovalectví. Lidé pocházející z Hadramautu žijí na východoafrickém pobřeží, vjihovýchodní Asiii bohatých státech okoloPerského zálivu.[2]Kdysi početnéžidovskéobyvatelstvo odešlo vesměs doIzraele.

Přírodní podmínky

[editovat|editovat zdroj]

Osou území je údolí okolo největší jemenské řekyvádí Hadramaut.Přímořská nížina se na severu postupně zvedá knáhorní plošině,dosahující až 1300 m n. m., kde přechází do pouštěRub al-Chálí(hranice není přesně určena). Osídlení je řídké, omezuje se na místa s dostupnou pitnou vodou. Podnebí je suché a horké, občasné deště vedou vzhledem k omezené retenční schopnosti krajiny ke katastrofálním povodním, jako v říjnu 2008.[3]Provozuje se pastevectví a pěstováníprosa,datlí,kávovníku,sennyakokosových ořechů.Důležitým vývozním artiklem je místnímed.

  1. http://www.worldstatesmen.org/Yemen_protectorate.html
  2. www.al-bab.com[online]. [cit. 09-12-2014].Dostupné v archivupořízeném dne 12-07-2000.
  3. Archivovaná kopie.www.learn.columbia.edu[online]. [cit. 2014-12-09].Dostupné v archivupořízeném zorigináludne 2014-05-08.

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]