Přeskočit na obsah

Hlava státu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hlavy států v roce1889

Hlava státuje obecné neoficiální označení osoby, případně orgánu, stojící na vrcholustátní hierarchie.Její úlohou jereprezentovánístátní mociuvnitř i navenek. Uvnitř státu zpravidla formálně potvrzuje jmenování do státních úřadů a tvorbuzákonů,v oblastimezinárodního právaje pak obvykleplnomocným zástupcema reprezentantem své země.

Vrepublikáchbývá hlavou státu nejčastěji prezident, volenýparlamentemči přímou volbou obyvatelstvem státu. Vmonarchiivykonává úlohu hlavy státupanovník-monarcha,který se vlády ujímá nejčastěji podle pořadínáslednictví.

Funkce, práva a povinnosti hlavy státu jsou obvykle definovány vústavě.V zemích, kde má hlava státu především reprezentativní úlohu, existuje takéhlava vlády,která vykonává skutečnou politickou moc. V některých státech, např. veŠvýcarskuhlava státu de facto neexistuje, její funkci zastáváFederální rada.

Hlava státu v republice[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuPrezident.

Vrepublicevykonává úlohu hlavy státu obvykleprezident,který je pouze zástupcemsuverénního lidu.Příkladem může býtprezident Spojených států amerických,spolkový prezident NěmeckaneboRakouskaaprezident Francie.Historicky se jejich role utvářely podle vzoru panovníků, kteří vládli před nimi, což částečně vysvětluje jejich současné ústavní postavení, například ve vztahu k hlavě vlády. Pro německého říšského prezidenta dokonce existovalo lidové označení „Ersatzkaiser “(náhradní císař).

Hlavy států mouhou mít také alternativní titul, např.generální kapitán(San Marino); v několika málo zemích prezidenta nemají. Prezident je v současnosti nejrozšířenějším titulem hlav států.

Hlava státu v parlamentní republice[editovat|editovat zdroj]

Vparlamentní republiceje prezident reprezentantem a symbolem státu navenek. Jeho vnitrostátní pravomoci jsou omezené a často jen formální. Zdaleka nejdůležitější je pravomoc rozpustit parlament (většinou jen v ústavně stanovených případech) a vyhlásit nové parlamentní volby. Obvykle je volen parlamentem, pouze výjimečně (mj. vČesku) přímo občany.

V některých parlamentních republikách i monarchiích – včetně diktatur, není-li jí diktátor sám – má hlava státu jen čistě symbolické postavení a nevykonává žádné výkonné funkce, napříkladÍrán,Japonsko,Švédsko.

Španělský králFilip VI.je hlavou Španělského království a současně vrchním velitelemarmády

Parlamentní republiky jsou rozšířeny nejvíce vEvropěa částečně vAsii.

Bývalýfrancouzský prezidentCharles de Gaulle

Hlava státu v poloprezidentské republice[editovat|editovat zdroj]

Poloprezidentská republikamá prvky jak systému parlamentního, tak prezidentského. Prezident je volen přímo a má i pravomoci ve vztahu k zákonodárné moci. Máprávo vetakzákonům,může předkládat zákony parlamentu nebo přímo občanům formoureferenda.Vzorem pro poloprezidentské republiky je ústavní systémFrancie,převážně poloprezidentské je iRusko.

Hlava státu v prezidentské republice[editovat|editovat zdroj]

Prezidentská republikaje založena na oddělení státních mocí – soudní, výkonné i zákonodárné. Prezident je hlavou moci výkonné, ve většině případů zároveňpředsedou vlády.Je nezávislý naparlamentu,současně však nemá žádné pravomoci ve vztahu k parlamentu. Je volen přímo či nepřímo občany státu.

Příkladem takového zřízení může býtprezident Spojených států amerických,ale takéruský prezident.Soustředění množství moci do jedněch rukou zvyšuje nebezpečí vznikuautoritativního státu,resp.diktatury.Prezidentská republika nebývá dlouhodobě stabilní a demokratická. Výjimkou v tomto směru jsouSpojené státy americké,kde kromě národního prezidenta jsou takéguvernéřipovažováni za hlavu jednotlivýchstátů USA.

Prezidentské republiky se sklony kvojenské diktatuřeje nejrozšířenější formou vlády vLatinské Americe.

Hlava státu v monarchii[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuPanovník.

Vmonarchiivykonává úlohu hlavy státumonarcha.U většiny monarchií se dědí titul (císař,král,vévoda,knížeaj.) a s ním spojená funkce hlavy státu – tyto monarchie se pak nazývajídědičné.Zvláštním případem dědičné monarchie jeKuvajt,kde musí úřadujícího (dědičného) emíra potvrdit parlament.

Není-li funkce hlavy státu dědičná, jedná se ovolenou monarchii– v současnosti např.Vatikán,Malajsie,KambodžaneboSpojené arabské emiráty.Volené monarchie jsoude factodoživotní republiky scísařskýmnebokrálovskýmtitulem. Výjimku představujeMalajsie,kde je titul hlavy státu (krále) omezen na 4 roky – oficiálně se jedná o volenou monarchii, de facto však o republiku. Naproti tomuSpojené arabské emirátyjsou oficiálně federativní republikou, ale de facto volenou monarchií. Rozsah pravomocí vládce kolísá od téměř žádných pravomocí (parlamentní monarchie), přes moc panovníka omezenouústavou(konstituční monarchie) až po neomezenou politickou moc (absolutní monarchie).

Monarcha, resp. panovník může mít různé (hodnostní) tituly:

Hlava státu v parlamentní monarchii[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuKonstituční monarchie.

