Přeskočit na obsah

Homo rhodesiensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHomo rhodesiensis
Stratigrafický výskyt:Pleistocén,před 300–125 tisíci let
alternativní popis obrázku chybí
LebkaHomo rhodesiensz jeskyně Broken Hill (Kabwe)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové(Animalia)
Kmenstrunatci(Chordata)
Podkmenobratlovci(Vertebrata)
Třídasavci(Mammalia)
Řádprimáti(Primates)
Čeleďhominidi(Hominidae)
Rodčlověk(Homo)
Binomické jméno
Homo rhodesiensis
Woodward,1921
Některá data mohou pocházet zdatové položky.

Homo rhodesiensis(Člověk rhodéský) je druhhominidapopsaný na základě zkamenělé lebky zKabwevZambii(dříve SeverníRhodesie). Morfologicky srovnatelné ostatky byly nalezeny vjižní(Hopefield neboli Saldana),východní(Bodo, Ndutu, Eyasi, Ileret) aseverní Africe(Salé, Rabat, Dar-es-Soltane, Djbel Irhoud, Sidi Aberrahaman, Tighenif). Nejdůležitější zkameněliny jsou staré zhruba 300 000–125 000 let.Homo rhodesiensisje obvykle zařazován jako druh příbuznýHomo heidelbergensisči jako jeho africký poddruh. Někdy je považován za jeden z poddruhů druhuHomo sapiens,resp. za předchůdce poddruhuHomo sapiens idaltu.

Lebkaz Kabwe nebo z Broken Hill 1 byla nalezena v dole na olověnou a zinkovou rudu v Broken Hill vSeverní Rhodesii(nyníZambie) v roce1921.Nalezl jí švýcarský těžař Tom Zwiglaar. Navíc byly nalezeny ihorní čelist,křížová kost,holenní kosta dva fragmentystehenní kosti.Doposud se jedná o nejvýznamnější objev pozůstatků tohoto druhu. Další nálezy pocházejí rovněž z Afriky, ale jejich přiřazení není zcela jednoznačné a nedovoluje jasnou klasifikaci. V Saldanha (Jihoafrická republika) se našla část lebky bez čelistí a tváře, v Bodo (Etiopie) naopak jen tvář a vrchní část lebky.[1]

Replika lebky z Kabwe (Broken Hill)

Zkameněliny rhodeského muže z Kabwe jsou přibližně 125–300 tisíc let staré. Ostatní nálezy jsou zřejmě výrazně starší (až 640 000 let). Průměrná mozková kapacita téměř 1300 cm³ je větší, než u druhuHomo antecessorči u pozdníchHomo erectus.[1][2]Je zhruba stejná jako uHomo heidelbergensisa poněkud menší než kapacitaneandertálce.Lebka je nápadná masivními nadočnicovými oblouky, relativně největšími ze všech druhů Homo. Její ostatní rysy jsou zčásti podobné lebkám neandertálců, zčásti druhuHomo sapiens.Na základě dalších kostí z Kabwe byla určena velikost jedince na 165–170 cm.[3]Ostatní nálezy neumožňují přesnou anatomickou interpretaci.

RekonstrukceHomo rhodesiensis

Klasifikace, evoluce

[editovat|editovat zdroj]

Většina moderních studií řadíHomo rhodesiensisdo skupinyHomo heidelbergensis.[4]Někdy je veden jako archaickýHomo sapiensneboHomo sapiens rhodesiensis.[3]Podle paleoantropologa Tima Whitea je člověk rhodéský předchůdce poddruhuHomo sapiens idaltu.

Nalezená lebka má jednu jedinečnou zvláštnost. Vzubechje celkem desetkazů.Jedná se o první známé kazy u hominida. Rozbory prokázaly, že jedinec trpěl infekcí, buď původem zubní nebo ušní, která zřejmě způsobila jeho smrt.[5][6]

Kamenná industrie, která se objevuje v Africe asi 300 000 let zpátky je poněkud jemnější a lépe opracovaná nežacheuléenskáindustrie druhuHomo erectus.Je možné, že patří právě člověku rhodéskému.

V tomto článku byl použitpřekladtextu z článkuHomo rhodesiensisna anglické Wikipedii.

  1. abSARMIENTO.The Last Human: A Guide to Twenty-Two Species of Extinct Humans,s. 194–195.
  2. Homo rhodesiensisArchivováno23. 2. 2013 naWayback Machine.(španělsky)
  3. abMAZÁK.Jak vznik člověk,s. 302–306.
  4. ROBERTSOVÁ.Evoluce,s. 136–141.
  5. Smithonian Institution: Kabwe 1
  6. FITZPATRICK-MATTHEWS, Keith.The Kabwe skull: a shot ‘Neanderthal’?[online]. Bad Archaeology, 2008-03-01 [cit. 2016-03-14].Dostupné online.(anglicky)
  • MAZÁK, Vratislav.Jak vznikl člověk: Sága rodu homo.Praha 1986.
  • RIGHTMIRE, G. Philip.Middle and later Pleistocene hominins in Africa and Southwest Asia.PNAS 2009.Dostupné onlineArchivováno29. 5. 2018 naWayback Machine.
  • ROBERTSOVÁ, Alice.Evoluce: Příběh člověka.Knižní klub, Praha 2012.
  • SARMIENTO, Esteban, SAWYER, G. J., MILNER, Richard.The Last Human: A Guide to Twenty-Two Species of Extinct Humans.Yale University Press, 2007.Dostupné online

Externí odkazy

[editovat|editovat zdroj]