Přeskočit na obsah

Hnití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno zHniloba)
Rozkládající sebroskevsledovaná po 6 dnů v intervalech přibližně 12 hodin, kdy se postupně vytváříplíseň

Hnití(hniloba,rozklad,putrefakce) jechemický,biologickypodmíněný proces, při kterém dochází krozkladuorganickýchlátekza nedostatku vzdušného kyslíku. Je toanaerobnípochod, jímž vzniká zejménamethan(CH4),amoniak(dříve čpavek; NH3) asulfan(dříve sirovodík; H2S).[1]Hnití je jedním z typů ireverzibilnídenaturacebílkovin;je to mikrobiální rozklad, který vede ke vznikuzapáchajícíchproduktů. To, co hnije, má zvýšenépH.

Organické látky uchovávají energii v termodynamickém slova smyslu a pokud nemají patřičné biologické okolí, vnitřně se rozkládají (hydrolyzují) zproteinůnaaminokyseliny.Jde otermodynamickyspontánní proces, který je navíc akcelerován anaerobnímibakteriemitrávicího traktu,které také produkujíkadaverinaputrescin,jež se jako plyny šíří zkavitdotkánía dále dooběhového systému.To se navenek projevínadýmáním(potopené tělo vyplave na hladinu). Dále bakterie produkujíethanol,což znemožňuje zpětně určitalkohol v krvi.

  1. PETRÁNEK, Jan. Hnití. In:Geologická encyklopedie[online]. ©2007 [cit. 18. 9. 2019]. Dostupné z:http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?hniti

Související články

[editovat|editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]