Moc panovníka jako hlavy státu v parlamentní monarchii je omezena parlamentem, panovník nesestavuje vládu a zpravidla nemá ani velký vliv na státní záležitosti, které jsou obstarávány parlamentem a vládou (vizparlamentarismus). Monarchovi v tomto zřízení připadá především úlohareprezentativní.V Evropě je tatoforma vládyuplatněna vBelgii,Dánsku,Norsku,Nizozemí,ŠvédskuaŠpanělsku,a mimo Evropu např. vJaponsku.Zejména vJaponskuaŠvédskumá panovník jen čistě reprezentativní postavení.

Hlava státu v konstituční monarchii[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuKonstituční monarchie.

V konstituční monarchii je mocpanovníkastanovená a omezenáústavou(z lat. constitutio - ustanovení, ústava). Respektuje zvoleného nebo dědičného monarchu jako hlavustátu.Moderní konstituční monarchie většinou uznávají systém „trias politica “neboli rozdělení moci, kde je monarcha buď hlavou moci výkonné nebo má pouze roli představitele. Například vBhútánuse monarcha sám rozhodl omezit svou absolutní moc a ustanovil konstituční monarchii.

Ve světě se tatoforma vládyuplatňuje vBahrajnu,Bhútánu,Jordánsku,Kuvajtu,Lichtenštejnsku,Maroku,Monaku,Spojených arabských emirátechaTonze.

Hlava státu v absolutní monarchii[editovat|editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článkuAbsolutní monarchie.

Vabsolutní monarchiidisponuje nárokem na neomezenoustátní moc.Absolutní monarchaje „legibus absolutus “(latinsky„zákonu nadřazen “), což znamená, že nepodléhá zákonům, které sám vydává. V současné době je příkladem takové formy vládyVatikán,kde formální hlavou státu jepapežjakoabsolutní monarcha,což lze chápat jako dědictvípapežských státůa evropský i světovýunikát.Kromě toho je také zástupcemSvatého stolce,tedy hlavouřímskokatolické církve.

Zřejmě nejproslulejším příkladem nároku na absolutní vládu monarchy jeKrál SlunceLudvík XIV.,jehož chápání sebe sama podle výroku „L'état, c'est moi “(česky„Stát jsem já “) můžeme chápat přímo jakoprototyptohotouspořádání.Navzdory potížím s určením rozsahu představy můžeme dnes mezi absolutní monarchie zařadit tyto země (2009):Brunej,Katar,Omán,Saúdská Arábie,SvazijskoaVatikán.Jelikož ve většině absolutních monarchií probíhá proces demokratizace, "ryze" absolutními monarchiemi dnes jsou již jenBrunej,VatikánaSaúdská Arábie,přesto však je moc panovníka ve všech absolutních monarchiích značná.

Hlava státu v diktatuře[editovat|editovat zdroj]

Hlavou státu v nedemokratických režimech bývá většinou prezident, ale některé státy používají jiné označení (Libye– vůdce revoluce,Kuba– předseda státní rady, předseda vlády). Často je prezidentem sám diktátor. Často si svévolně (nebo formou referenda) prodlužuje svoje volební období nebo sám sebe jmenuje doživotním prezidentem. Prezidentské volby se buď nekonají vůbec, nebo diktátor je v nich jediným kandidátem. Prezident v rukách drží veškerou moc.

Někdy je prezidentem jen nesamostatná figurka, která je plně v moci diktátora nebo vládnoucí strany. V tomto případě jsou jeho pravomoci prakticky nulové a hlava státu je tak symbolická a nemá ani pravomoce, které mají prezidenti nebo monarchové v parlamentním systému.

Hlava státu v teokracii a teokratických monarchiích[editovat|editovat zdroj]

Mezi současné známé absolutníteokratickéformy vlády můžeme řaditpapežstvíveVatikánu,tato funkce je však odlišná od funkce hlavy samotné katolické církve ačkoli jsou sdíleny jednou osobou a topapežem.Papež je obvykle vybírán ze svého středukardinálynakonkláve.Dříve mezi tento typ vlády patřilo i zřízení ve starémTibetu,kde vládl jako absolutní monarchadalajláma.Ten je převtělením a emanací nebeského buddhy soucituAvalokitešváry.Vždy po úmrtí starého dalajlámy skupina mnichů hledá nového (novou reinkarnaci) podle mnoha znamení, zčásti těch, která jim starý dalajláma přenechá. K tomuto typu vlády snad můžeme řadit i vládu ve starémEgyptě,kde vládlfaraon,jednalo se však spíše o dědičnou monarchii nábožensky legitimizovanou. Faraon byl považován za ztělesnění Boha Ra na zemi, nebyl však vybírán žádným náboženským způsobem, funkce byla dědičná. Teokratický způsob vlády je rozšířen i v muslimském světě, dnes zpravidla však přímo v pojetí práva, ne už tolik v pojetí samotné hlavy státu. Mezi teokratické formy vlády lze řaditchalífát,jehož hlavou jechalífa,nástupce prorokaMohameda.Tato funkce byla předmětem dynastických sporů a bylo o ni usilováno jako o titul vládce všecharabských zemí.Roku2014se za chalífu prohlásilAbú Bakr al-Bagdádí,vůdce Islámského státu v Iráku a Levantě, a vyhlásil chalífátIslámský stát.Za teokratický se dá chápat i titulemír,rovněž titul pro potomky Mohameda, který je však rovný tituluknížetevemirátu.

Externí odkazy[editovat|editovat zdroj]