Přeskočit na obsah

Herpetické viry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno zHerpesviridae)
Jak číst taxoboxHerpetické viry
alternativní popis obrázku chybí
Viry z čeledi herpesviridae
Baltimorova klasifikace virů
SkupinaI(dsDNA viry)
Vědecká klasifikace
RealmDuplodnaviria
ŘíšeHeunggongvirae
KmenPeploviricota
TřídaHerviviricetes
ŘádHerpesvirales
ČeleďHerpetické viry(Herpesviridae)
podčeledě a druhy
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Herpetické viryneboliherpesviry(čeleď Herpesviridae, zřec.herpein,plazit se, plížit se) jsouobalenéDNA viry, pro které je typické dlouhodobé přetrvávání (latence) v nakaženém organismu. Patří mezi nejrozšířenější viry v živočišné populaci a jsou původci širokého spektra nemocí lidí i zvířat.

Popis[editovat|editovat zdroj]

Herpesviry jsou poměrně velké viry (120–220 nm) sférického tvaru. Jsou to obalené viry, obal tvořenýlipoproteinyzískávají pučením přesjadernou membránuinfikované buňky. Z obalu ční do prostorupeplomery,které slouží k průniku do dalších buněk. Samotná bílkovinnákapsidaviru máeikosahedrálnísymetrii a je tvořená 162kapsomerami,které mají tvar protáhlých hranolů. Uvnitř kapsidy je stočená jediná molekula dvouvláknité, lineárníDNA.

Replikační cyklus[editovat|editovat zdroj]

Herpesviry se replikují vjádřeinfikované buňky – po průnikucytoplasmatickou membránouse zvirionuuvolní deoxyribonukleová kyselina, proniká do jádra a tam využijeenzymůhostitelské buňky k replikaci vlastní DNA a k syntézemRNA,která nese informaci o složení virových proteinů. Virové proteiny, přestože vznikly naribozomechvně jádra, se do jádra vracejí a kompletují se s virovou DNA. Kapsidy pak pučí přesjadernou membránu,čímž získávají obal, hotové viriony se pak ve vakuolách nebo přesendoplasmatické retikulumdostávají vně buňky, kde mohou nakazit další buňky.

Virové proteiny jsou v jádře nakažené buňky vidět podsvětelným mikroskopemjako tzv.virové inkluze.

Latentní infekce[editovat|editovat zdroj]

I po odeznění infekce, která nastává po průniku viru do organismu, virus sám přetrvává ve tkáních (nervová ganglia, žlázy, ledviny apod.) v latentním stavu. Přistresovésituaci nebo při oslabeníimunitního systémuhostitele se viry aktivují a způsobí nové onemocnění. Některé herpesviry jsou schopné způsobitnádorovou transformaciinfikované buňky.

Systém herpesvirů[editovat|editovat zdroj]

Podle délky replikačního cyklu, místech latence a vlastnostech virových částic se celá čeleď Herpesviridae rozděluje na tři podčeledi,Alphaherpesvirinae,BetaherpesvirinaeaGammaherpesvirinae.

Lidské herpesviry[editovat|editovat zdroj]

Na tuto kapitolu jepřesměrovánoheslolidský herpesvirus.

Lidský herpesvirus(anglickyhuman herpes virus, HHV) je virus běžně rozšířený mezi populací. Nejčastější jím způsobená nemoc jeopar,jehož původcem je konkrétněji virus herpes simplex 1 a 2. Jiné typy herpesvirů jsou původci nemocí, jako jeinfekční mononukleózaneboKaposiho sarkom.

Seznam lidských herpesvirů[editovat|editovat zdroj]

Opičí herpesvirus[editovat|editovat zdroj]

Na tuto kapitolu jepřesměrovánohesloopičí herpesvirus.

Člověk se může nakazit takéB-virem,opičím herpesvirem, který infikujemakaky.Infekce člověka probíhá velmi prudce a u neléčených osob často končí smrtí.

Herpesviry ptáků[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuherpesvirové infekce ptáků.

Odkazy[editovat|editovat zdroj]

Související články[editovat|editovat zdroj]

Literatura[editovat|editovat zdroj]

  • Vařejka F., Mráz O., Smola J.,Speciální veterinární mikrobiologie,Vydáno: Praha: Státní zemědělské nakladatelství (1989),ISBN80-209-0042-X

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]